Ճապոնիան եւ ԵՄ-ն ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր են ստորագրել
Երեքշաբթի Ճապոնիան եւ Եվրամիությունը ազատ առեւտրի մասին համաձայնագիր են ստորագրել, որը թույլ կտա համաշխահային ՀՆԱ 30 տոկոսով խոշորագույն տնտեսական դաշինք ստեղծել, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Արարողությունը տեղի է ունեցել Տոկիոյում երկրի վարչապետ Սինձո Աբեի նստավայրում՝ գագաթնաժողովի արդյունքներով, որին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը եւ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերը:
Ըստ հաստատված փաստաթղթի՝ Ճապոնիան կչեղարկի ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների 94 տոկոսի մաքսատուրքերը, այդ թվում՝ մթերքների, ինչը ճապոնական շուկայում կնվազեցնի եվրոպական պանրի, գինու եւ խոզի մսի գները:
Եվրոպական երկրներն, իրենց հերթին, կվերացնեն Ճապոնիայից ներմուծվող ապրանքների 99 տոկոսի մաքսային սակագները, մասնավորապես՝ ավտոմեքենաների եւ կենցաղային տեխնիկայի, սակայն դա տեղի կունենա պայմանագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո համապատասխանաբար՝ 8 եւ 6 տարի անց: Սպասվում է, որ համաձայնագիրը կվավերացվի հաջորդ տարվա մարտին, երբ Մեծ Բրիտանիան դուրս կգա ԵՄ-ից:

Япония и ЕС подписали соглашение о свободной торговле
Япония и Евросоюз во вторник подписали соглашение о свободной торговле, которое позволит сформировать один из крупнейших экономических блоков с ВВП порядка 30% от общемирового, передает ТАСС
Церемония прошла в резиденции премьер-министра Синдзо Абэ в Токио по итогам саммита, в котором участвовали председатель Европейского совета Дональд Туск и глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер.
Согласно утвержденному документу, Япония отменит пошлины на 94% товаров из ЕС, в том числе на продукты, что снизит цены на европейские сыры, вино и свинину на японском рынке.
Европейские страны, в свою очередь, ликвидируют таможенные тарифы на 99% импортируемых из Японии товаров, в частности на автомобили и бытовую электронику, однако это произойдет через восемь и шесть лет после вступления договора в силу соответственно. Ожидается, что соглашение будет ратифицировано в марте следующего года, когда из Евросоюза выйдет Великобритания.