Թրամփը վստահ է, որ Իրանը կցանկանա նոր համաձայնագիր կնքել
Իրանի տնտեսական խնդիրները նրան կստիպեն իրանական միջուկային համաձայնագրից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո Վաշինգթոնի հետ անվտանգության մասին նոր համաձայնագիր փնտրել: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, փոխանցում է Reuters-ը:
Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների գագաթնաժողովում մամուլի ասուլիսում ելույթ ունենալիս Թրամփը նշել է, որ Իրանն ԱՄՆ-ի հետ շփվում է «մեծ հարգանքով»՝ հույս հայտնելով, որ Թեհրանը կհամաձայնվի նոր համաձայնագրին:
«Ես գիտեմ, որ նրանք շատ խնդիրներ ունեն, նրանց տնտեսությունը փլուզվում է, բայց ես ձեզ հետեւյալը կասեմ՝ ինչ-որ պահի նրանք ինձ կզանգահարեն եւ կասեն. «Եկեք գործարք կնքենք»»:

U.S. President Donald Trump said Iran’s economic troubles were going to force it to seek a security deal with Washington following his withdrawal from a nuclear pact, Reuters reported.
Speaking to a news conference at a NATO leaders summit in Brussels, Trump said Iran was treating the U.S. with ‘so much more respect’ following the move and he expected Tehran to reach out for a fresh deal.
“I know they’re having a lot of problems and their economy is collapsing. But I will tell you this: at a certain point they’re going to call me they’re going to say ‘Let’s make a deal’. They’re feeling a lot of pain right now.”