Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը հրաժարական է տվել
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Բորիս Ջոնսոնը հրաժարական է տվել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն` հղում կատարելով բրիտանական կառավարության կողմից տարածած հայտարարությանը:
«Այսօր ցերեկը վարչապետ Թերեզա Մեյն ընդունել է ԱԳ նախարարի պաշտոնից Բորիս Ջոնսոնի հրաժարականը: Վարչապետը Բորիսին շնորհակալություն է հայտնել իր կատարած աշխատանքի համար: Առաջիկայում կհայտարարվի, թե այդ պաշտոնում ով է նրան փոխարինելու»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ նախօրեին հրաժարական էր տվել նաև ԵՄ-ից դուրս գալու հարցերով Մեծ Բրիտանիայի նախարար Դևիդ Դևիսը:
Երկու պաշտոնյաների հրաժարականը կապված է Brexit-ի հարցում վերջին շրջանում կառավարությունում տեղի ունեցող տարաձայնությունների հետ:

Глава МИД Британии Борис Джонсон подал в отставку
Глава МИД Великобритании Борис Джонсон ушел в отставку, сообщила канцелярия британского правительства.
"Во второй половине дня премьер-министр (Тереза Мэй. - Прим. ред.) приняла отставку Бориса Джонсона с поста главы МИД. Премьер поблагодарила Бориса за работу. О том, кто станет новым министром, будет объявлено в ближайшее время", - говорится в полученном ''РИА Новости'' документе.
Отставка Джонсона стала второй за сутки. Накануне пост министра по вопросам Brexit покинул Дэвид Дэвис.
Оба увольнения связаны с обострившимися в последние дни разногласиями в правительстве относительно подхода к Brexit.
Джонсон и Дэвис были ключевыми министрами в кабинете Мэй, они являлись сторонниками "жесткого Brexit".