Սովորաբար հակամարտություն ունեցող ազգերը մտածում են, որ իրենց հակամարտությունն աշխարհում ամենավատն է
«Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների համար մարտի 30-ից ապրիլի-2-ը անցկացվել է «Բանակցություններ և խաղաղության գործընթացի ճարտարապետություն. Արևմտյան Բալկանների փորձից քաղած դասեր» թեմայով սեմինար-քննարկում:
Սեմինարին հրավիրված փորձագետների համոզմամբ սովորաբար հակամարտություն ունեցող ազգերը մտածում են, որ իրենց հակամարտությունն աշխարհում ամենավատն է: Նրանց կարծիքով սեմինարը հնարավորություն է տալիս ներկայացնելու այլ հակամարտությունների բազմաթիվ օրինակներ և դրանց կարգավորման ուղղությամբ արված կամ արվող քայլերը:
Մասնակիցներն իրենց հերթին նշում են, որ բավականին հետաքրքիր էին քննարկումներն այդ հակամարտությունների կարգավորման ժամանակ ձևավորված միջազգային իրադրության մասին, հետաքրքիր էր իմանալ այդ հակամարտությունների վրա ուժային կենտրոնների միջև հարաբերությունների ազդեցության վերաբերյալ:
Քննարկումների արդյունքում պարզ դարձավ, որ միջնորդ լինելը բավականին բարդ առաքելություն է, և որ միջնորդը կարող է տարատեսակ ազդեցություն ունենալ  հակամարտության կարգավորման հարցում, նշում են մասնակիցները:
Նրանք վստահություն են հայտնել, որ Արևմտյան Բալկանների փորձի մասին «առաջին ձեռքից»՝ բանակցային գործընթացում ներգրավված պաշտոնյաներից, հակամարտող կողմերի ներկայացուցիչներից ստացած խորը և դետալային գիտելիքներն, անկասկած, այս կամ այն չափով հետագայում կկիրառվեն նաև իրենց աշխատանքում:
Նշենք, որ սա ծրագրի արդեն երրորդ սեմինար-քննարկումն է, որն իրականացվում է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (Crisis Managemenet Initiative) համագործակցությամբ «Եվրոպական գործընկերությունը՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» (EPNK) նախաձեռնության շրջանակներում։

Usually People Having a Conflict Think that Their Conflict Is the Worst in the World
Within the framework of the project “Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia” from March 30 to April 2 training-seminar on "Negotiations and Peace Process Architecture: Lessons Learned from the Western Balkan Cases” took place in Aghveran with the participation of the RA state institutions’ representatives.
According to the international experts invited to the seminar, people having a conflict usually think that their conflict is the worst in the world. In their opinion the workshop provided an opportunity to present different experiences of conflicts and the steps that were or are being taken towards their resolution.
In their turn, the participants noted that the discussions on the international situation created in the settlement of those conflicts were quite interesting; it was interesting to know about the impact of the relationships between the power centers on those conflicts. Participants also mentioned that, as a result of the discussions, it became clear that mediation is a rather difficult mission and the different type of impact that a mediator can have in the conflict settlement process.
The participants are convinced that the deep and detailed knowledge on the Western Balkan cases gained from the "first hand"- from former officials involved in the negotiation processes and from the conflicting parties, will be used to some extent in their work.
It should be noted that this is already the third workshop-discussion within the project, organized in cooperation with the «European Integration» NGO and the Crisis Management Initiative in the framework of the initiative “The European Partnership for the peaceful settlement of the conflict over Nagorno-Karabakh” (EPNK).