Թրամփը նշել է Պուտինի հետ հանդիպման թեմաները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել իրավիճակը Սիրիայում ու Ուկրաինայում, նաեւ անդրադառնալ ամերիկյան նախագահական ընտրությունների ժամանակ Ռուսաստանին վերագրվող միջամտությանը։
«Մենք մտադիր ենք խոսել Ուկրաինայի, Սիրիայի, ընտրությունների մասին։ Մենք չենք ուզում, որ որեւէ մեկը միջամտի մեր ընտրություններին։ Մենք կխոսենք աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին։ Մենք կխոսենք խաղաղության մասին»,- ասել է նա՝ զրուցելով լրագրողների հետ օդանավում, երբ ուղեւորվում էր Նյու Ջերսի նահանգ։
«Մենք կարող ենք խոսել նույնիսկ այն մասին, որ սպառազինությունների վրա ծախսվող միլիոնավոր դոլարներ տնտեսենք»,- շարունակել է Սպիտակ տան ղեկավարը։ «Գուցե մեզ կհաջողվի մեղմել աշխարհի իրավիճակը ՉԻնաստանի ու Ռուսաստանի օգնությամբ,- հավելել է Թրամփը,- Վատ չէր լինի։ Կարծում եմ, որ  Չինաստանի ու Ռուսաստանի հետ վատ չէր լինի հարաբերություններ հարթել»
Լրագրողները Թրամփից հետաքրքրվել են, արդյո ք նա մտադիր չէ չեղարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները։ «Մենք կտեսնենք, թե ինչ քայլել է ձեռնարկելու Ռուսաստանը,- ասել է նա,- Մենք մտադիր ենք Ռուսաստանի հետ  բազմաթիվ հարցեր քննարկենք»։ Նախագահի արտահայտությունները փոխանցել են Սպիտակ տանը հավատարմագրված լրագրողները։

Трамп обозначил темы встречи с Путиным
Президент США Дональд Трамп намерен обсудить во время встречи с российским лидером Владимиром Путиным ситуацию в Сирии и в Украине, а также тему приписываемого России вмешательства в американские президентские выборы, передает ТАСС.
«Мы собираемся говорить об Украине, о Сирии, о выборах. Мы не хотим, чтобы кто-либо вмешивался в наши выборы. Мы будем говорить о происходящих в мире событиях. Мы будем говорить о мире», - сказал он, беседуя с репортерами на борту самолета по пути в штат Нью-Джерси.
«Мы можем даже поговорить о том, чтобы сэкономить миллионы долларов на вооружениях», - продолжил глава Белого дома. «Возможно, нам удастся разрядить обстановку в мире с помощью Китая и России, - добавил Трамп. - Это было бы неплохо. Я думаю, что наладить отношения с Китаем и Россией было бы хорошо».
Журналисты поинтересовались у Трампа, не планирует ли он отменить санкции, введенные против России. «Мы посмотрим, какие шаги предпримет Россия, - сказал он. - Мы намерены обсудить с Россией много вопросов». Высказывания президента приводит пул журналистов, аккредитованных при Белом доме.