Մեդվեդևը բացատրել է, թե ինչու ռուսական զորքերը 2008 թվականին չմտան Թբիլիսի
2008 թվականին Ռուսաստանը խնդիր չի ունեցել ջախջախելու վրացական բանակը կամ պատժելու Սահակաշվիլիին: Խնդիրը եղել է վրացական բանակին դուրս մղել Ցխենվալիից և այնտեղ կարգուկանոն հաստատել: Այս մասին ռուս-վրացական պատերազմի տարելիցի նախօրեին «Коммерсантъ»-ին տված հարցազրույցում նշել է Դմիտրի Մեդվեդևն, ով այդ ժամանակ զբաղեցնում էր Ռուսաստանի նախագահի պաշտոնը:
«Կարծում եմ, ճիշտ եմ վարվել, երբ որոշում եմ ընդունել զսպվածություն ցուցաբերել և լրացուցիչ գործողություններ ձեռնարկել», - նշել է Մեդվեդևը: Նրա կարծիքով` ռազմական գործողությունների դեէսկալացիան հնարավորություն է տվել հանգստացնել իրավիճակը Հարավային Օսիայում և Աբխազիայում և հանգիստ հարաբերություններ ունենալ ԵՄ-ի և այլ երկրների հետ:
«Ես ճիշտ չեմ համարել դիմակայության պահպանումը: Ուստի, իմ կողմից` որպես գերագույն գլխավոր հրամանատար, որոշում է կայացվել զորքերը վերադարձնել մեր երկիր», - ասել է Մեդվեդևը:

Медведев объяснил, почему российские войска в 2008 году не дошли до Тбилиси
В 2008 году у России не было задачи разгромить грузинскую армию или казнить Саакашвили. Была цель выбить грузинские войска из Цхинвала и навести там порядок, рассказал газете "Коммерсантъ" российский премьер-министр Дмитрий Медведев в годовщину вооруженного конфликта между Россией и Грузией, передает Lenta.ru.
"Я считаю, что правильно поступил, когда принял решение о том, чтобы проявить сдержанность и не форсировать дальнейшие действия", - заявил глава правительства Медведев, занимавший в 2008-2012 годах пост президента России. По его мнению, деэскалация военных действий позволила успокоить ситуацию в Южной Осетии и Абхазии и выйти на спокойные отношения с ЕС и другими странами.
"Я не считал правильным поддерживать противостояние. Поэтому мною как верховным главнокомандующим было принято решение развернуть войска и вернуть их в нашу страну", — объяснил Медведев.
Грузия ввела войска в Южную Осетию в ночь с 7 на 8 августа 2008 года и попыталась взять регион под свой контроль. В конфликт вмешалась Россия, которая вытеснила грузинских военных из Цхинвала. После прекращения боевых действий Москва официально признала независимость Южной Осетии и Абхазии.