Սովորաբար հակամարտություն ունեցող ազգերը մտածում են, որ իրենց հակամարտությունն աշխարհում ամենավատն է
«Խաղաղության գործընթացի կարողությունների կառուցում պաշտոնյաների համար Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների համար մարտի 30-ից ապրիլի-2-ը անցկացվել է «Բանակցություններ և խաղաղության գործընթացի ճարտարապետություն. Արևմտյան Բալկանների փորձից քաղած դասեր» թեմայով սեմինար-քննարկում:
Սեմինարին հրավիրված փորձագետների համոզմամբ սովորաբար հակամարտություն ունեցող ազգերը մտածում են, որ իրենց հակամարտությունն աշխարհում ամենավատն է: Նրանց կարծիքով սեմինարը հնարավորություն է տալիս ներկայացնելու այլ հակամարտությունների բազմաթիվ օրինակներ և դրանց կարգավորման ուղղությամբ արված կամ արվող քայլերը:
Մասնակիցներն իրենց հերթին նշում են, որ բավականին հետաքրքիր էին քննարկումներն այդ հակամարտությունների կարգավորման ժամանակ ձևավորված միջազգային իրադրության մասին, հետաքրքիր էր իմանալ այդ հակամարտությունների վրա ուժային կենտրոնների միջև հարաբերությունների ազդեցության վերաբերյալ:
Քննարկումների արդյունքում պարզ դարձավ, որ միջնորդ լինելը բավականին բարդ առաքելություն է, և որ միջնորդը կարող է տարատեսակ ազդեցություն ունենալ  հակամարտության կարգավորման հարցում, նշում են մասնակիցները:
Նրանք վստահություն են հայտնել, որ Արևմտյան Բալկանների փորձի մասին «առաջին ձեռքից»՝ բանակցային գործընթացում ներգրավված պաշտոնյաներից, հակամարտող կողմերի ներկայացուցիչներից ստացած խորը և դետալային գիտելիքներն, անկասկած, այս կամ այն չափով հետագայում կկիրառվեն նաև իրենց աշխատանքում:
Նշենք, որ սա ծրագրի արդեն երրորդ սեմինար-քննարկումն է, որն իրականացվում է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության և «Ճգնաժամերի կառավարման նախաձեռնության» (Crisis Managemenet Initiative) համագործակցությամբ «Եվրոպական գործընկերությունը՝ հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման» (EPNK) նախաձեռնության շրջանակներում։

Обычно люди, имеющие конфликт, считают, что их конфликт является самым худшим в мире
В рамках проекта "Building Peace Process Competences of Mandated Executives in Armenia" с 30 марта по 2 апреля в Агверане прошел семинар по теме "Переговоры и архитектура мирного процесса: уроки, извлеченные из опыта Западных Балкан, с участием представителей государственных ведомств Республики Армения.
По мнению международных экспертов, приглашенных на семинар, люди, имеющие конфликт, обычно считают, что их конфликт является самым худшим в мире. По их мнению, семинар дал возможность представить различный опыт конфликтов и шаги, которые были или принимаются для их решения.
В свою очередь, участники отметили, что дискуссии по международной ситуации, сложившейся во время урегулирования этих конфликтов, были весьма интересными; было интересно узнать о влиянии отношений между силовыми центрами на эти конфликты. Участники также отметили, что в результате обсуждений стало ясно, что посредничество - довольно сложная миссия и что посредник может иметь различное влияние на урегулирование конфликта.
Участники убеждены, что глубокие и подробные знания о западнобалканском опыте, полученные "из первых рук" - от бывших чиновников, участвующих в переговорных процессах и от конфликтующих сторон, будут полезным в их работе.
Следует отметить, что это уже третий семинар-дискуссия в рамках проекта,  организованный в сотрудничестве с НПО "Европейская интеграция" и Инициативой управления кризисами (CMI)в рамках инициативы "Европейское партнерство за мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта  "(EPNK).