Այն կապված է մեր պատմության հետ. Նոր Զելանդիայի Կանաչների կուսակցությունը կոչ է արել խորհրդարանին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
mad-daily.com
Նոր Զելանդիայի Կանաչների կուսակցությունը խորհրդարանին կոչ է արել Օսմանյան կայսրությունում առաջին աշխարհամարտի տարիներին հայերի կոտորածները պաշտոնապես ճանաչել որպես Ցեղասպանություն:
«Ես հայցում եմ ողջ խորհրդանի աջակցությունը: Այն կապված է մեր պատմության հետ», - այս կապակցությամբ նշել է Կանաչների կուսակցության պատգամավոր Գարեթ Հյուզը:
Փորաձագետները ևս ընդգծում են, որ պատմական կապերի պատճառով Նոր Զելանդիան 1915 թվականի իրադարձությունները պարտավոր է կոչել Ցեղասպանություն:
«Նոր Զելանդիայի զինվորները գրանցել են ցեղասպանությունը իրենց հիշողություններում և օրագրերում, հետո այդ պատմությունները նրանք իրենց հետ տուն են բերել», - ասում է պատմաբան Ջեյմս Ռոբինսը:
Նախատեսվում է այս կապակցությամբ խորհրդարանում ցուցադրել «Կործանելու մտադրությունը» վավերագրական ֆիլմը, որի ցուցադրությանը հրավիրված են նաև փորձագետներ և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:

В Новой Зеландии призвали парламент страны признать Геноцид армян
Партия "Зеленых" Новой Зеландии призвала парламент страны начать процесс по признанию Геноцида армян 1915 года, передает РУСАРМИНФО.
Одним из инициаторов процесса признания первого геноцида XX века стал депутат парламента Новой Зеландии от партии "Зеленых" Гарет Хьюг.
"Мы собираемся представить вопрос признания в парламенте и просим всех депутатов поддержать нас. Произошедшее с армянами имеет отношение к истории каждого народа", — цитирует новозеландского парламентария общественная телекомпания "TVNZ".
Гарет Хьюг заявил также, что Новая Зеландия в вопросе признания Геноцида армян в Османской империи должна следовать примеру Германии, Нидерландов, Франции и других стран мира, официально признавших и осудивших трагедию 1915 года.
В свою очередь Армянский комитет Новой Зеландии в ближайшее время организует в парламенте страны показ документального фильма о Геноциде армян "Намерение разрушить" ("Intent to Destroy").