Թուրքիայում Էրդողանին վիրավորելու համար 12 մարդ է ձերբակալվել
Թուրքիայի Իզմիր քաղաքի դատարանը ձերբակալել է 12 մարդու, ովքեր նախագահի ընդդիմադիր թեկնածու Մուհարեմ Ինջեի բազմահազարանոց ցույցից առաջ էրդողանի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ են բղավել, հայտնում է Anadolu գործակալությունը:
Նշվում է, որ ձերբակալվածները Էրդողանի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ են բղավել ռեստորանում` գտնվելով հարբած վիճակում: Ավելի ուշ այդ տեսանյութը հայտնվել էր սոցցանցերում: Նրանց առաջադրվել է բարձրաստիճան պաշտոնյաններին վիրավորելու մեղադրանք:
Թուրքիայում նախագահին վիրավորելու համար օրենսդրությամբ նախատեսվում է տուգանք կամ 1-ից 4 տարվա ազատազրկում:

В Турции арестовали 12 человек за оскорбления Эрдогана
Суд города Измир на западе Турции арестовал 12 человек, которые выкрикивали оскорбления в адрес президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана перед многотысячным митингом его основного соперника на президентских выборах Мухаррема Индже в этом городе в минувший четверг, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Anadolu.
Отмечается, что арестованные скандировали ругательства, находясь перед митингом в ресторане, будучи в состоянии алкогольного опьянения. Позднее соответствующее видео было размещено в соцсетях. Арестованным предъявлены обвинения в оскорблении высших должностях лиц.
За оскорбление президента по турецким законам предусматривается денежный штраф или тюремное заключение на срок от одного года до четырех лет.