Մի՛ խաղացեք կրակի հետ. Իրանի նախագահը Թրամփին նախազգուշացրել է խուսափել պատերազմից
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին ԱՄՆ-ին նախազգուշացրել է խուսափել Իսլամական Հանրապետության հետ պատերազմից: Ինչպես հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը ` հղում կատարելով «IRNA» գործակալությանը, քաղաքական գործիչն այս մասին ասել է կիրակի Թեհրանում կայացած իրանական արտասահմանյան դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ամերիկացիները պետք է իմանան, որ Իրանի հետ խաղաղությունը խաղաղության բանալին է, իսկ Իրանի հետ պատերազմը՝ բոլոր պատերազմների բանալին»,- հայտարարել է Իրանի նախագահը: «Պետք չէ կրակի հետ խաղալ: Մի՛ խաղացեք կրակի հետ, այլապես կզղջաք»,- ասել է նա՝ դիմելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին: Ռոհանին նաև նշել է, որ Իրանի ժողովուրդը «երբեք ոչ մեկի առջև չի խոնարհվի»:
Ռոհանին նաև քննադատել է Սպիտակ տան սպառնալիքներն Իրանի տնտեսության դեմ՝ հայտարարելով, որ իրանական նավթի արտահանումն անհնար է կանգնեցնել: Նա նշել է, որ Թեհրանի զինանոցում ԱՄՆ սպառնալիքներին պատասխան գործողությունների մի քանի տարբերակներ կան, այդ թվում՝ Հորմուզի նեղուցի փակումը, որի անվտանգությունը, Ռոհանիի խոսքով, Իրանի ժողովուրդը երաշխավորել է իր ամբողջ պատմության ընթացքում: «Մենք շատ նեղուցներ ունենք, Հորմուզի նեղուցը դրանցից միայն մեկն է»,- հավելել է Իրանի նախագահը:

''Не следует играть с огнем'': президент Ирана предостерег США от войны с республикой
Президент Ирана Хасан Роухани предостерег США от войны с Исламской Республикой. Как передает ''TACC'', ссылаясь на агентство ''IRNA'', с такими словами политик выступил в воскресенье в Тегеране на встрече с представителями иранских зарубежных дипмиссий.
"Американцы должны знать, что мир с Ираном является ключом мира, а война с Ираном - ключом всех войн", - заявил президент. "Не следует играть с огнем. Не играйте с огнем, или вы пожалеете", - сказал он, обращаясь к президенту США Дональду Трампу. Роухани добавил, что иранский народ "никогда никому не будет кланяться".
Роухани также подверг критике угрозы Белого дома в отношении экономики Ирана, заявив, что остановить экспорт иранской нефти невозможно. Президент страны указал на то, что Тегеран держит на вооружении различные варианты ответных действий на угрозы США, в том числе закрытие Ормузского пролива, безопасность которого, по словам Роухани, иранский народ гарантировал всю свою историю. "У нас много проливов, Ормузский пролив является лишь одним из них", - добавил президент.