Փհենյանը հետագա ապամիջուկայնացման համար պայման է առաջադրել
Հյուսիսկորեական իշխանությունները սպասում են պատժամիջոցների գոնե մասնակի չեղարկման` ապամիջուկայնացման գործընթացը շարունակելու համար: Այս մասին հայտարարել է Համագործակցության և հաշտեցման կորեական ազգային խորհրդի նախագահ Կիմ Հոն Գոլը, փոխանցում է South China Morning Post-ը:
Պաշտոնյայի խոսքերով` նախկինում Փհենյանը պնդում էր խաղաղության պայմանագիր կնքելու վրա, սակայն այժմ խնդրում է հայտարարել Կորեական պատերազմի ավարտվելու մասին: Դրանից հետո հնարավոր կլինի շարունակել ապամիջուկայնացման գործընթացը: Փհենյանում կարծում են, որ բավականաչափ զիջումներ են արել և սպասում են պատասխան գործողությունների:
Հյուսիսկորեական իշխանությունները դժգոհ են տնտեսական պատժամիջոցների թեթևացման հարցում Սեուլի տատանվելով և միջկորեական նախագծերի վերսկսման հարցում պասիվությամբ:

Пхеньян назвал условия дальнейшей денуклеаризации
Власти Северной Кореи ждут хотя бы частичного снятия санкций, в качестве условия продолжения процесса денуклеаризации. Об этом заявил председатель Корейского национального совета по сотрудничеству и примирению Ким Хон Голь, передает Корреспондент со ссылкой на South China Morning Post.
Он отметил, что ранее в КНДР настаивали на мирном договоре, но сейчас они просят объявить о завершении Корейской войны, и хотят, чтобы это произошло как можно скорее. Только после этого можно будет продвигать процесс денуклеаризации, добавил политик. В Пхеньяне считают, что сделали достаточно уступок и ждут ответных действий.
В Пхеньяне недовольны колебаниями Сеула относительно облегчения экономических санкций и пассивностью в вопросе возобновления межкорейских экономических проектов.