Եվրոպական խորհրդարանը հավանություն է տվել Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրին
Եվրոպական Խորհրդարանը կողմ է քվեարկել ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի կոնսենտին և ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին վերաբերող բանաձևին: Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է կատարել ԱԺ պատգամավոր Արմեն Աշոտյանը: Նրա խոսքով՝ Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրի կոնսենտին կողմ է քվեարկել 573, դեմ 50 և ձեռնպահ 45 պատգամավոր: «ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններին վերաբերող բանաձևին կողմ է քվեարկել 598, դեմ 52, ձեռնպահ 27 պատգամավոր»,-նշված է Աշոտյանի գրառման մեջ:
Աշոտյանը գրել է, որ Եվրոպական Խորհրդարանն հուլիսի 3-ի նիստում քննարկել է Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության համաձայնագրին համաձայնություն տալու հարցը:
Հիմնական զեկույցը ներկայացրել է պատգամավոր Լասլո Տոկեշը, հարակից զեկուցող է եղել ֆեդերիկա Մոգերինին: Քննարկմանը մասնակցել են եվրադեպուտատներ տարբեր քաղաքական խմբակցություններից:
«Համաձայնագիրը գնահատվել է որպես հաջողության պատմություն և պատմական հնարավորություն, ընգծվել է, որ այն հնարավոր է դարձել և ստորագրվել է նախորդ կառավարության օրոք, Մոգերինին հատուկ շեշտել է, որ այն չունի գեոպոլիտիկ բնույթ և կոնֆրոնտացիոն չէ։
Անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի ներքին քաղաքական կյանքին, վերջին զարգացումներին, հատուկ ուշադրության է արժանացել իշխանափոխության խաղաղ և սահմանադրական բնույթը, կարևորվել է Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների ներառական մեխանիզմի ապահովումը, ընդդիմության ներգրավվածությունը բարեփոխումների գործընթացում և OSCE ODIHR ռեկոմենդացիաների կատարումը: Եվրախորհրդարանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել հնարավոր ընտրություններին դիտորդական առաքելություն ուղարկել»,- գրել է Աշոտյանը, գրում է «Արմենպրես»:
Բարձրացվել է նաև վիզաների ազատականացման հարցը: Մոգերինին հարցի լուծումը կապել է Վիզաների դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրի լիարժեք կատարման հետ, գոհունակություն է հայտնել ընթացքից և ասել, որ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը մեկնարկելու համապատասխան որոշումը պետք է կայացնի Եվրոպական Խորհուրդը:

European Parliament Votes in Favor of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement
The European Parliament has voted in favor of the consent of Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEDPA) and the resolution relating to the Armenia-EU relations, MP Armen Ashotyan said on Facebook, reports Armenpress.
He informed that 573 MPs voted in favor of the CEPA’s consent, 50 voted against and 45 abstained. "598 MPs voted in favor of the resolution relating to the Armenia-EU relations, 52 voted against and 27 abstained", Ashotyan said.
The lawmaker said that during the July 3 session the European Parliament discussed giving consent to the CEPA.
"The agreement was assessed as a success story and a historic opportunity, it was stated that it became possible and was signed under the previous government, Mogherini stated that it has no geopolitical nature and is not a confrontation.
The session also touched upon Armenia’s domestic political life, the recent developments, specific attention was paid to the peaceful and constitutional nature of the power change, importance was attached to ensuring the inclusive mechanism of reforms of the Electoral Code, the engagement of opposition in the process of reforms and the implementation of the OSCE/ODIHR recommendations. The European Parliament also expressed readiness to send observer mission in possible elections", Ashotyan said.
The issue of visa liberalization was also discussed. Federica Mogherini linked the solution of this issue with the full implementation of Visa facilitation and readmission agreement, expressed satisfaction over the process and stated that the respective decision to launch dialogue on visa liberalization must be made by the European Council.