Թրամփը նշել է Պուտինի հետ հանդիպման թեմաները
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մտադիր է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել իրավիճակը Սիրիայում ու Ուկրաինայում, նաեւ անդրադառնալ ամերիկյան նախագահական ընտրությունների ժամանակ Ռուսաստանին վերագրվող միջամտությանը։
«Մենք մտադիր ենք խոսել Ուկրաինայի, Սիրիայի, ընտրությունների մասին։ Մենք չենք ուզում, որ որեւէ մեկը միջամտի մեր ընտրություններին։ Մենք կխոսենք աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին։ Մենք կխոսենք խաղաղության մասին»,- ասել է նա՝ զրուցելով լրագրողների հետ օդանավում, երբ ուղեւորվում էր Նյու Ջերսի նահանգ։
«Մենք կարող ենք խոսել նույնիսկ այն մասին, որ սպառազինությունների վրա ծախսվող միլիոնավոր դոլարներ տնտեսենք»,- շարունակել է Սպիտակ տան ղեկավարը։ «Գուցե մեզ կհաջողվի մեղմել աշխարհի իրավիճակը ՉԻնաստանի ու Ռուսաստանի օգնությամբ,- հավելել է Թրամփը,- Վատ չէր լինի։ Կարծում եմ, որ  Չինաստանի ու Ռուսաստանի հետ վատ չէր լինի հարաբերություններ հարթել»
Լրագրողները Թրամփից հետաքրքրվել են, արդյո ք նա մտադիր չէ չեղարկել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները։ «Մենք կտեսնենք, թե ինչ քայլել է ձեռնարկելու Ռուսաստանը,- ասել է նա,- Մենք մտադիր ենք Ռուսաստանի հետ  բազմաթիվ հարցեր քննարկենք»։ Նախագահի արտահայտությունները փոխանցել են Սպիտակ տանը հավատարմագրված լրագրողները։

Trump Points to Topics Expected to be Discussed at Meeting with Putin
During his meeting with Russian President Vladimir Putin, US President Donald plans to discuss the situation in Syria and Ukraine, as well as to reflect on the allegations of Russia’s meddling in US elections, reported Russian News Agency TASS.
“We don’t want anyone tampering with elections,” he told reporters en route to Bedminster, New Jersey. He added that they will talk about peace.
Trump said they might even speak about saving millions of dollars spent on armament and they could succeed in reducing tension in the world—with the help of China and Russia, and expressed a view that it would not be bad to normalize relations with China and Russia.
When asked whether he planned to lift the US sanctions on Russia, Trump responded that they will see what steps Russia will take, and added that they intend to discuss numerous issues with Russia.
Journalists accredited at the White House reported the US president’s statements.
The Trump-Putin talk is slated for July 16 in Helsinki, the capital city of Finland, the Kremlin press service had reported.