Հյուսիսային և Հարավային Կորեաները վիճել են մատուցողուհիների պատճառով
Փհենյանի և Սեուլի միջև հակասություններ են առաջացել Հարավային Կորեայում հայտնված 12 հյուսիսկորեացի մատուցողուհիների պատճառով: Այս մասին գրում է South China Morning Post-ը` նշելով, որ այս հակասությունները կարող են բացասաբար անդրադառնալ Կորեական թերակղզում խաղաղ գործընթացի վրա:
Հյուսիսկորեական լրատվամիջոցներն իրենց հերթին նշում են, որ այս միջադեպը կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ 1950-53 թվականների Կորեական պատերազմի հետևանքով բաժանված ընտանիքների վերամիավորման համար:
Հաղորդվում է, որ մատուցողուհիներն աշխատելիս են եղել Չինաստանի տարածքում գտնվող ռեստորանում, որը պատկանում է հյուսիսկորեական իշխանություններին: 2016 թվականի ապրիլին նրանք հայտնվել են Հարավային Կորեայում Մալազիայում այդ երկրի դեսպանատան միջոցով:
Ըստ Սեուլի` աղջիկները քաղաքական ապաստան են խնդրել, սակայն Փհենյանում վստահ են, որ նրանց բռնությամբ են տեղափոխել Հարավային Կորեա և պահանջում են քաղաքացիներին վերադարձնել երկիր:

Северная и Южная Кореи повздорили из-за официанток
Между Пхеньяном и Сеулом возникли противоречия из-за 12 северокорейских официанток, оказавшихся в Южной Корее, сообщает lenta.ru со ссылкой на South China Morning Post.
Как пишет издание, это обстоятельство может негативно отразиться на мирном процессе на Корейском полуострове. Северокорейские СМИ писали также о том, что бегство девушек может стать препятствием на пути воссоединения семей, разделенных во время Корейской войны 1950-1953 годов.
Ранее стало известно, что официантки работали в ресторане, принадлежащем властям КНДР, на территории Китая. В апреле 2016 года они попали в Южную Корею через посольство страны в Малайзии.
По версии Сеула, девушки запросили политического убежища. Однако в Пхеньяне уверены, что их вывезли насильно, и требуют вернуть работниц на родину.