Փաշինյանը Ռեզա Արդաքանիանի հետ քննարկել է հայ-իրանական տնտեսական կապերի ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Իրանի էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանին:
Վարչապետը կարևորել է հայ-իրանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը և հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով կհաջողվի առաջիկայում լիարժեք իրացնել երկկողմ կապերում առկա մեծ ներուժը:«Հայաստանը պատրաստ է բարեկամ Իրանի հետ սերտ համագործակցության: Մենք մեր բոլոր գործընկերների հետ կարևորում ենք փոխադարձ շահերի հիման վրա երկխոսությունը և համոզված ենք, որ հենց այս սկզբունքի ներքո էլ կշարունակեն զարգանալ հայ-իրանական հարաբերությունները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով առևտրատնտեսական ծավալների ավելացման ուղղությամբ քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Ռեզա Արդաքանիանը վարչապետին է փոխանցել Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի ուղերձն ու Իրան այցելելու հրավերը: Իրանի էներգետիկայի նախարարը գործարար կապերի ամրապնդման հարցում հեռանկարային է համարել ազատ տնտեսական գոտիների շրջանակում համագործակցությունն ու ներդրումների ներգրավումը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել էներգետիկայի ոլորտում Հայաստանի և Իրանի միջև համատեղ իրականացվող ծրագրերի ընթացքին և նոր նախաձեռնությունների կյանքի կոչման հնարավորություններին: Կողմերը կարևորել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա ընդլայնումը և քննարկել միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստին վերաբերող հարցեր:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

Nikol Pashinyan Discusses Expansion of Armenian-Iranian Economic Ties with Reza Ardakanian
Prioritizing the furtherance of Armenian-Iranian relations, the Prime Minister expressed hope that through joint efforts the sides could tap the huge potential inherent in bilateral relations.
“Armenia is ready for close cooperation with friendly Iran. We attach great importance to our dialogue with all partners, and we are convinced that the Armenian-Iranian relations will continue to develop under this very principle,” Nikol Pashinyan said and stressed the need for boosting trade and economic exchanges.
Reza Ardakanian conveyed Iranian President Hassan Rouhani’s message to Armenia’s Prime Minister and the invitation to visit Iran. The IRI Minister of Energy highlighted the prospects for cooperation and investing within the framework of free economic zones.
The parties evoked the jointly implemented energy projects and the possibility of materializing new initiatives. They attached importance to the furtherance of cooperation in different spheres and discussed issues related to the upcoming meeting of the intergovernmental commission. Nikol Pashinyan and Reza Ardakanian exchanged views on a number of regional concerns and issues of mutual interest.