Թրամփը հայտնել է ԱՄՆ գործերին միջամտող երկրների մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը, Չինաստանը եւ հնարավոր է՝ Հյուսիսային Կորեան միջամտում են Միացյալ Նահանգների գործերին, եւ նման գործողությունների թիվը կարող է աճել իր երկրի տնտեսական աճի պատճառով: Այս մասին նա հայտարարել է Օհայո նահանգում ելույթ ունենալիս, հայտնում է NBC-ն:
«Մենք պետք է կանգնեցնենք դա: Մենք պետք է կանգնեցնենք միջամտությունը եւ բոլոր նրանց, ովքեր մեզ վրա հարձակվում են: Եվ նրանք շատ են: Այստեղ է ե՛ւ Ռուսաստանը, ե՛ւ Չինաստանը: Հյուսիսային Կորեայի հետ մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է, սակայն նրանք եւս, հավանաբար, նույն բանն են անում»,- ասել է ամերիկացի առաջնորդը:
ԱՄՆ-ում ընթանում է նախագահական ընտրություններին Ռուսաստանի հնարավոր միջամտության քննությունը: Ամերիկյան հետախուզությունը կարծում է, որ դա կատարվել է Կրեմլի հրահանգով: Մոսկվայում բոլոր մեղադրանքները հերքում են: Օգոստոսի 2-ին ԱՄՆ ազգային հետախուզության ղեկավար Դենիել Քոութսը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը ԱՄՆ ներքին գործերի վրա ազդեցություն է գործել ինչպես իր իշխանությունների միջոցով, այնպես էլ լրատվամիջոցների, համացանցի եւ «միջնորդների»:

Трамп назвал вмешивающиеся в дела США страны
Президент США Дональд Трамп заявил, что Россия, Китай и, возможно, Северная Корея вмешиваются в дела Соединенных Штатов и число подобных действий может возрасти из-за экономического роста его страны. Об этом он заявил во время речи в штате Огайо, передает РБК со ссылкой на NBC.
«Много народу. Мы должны остановить это. Мы должны остановить вмешательство и всех тех, кто атакует нас. И их много. Тут и Россия, и Китай. У нас все хорошо с Северной Кореей, но и они вероятно делают тоже самое», — сказал американский лидер.
В США ведется расследование возможного вмешательство России в президентские выборы. В американкой разведке полагают, что это было сделано по указанию из Кремля. Все обвинения в Москве отрицают. В четверг, 2 августа, глава нацразведки США Дэнил Коутс заявил, что Россия оказывала влияние на внутренние дела США, как через своих властей, так и через СМИ, соцсети и «посредников». Он отметил, что российское влияние продолжается, и оно имеет цель «ослабить и рассорить» Соединенные Штаты в преддверии выборов в Конгресс, которые назначены на ноябрь.