Մոսկվան պետք է մեկնաբանություններ տա ռուս գործիչների՝ Լելե-Թեփե այցելության վերաբերյալ
Ռուսաստանցի մի շարք փորձագետների և այդ թվում՝ պատգամավորի ու Հանրային խորհրդի անդամի մասնակցությունը «Ադրբեջան՝ Ռուսաստանի միակ գործընկերը Հարավային Կովկասում» խորագիրը կրող համաժողովին մի շարք հարցեր է առաջացնում։ Եվ խնդրահարույց է ոչ միայն համաժողովի անվանումը, այլև դրա անցկացման վայրը (այն անցկացվում էր 2016թ․ Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի տիրապետությանն անցած տարածքում), առավել ևս՝ համաժողովի մասնակիցների այցելությունը Լելե-Թեփե բարձունք և հանդիպումն ադրբեջանցի զինվորականների հետ։
Թե ինչ նպատակ էր հետապնդում Ադրբեջանը, առավել քան պարզ է՝ լեգիտիմացնել զենքի ուժով տարածքների վերադարձը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի ներկայացուցիչների այցով, ցույց տալ, թե ինչպես է Ադրբեջանը «հոգ տարել» այդ տարածքների նկատմամբ և այդ ամենն օգտագործել Հայաստանի ու Արցախի դեմ ընդհանուր տեղեկատվական պատերազմում։ Չմոռանանք, որ 2016թ․-ին հենց Ադրբեջանն էր պատերազմ հրահրել՝ խախտելով 1994թ․ հրադադարի համաձայնագիրն ու բավական մեծ հարված հասցնելով այդ թվում՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հեղինակությանը, որոնց միջնորդական ջանքերը մշտապես կարևորվել են ոչ միայն բանակցային գործընթացն առաջ մղելու, այլև առնվազն պատերազմի վերսկսում թույլ չտալու տեսակետից։ Այս պարագայում ռուս գործիչների այցելությունն այդ տարածքներ կարող է մեկնաբանվել որպես այդ ամենը խախտող Ադրբեջանի գործողությունների լեգիտիմացում։ Ավելին, սրանով ադրբեջանական իշխանությունները որոշակի ուղերձներ են հղում նաև սեփական հանրությանը, մասնավորապես՝ ընդամենը մի քանի ռուս գործիչների այցով, ովքեր որևէ կերպ ֆորմալ պետական քաղաքականության կրողը չեն հանդիսանում, փորձում են ցույց տալ, թե իբր Ռուսաստանը հավանություն է տալիս պատերազմով տարածքային հարցեր լուծելու մոտեցմանը և որ հնարավոր նոր պատերազմի դեպքում Ադրբեջանը «կվայելի Մոսկվայի աջակցությունը»։
Այլ հարց է, թե ինչ նպատակներ էր հետապնդում ռուսական կողմը։ Բնական է, սա որևէ կերպ պաշտոնական այց չէր և այդ տարածքներ այցելող ռուսաստանցի պատգամավորն ու փորձագետները, կրկնենք, չեն կարող արտահայտել ՌԴ պաշտոնական դիրքորոշումը կամ Ռուսաստանի հանրության վերաբերմունքը։ Բայց, դրա հետ մեկտեղ, հաշվի առնելով ռուսական քաղաքական մշակույթը, ակնհայտ է, որ առնվազն ՌԴ Պետական Դումայի անդամի նման քայլի վերաբերյալ դժվար թե համապատասխան գերատեսչությունները տեղեկացված չլինեին։ Ուստի, այս այցն ուներ որոշակի ուղերձներ՝ ուղղված նաև ՀՀ իշխանություններին․․․
Այս իրավիճակում Հայաստանի իշխանությունների և արտաքին գերատեսչության առաջնային խնդիրը պետք է լինի ռուս գործընկերների հետ շփումներում բարձրաձայնել խնդրի հետ կապված մտահոգությունները և պաշտոնական մեկնաբանություններ ստանալ Մոսկվայից։ Հակառակ դեպքում, Ադրբեջանը սա կարող է ընկալել, որպես համանախագահ երկրի կողմից ուժի կիրառման «թույլտվություն»։ Մյուս կողմից, ամեն ինչ պետք է արվի, որ նման ճամփորդությունների սիրահարները հստակ գիտակցեն, որ անկախ իրենց կարգավիճակից և այցի բնույթից՝ ապագայում հնարավոր պատերազմի պարագայում իրենք նույնպես պատասխանատու են լինելու բոլոր կողմերում թափված արյան համար։
- Երկրագունդ. Փաշինյան-Պուտին հանդիպումն ու գերիների վերադարձի հարցը «Առավոտյան լուրեր Լիլիթ Թումանյանի հետ» հաղորդման «Հայացք. Երկրագունդ» խորագրի ներքո անդրադարձ է կատարվել Փաշինյան-Պուտին...
- Երկրագունդ. Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ու Բելառուս-Ադրբեջան «եղբայրությունը» «Առավոտյան լուրեր Լիլիթ Թումանյանի հետ» հաղորդման «Հայացք. Երկրագունդ» խորագրի ներքո անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ...
- Արցախ մուտքի խնդիրների մասին բարձրաձայնում են համանախագահները, լռում՝ Երևանն ու Ստեփանակերտը Բաքուն որևէ փաստաթղթով որևէ իրավական հիմք չունի՝ որոշելու, թե ով կարող է մուտք գործել Արցախ, ով՝ ոչ:
- ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության հիմնական ուղերձները Ընդհանուր առմամբ, հայտարարությունը մեկ հիմնական նպատակ էր հետապնդում՝ ամրագրել առկա իրավիճակը, զարկ տալ բանակցային...
- ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կողմերին կոչ են արել իրենց հովանու ներքո հնարավորինս շուտ վերսկսել երկխոսությունը Միջնորդները գոհունակություն են հայտնել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման կապակցությամբ՝ հայտարարելով, որ ուշադիր...
16:49
Արցախի նախագահը իրավապահների ծանուցագիր ստանալու դեպքում կգնա հարցաքննության.մամուլի խոսնակ
Երկրագունդ. Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ու Բելառուս-Ադրբեջան «եղբայրությունը»
Վահրամ Դումանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կինոյի օրվա առթիվ
Օնիկ Գասպարյանը հայտարարություն է տարածել՝ դիմելով ԱԺ նախագահին եւ խմբակցությունների ղեկավարներին
Հայաստանը հնարավոր է վետո դնի Ադրբեջանի՝ ԵԱՏՄ նիստին մասնակցելուն. փոխվարչապետ
Արմեն Սարգսյանն այցելել է Վրաստանի խորհրդարան
Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդին
Ռուս ռազմական բժիշկները բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Ղարաբաղի հեռավոր շրջանների բնակիչներին
Իրանում հայտնել են մինչև 60 տոկոս հարստացված ուրանի առաջին խմբաքանակն ստանալու մասին
Գարեգին Բ-ն ընդունել է Ավստրիա բուժման մեկնող զինվորականներին
Արմեն Սարգսյանն այցելել է Թբիլիսիի «Հերոսների հրապարակ»
12:55
Խրամատում քնած հայ զինվորի նկարն արժանացել է World Press Photo-ի հեղինակավոր մրցանակի
Զոհվածների և անհետ կորածների որոնումները շարունակվում են Որոտանի ուղղությամբ
Ատոմակայանի գործունեության հետ կապված մտավախությունները բյուրեղանում են
23:41
Վարչապետի աշխատակազմի «պարզաբանումն» ուղղակի կոչ է՝ չենթարկվելու դատարանի կայացրած ակտին. Հայրենիքի փրկության շարժման հայտարարությունը

Moscow Should Comment on the Russian Officials' Visit to Leletepe
The participation of several Russian experts, a member of the State Duma and a member of the Public Chamber at a conference entitled "Azerbaijan is Russia's only ally in the South Caucasus" raises some questions. Not only the conference name is problematic, but the venue itself (the conference was held on the territory that was transferred to Azerbaijan as a result of the April war in 2016). Even more alarming is the visit of the conference participants to the height of Lele-Tepe and their meeting with Azerbaijani soldiers.
It is more than obvious what goals Azerbaijan pursued by organizing this action: to legitimize the return of territories by military means, while using the representatives of the country co-chairing the OSCE Minsk Group and Armenia's strategic ally, to show how well Azerbaijan "takes care" of these territories and use all this in information war against Armenia and Artsakh. It should not be forgotten that it was Azerbaijan that provoked war in 2016, violated the ceasefire agreement of 1994 and inflicted quite a significant blow to the reputation of the OSCE Minsk Group co-chairs whose mediation efforts are extremely important not only in terms of advancing negotiations but also preventing the resumption of hostilities. In this case, the visit of these territories by Russian officials can be perceived as the approval of the actions of Azerbaijan, which violated all this. Moreover, by these actions the Azerbaijani authorities are trying to give some signals to their society, in particular, using the visit of several Russian figures, who in some way formally do not express Russia's official policy, they are trying to show that Russia approves the armed way of resolving territorial issues and that with a possible new war Azerbaijan "will enjoy Moscow's support."
Another question is what goals the Russian side pursued. Naturally, this was not an official visit and these experts and the deputy do not express Russia's official position and the mood of the Russian society. But at the same time, considering the Russian political culture, it would be naive to assume that the relevant authorities were not, at least, informed about this visit of the State Duma deputy. Therefore, this visit contained certain signals directed to the Armenian authorities ...
In this situation, the primary task of the Armenian authorities and the foreign policy department is to raise this issue when communicating with Russian colleagues and receive official comments from Moscow. On the other hand, everything should be done so that the lovers of such trips are aware that regardless of their status and the nature of the visits, with the possible resumption of the war in the future, they will also be responsible for the bloodshed of all sides of the conflict.