Ճապոնիան եւ ԵՄ-ն ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր են ստորագրել
Երեքշաբթի Ճապոնիան եւ Եվրամիությունը ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր են ստորագրել, որը թույլ կտա համաշխահային ՀՆԱ 30 տոկոսով խոշորագույն տնտեսական դաշինք ստեղծել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Արարողությունը տեղի է ունեցել Տոկիոյում երկրի վարչապետ Սինձո Աբեի նստավայրում՝ գագաթնաժողովի արդյունքներով, որին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը եւ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերը:
Ըստ հաստատված փաստաթղթի՝ Ճապոնիան կչեղարկի ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների 94 տոկոսի մաքսատուրքերը, այդ թվում՝ մթերքների, ինչը ճապոնական շուկայում կնվազեցնի եվրոպական պանրի, գինու եւ խոզի մսի գները:
Եվրոպական երկրներն, իրենց հերթին, կվերացնեն Ճապոնիայից ներմուծվող ապրանքների 99 տոկոսի մաքսային սակագները, մասնավորապես՝ ավտոմեքենաների եւ կենցաղային տեխնիկայի, սակայն դա տեղի կունենա պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո համապատասխանաբար՝ 8 եւ 6 տարի անց: Սպասվում է, որ համաձայնագիրը կվավերացվի հաջորդ տարվա մարտին, երբ Մեծ Բրիտանիան դուրս կգա ԵՄ-ից:

Japan and the European Union (EU) on Tuesday signed a free-trade agreement that will enable to create the largest economic alliance, with 30 percent of the global GDP, reported Russian News Agency TASS.
The signing ceremony took place as a result of the Tokyo summit that was convened at the residence of Japanese Prime Minister Shinzō Abe, and in which European Council President Donald Tusk and European Commission President Jean-Claude Juncker participated.
Under this document, Japan will lift the customs duties for 94 percent of the goods it imports from the EU. And the EU member countries, for their part, will eliminate the customs tariffs for 99 percent of the products they import from Japan.