Մոսկվան պետք է մեկնաբանություններ տա ռուս գործիչների՝ Լելե-Թեփե այցելության վերաբերյալ
Ռուսաստանցի մի շարք փորձագետների և այդ թվում՝ պատգամավորի ու Հանրային խորհրդի անդամի մասնակցությունը «Ադրբեջան՝ Ռուսաստանի միակ գործընկերը Հարավային Կովկասում» խորագիրը կրող համաժողովին մի շարք հարցեր է առաջացնում։ Եվ խնդրահարույց է ոչ միայն համաժողովի անվանումը, այլև դրա անցկացման վայրը (այն անցկացվում էր 2016թ․ Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի տիրապետությանն անցած տարածքում), առավել ևս՝ համաժողովի մասնակիցների այցելությունը Լելե-Թեփե բարձունք և հանդիպումն ադրբեջանցի զինվորականների հետ։
Թե ինչ նպատակ էր հետապնդում Ադրբեջանը, առավել քան պարզ է՝ լեգիտիմացնել զենքի ուժով տարածքների վերադարձը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրի ներկայացուցիչների այցով, ցույց տալ, թե ինչպես է Ադրբեջանը «հոգ տարել» այդ տարածքների նկատմամբ և այդ ամենն օգտագործել Հայաստանի ու Արցախի դեմ ընդհանուր տեղեկատվական պատերազմում։ Չմոռանանք, որ 2016թ․-ին հենց Ադրբեջանն էր պատերազմ հրահրել՝ խախտելով 1994թ․ հրադադարի համաձայնագիրն ու բավական մեծ հարված հասցնելով այդ թվում՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հեղինակությանը, որոնց միջնորդական ջանքերը մշտապես կարևորվել են ոչ միայն բանակցային գործընթացն առաջ մղելու, այլև առնվազն պատերազմի վերսկսում թույլ չտալու տեսակետից։ Այս պարագայում ռուս գործիչների այցելությունն այդ տարածքներ կարող է մեկնաբանվել որպես այդ ամենը խախտող Ադրբեջանի գործողությունների լեգիտիմացում։ Ավելին, սրանով ադրբեջանական իշխանությունները որոշակի ուղերձներ են հղում նաև սեփական հանրությանը, մասնավորապես՝ ընդամենը մի քանի ռուս գործիչների այցով, ովքեր որևէ կերպ ֆորմալ պետական քաղաքականության կրողը չեն հանդիսանում, փորձում են ցույց տալ, թե իբր Ռուսաստանը հավանություն է տալիս պատերազմով տարածքային հարցեր լուծելու մոտեցմանը և որ հնարավոր նոր պատերազմի դեպքում Ադրբեջանը «կվայելի Մոսկվայի աջակցությունը»։
Այլ հարց է, թե ինչ նպատակներ էր հետապնդում ռուսական կողմը։ Բնական է, սա որևէ կերպ պաշտոնական այց չէր և այդ տարածքներ այցելող ռուսաստանցի պատգամավորն ու փորձագետները, կրկնենք, չեն կարող արտահայտել ՌԴ պաշտոնական դիրքորոշումը կամ Ռուսաստանի հանրության վերաբերմունքը։ Բայց, դրա հետ մեկտեղ, հաշվի առնելով ռուսական քաղաքական մշակույթը, ակնհայտ է, որ առնվազն ՌԴ Պետական Դումայի անդամի նման քայլի վերաբերյալ դժվար թե համապատասխան գերատեսչությունները տեղեկացված չլինեին։ Ուստի, այս այցն ուներ որոշակի ուղերձներ՝ ուղղված նաև ՀՀ իշխանություններին․․․
Այս իրավիճակում Հայաստանի իշխանությունների և արտաքին գերատեսչության առաջնային խնդիրը պետք է լինի ռուս գործընկերների հետ շփումներում բարձրաձայնել խնդրի հետ կապված մտահոգությունները և պաշտոնական մեկնաբանություններ ստանալ Մոսկվայից։ Հակառակ դեպքում, Ադրբեջանը սա կարող է ընկալել, որպես համանախագահ երկրի կողմից ուժի կիրառման «թույլտվություն»։ Մյուս կողմից, ամեն ինչ պետք է արվի, որ նման ճամփորդությունների սիրահարները հստակ գիտակցեն, որ անկախ իրենց կարգավիճակից և այցի բնույթից՝ ապագայում հնարավոր պատերազմի պարագայում իրենք նույնպես պատասխանատու են լինելու բոլոր կողմերում թափված արյան համար։
- Երկրագունդ. Փաշինյան-Պուտին հանդիպումն ու գերիների վերադարձի հարցը «Առավոտյան լուրեր Լիլիթ Թումանյանի հետ» հաղորդման «Հայացք. Երկրագունդ» խորագրի ներքո անդրադարձ է կատարվել Փաշինյան-Պուտին...
- Երկրագունդ. Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ու Բելառուս-Ադրբեջան «եղբայրությունը» «Առավոտյան լուրեր Լիլիթ Թումանյանի հետ» հաղորդման «Հայացք. Երկրագունդ» խորագրի ներքո անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ...
- Արցախ մուտքի խնդիրների մասին բարձրաձայնում են համանախագահները, լռում՝ Երևանն ու Ստեփանակերտը Բաքուն որևէ փաստաթղթով որևէ իրավական հիմք չունի՝ որոշելու, թե ով կարող է մուտք գործել Արցախ, ով՝ ոչ:
- ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության հիմնական ուղերձները Ընդհանուր առմամբ, հայտարարությունը մեկ հիմնական նպատակ էր հետապնդում՝ ամրագրել առկա իրավիճակը, զարկ տալ բանակցային...
- ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կողմերին կոչ են արել իրենց հովանու ներքո հնարավորինս շուտ վերսկսել երկխոսությունը Միջնորդները գոհունակություն են հայտնել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման կապակցությամբ՝ հայտարարելով, որ ուշադիր...
16:49
Արցախի նախագահը իրավապահների ծանուցագիր ստանալու դեպքում կգնա հարցաքննության.մամուլի խոսնակ
Երկրագունդ. Ադրբեջանի հնարավոր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին ու Բելառուս-Ադրբեջան «եղբայրությունը»
Վահրամ Դումանյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կինոյի օրվա առթիվ
Օնիկ Գասպարյանը հայտարարություն է տարածել՝ դիմելով ԱԺ նախագահին եւ խմբակցությունների ղեկավարներին
Հայաստանը հնարավոր է վետո դնի Ադրբեջանի՝ ԵԱՏՄ նիստին մասնակցելուն. փոխվարչապետ
Արմեն Սարգսյանն այցելել է Վրաստանի խորհրդարան
Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալվել է Համայն Վրաստանի կաթողիկոս-պատրիարք Իլյա Երկրորդին
Ռուս ռազմական բժիշկները բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Ղարաբաղի հեռավոր շրջանների բնակիչներին
Իրանում հայտնել են մինչև 60 տոկոս հարստացված ուրանի առաջին խմբաքանակն ստանալու մասին
Գարեգին Բ-ն ընդունել է Ավստրիա բուժման մեկնող զինվորականներին
Արմեն Սարգսյանն այցելել է Թբիլիսիի «Հերոսների հրապարակ»
12:55
Խրամատում քնած հայ զինվորի նկարն արժանացել է World Press Photo-ի հեղինակավոր մրցանակի
Զոհվածների և անհետ կորածների որոնումները շարունակվում են Որոտանի ուղղությամբ
Ատոմակայանի գործունեության հետ կապված մտավախությունները բյուրեղանում են
23:41
Վարչապետի աշխատակազմի «պարզաբանումն» ուղղակի կոչ է՝ չենթարկվելու դատարանի կայացրած ակտին. Հայրենիքի փրկության շարժման հայտարարությունը

Москва должна прокомментировать визит российских деятелей на Лелетепе
Участие нескольких российских экспертов, члена Государственной Думы и члена Общественной палаты России в работе конференции под названием "Азербайджан - единственный союзник России на Южном Кавказе" вызывает вопросы. И проблематично не только название конференции, но и само место ее проведения (конференция проводилась на территории, перешедшей к Азербайджану в результате Апрельской войны 2016 года). Еще больше настораживает визит участников конференции на высоту Лелетепе и встреча с азербайджанскими солдатами.
Более чем очевидно, какие цели преследовал Азербайджан, организуя эту акцию: легитимизировать возврат территорий военным путем, используя при этом представителей страны-сопредседателя Минской Группы ОБСЕ и стратегического союзника Армении, а также показать, как хорошо Азербайджан "заботится" об этих территориях и использовать все это в своей информационной войне против Армении и Арцаха. Не стоит забывать, что именно Азербайджан в 2016 году спровоцировал войну, нарушив соглашение о прекращении огня 1994 года и нанеся довольно существенный удар по репутации сопредседателей МГ ОБСЕ, посреднические усилия которых крайне важны не только с точки зрения продвижения переговоров, но и недопущения возобновления военных действий. В этом случае посещение этих территорий российскими деятелями может восприниматься как одобрение действий Азербайджана, нарушившего все вышесказанное. Более того, подобными действиями азербайджанские власти пытаются дать определенные сигналы своему обществу, в частности, используя визит нескольких российских деятелей, каким-либо образом формально не выражающих официальную политику и официальную точку зрения России, показывая, что, якобы, Россия одобряет вооруженный путь решения территориальных вопросов и что при возможной новой войне Азербайджан "будет пользоваться поддержкой Москвы".
Другой вопрос – какие цели преследовала российская сторона? Естественно, это не было официальным визитом и эти эксперты и депутат не выражают официальную позицию России и настроения российского общества. Но вместе с тем, учитывая российскую политическую культуру, было бы опрометчиво предполагать, что соответствующие инстанции не были, как минимум, проинформированы об этом визите депутата Государственной Думы. Следовательно, этот визит содержал в себе определенные сигналы, направленные властям Армении…
В этой ситуации первостепенной задачей армянских властей и внешнеполитического ведомства страны является обсуждение этого вопроса при общении с российскими коллегами и получение официальных комментариев Москвы. В противном случае Азербайджан может воспринять это как "добро" страны-сопредседателя на применение оружия. С другой стороны, должно быть сделано все для того, чтобы любители подобных путешествий осознавали, что вне зависимости от их статуса и характера визитов при возможном возобновлении войны в будущем они тоже будут ответственны за пролитую кровь представителей всех сторон конфликта.