Բնապահպանական երկու ուղղություններով գործարկված է ինքնաոչնչացման դանդաղ մեխանիզմ և պետք է այն կանգնեցնել. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են անտառային տնտեսության կառավարման հետ կապված առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ երկրում անտառհատումներն երկար տարիներ շարունակում են մնալ մեծ ծավալների և մարդկանց մեծ խումբ մասնագիտացել է այդ ուղղությամբ: «Իհարկե, հասկանալի է, որ այստեղ սոցիալական որոշակի խնդիրներ են լուծվում և, ցավոք, երկար ժամանակ զբաղվածության այլընտրանք անտառով հարուստ տարածքների բնակիչների համար չի դիտարկվել, երբեմն նույնիսկ չի եղել: Կարծում եմ՝ ժամանակի հետ իրավիճակը բացասական փոփոխություն է կրել այն առումով, որ շատ դեպքերում բախվում ենք իրավիճակի, երբ ուղղակի մարդկանց մտքի վեկտորն այլ ուղղություն չի ունենում, քանի որ կա անտառ, կարելի է անտառը հատել, վաճառել, դրանով եկամուտ ստանալ, շատ թե քիչ՝ էական չէ, իսկ թե ռազմավարական ի՞նչ հետևանքներ է ունենում այդ գործընթացը, երբեմն նույնիսկ չի դիտարկվում ու չի քննարկվում: Մենք վերջին շրջանում այս թեմայով մի քանի քննարկումներ ենք ունեցել և ձևակերպել երկու այսպիսի խնդիր. առաջինը՝ իրագործել այնպիսի քաղաքականություն, որը մեր անտառային տնտեսության բնականոն զարգացման համար կլինի նպաստավոր, երկրորդը՝ անտառաշատ տարածքների բնակիչներին առաջարկել այլընտրանքներ, որպեսզի աջակցենք լուծել աշխատանք՝ եկամուտ ունենալու հարցում: Մանավանդ, որ անտառաշատ մարզերում այսօր նաև զբոսաշրջության զարգացում է նկատվում և կարծես կարող ենք ասել, որ կան որոշակի հեռանկարներ: Պետք է մեր հայրենակիցներին հրավիրենք քննարկման, որովհետև ամեն անգամ կյանքով լեցուն ծառը կտրելիս մեծ վնաս ենք հասցնում մեզ, մեր միջավայրին, մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում՝ շրջանների բնակիչների բարեկեցիկ ապագային: Իհարկե, պարզ է, որ սա հեշտ և պարզ լուծումներ չունեցող խնդիր է, բայց մեր քաղաքական արձանագրումը պետք է լինի այն, որ մենք հետևողական պետք է զբաղվենք այս խնդրի լուծմամբ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասախանատուները կառավարության ղեկավարին զեկուցել են անտառային ֆոնդի ներկա վիճակի մասին և անտառների կառավարման կատարելագործման ուղղությամբ ներկայացրել տարբեր առաջարկություններ: Մասնավորապես, նշվել է, որ դիտարկվում է անտառներում 24-ժամյա հսկողություն իրականացնելու հնարավորություն, քանի որ ապօրինի անտառհատումների հետևանքով յուրաքանչյուր տարի պետությանը պատճառվում են մեծ ծավալների վնասներ: Միայն 2017-2018 թվականների ընթացքում ապօրինի հատվել է 28 հազար ծառ և պատճառվել 2 մլրդ 200 մլն դրամի վնաս: Խնդրի կարգավորման առումով կարևորվել է պատկան մարմինների համակարգված, փոխկապակցված և արդյունավետ գործունեությունը, զուգահեռ նաև մարզերում սոցիալտնտեսական միջոցառումների իրականացումը: Տեղեկացվել է, որ արդեն իսկ հաստատվել են անտառամերձ համայնքներում իրականացվելիք դրամաշնորհային տարբեր ծրագրեր՝ ջերմոցային տնտեսությունների հիմնման, քաղաքացիներին եկամտային աղբյուրներով ապահովելու, էկոտուրիզմի զարգացման և այլ ուղղություններով: Նշվել է նաև, որ այժմ քննարկվում է ապօրինի անտառհատումների պատասխանատվության խստացման հետ կապված օրենսդրական նախաձեռնությունների ներկայացման հարցը:
Վարչապետը խնդիրների լուծման առումով կարևորել է քաղաքական կամքի դրսևորումը և հավելել. «Ամեն անգամ, երբ թեմաները հասել են կոնկրետ խնդիրների, իրականությունը բախվել է նրան, որ առաջիկայում ընտրություններ են, այսինչ գյուղում նա է առաջադրված, մյուսում՝ նա, եթե ոչ պոպուլյար քայլերի գնանք՝ ի՞նչ կլինի և այլն, և այլն: Կարծում եմ, հիմա այդ առումով էլ իրավիճակը փոխվել է, որովհետև ինչպես դասականն է ասել՝ պետք է մտածենք ոչ թե հաջորդ ընտրությունների մասին, այլ հաջորդ սերունդների: Եկել է ժամանակը և մենք այս բոլոր հարցերին պետք է լուրջ և արմատական լուծումներ տանք, որովհետև մեր երկրի բնապահպանական վիճակը վատ է: Մենք արդեն երկար ժամանակ սա արձանագրում ենք և ոչինչ տեղից չի շարժվում: Իհարկե, պետք է կարողանանք մեր հայրենակիցների հետ երկխոսություն սկսել: Այստեղ խնդիրը միայն վարչական որոշումները չեն, խնդիրը նաև ընդհանուր բովանդակություն ստեղծելն է, որն ընդունելի կլինի բոլորի համար: Լինելով Տավուշի մարզից՝ գիտեմ, որ այդ գիտակցումն արդեն կա, քանի որ մարդիկ տեսնում են, որ «ամենաանհեռանկարային» գյուղը հանրապետության մասշտաբով դառնում է զբոսաշրջային կենտրոն, հասկանում են, որ հին մտածողության այդ կերպն արդեն տեղ չունի: Այս առումով, քաղաքական կամքը կա, որը պետք է իրագործել: Պետք է հասկանանք, որ այստեղ նահանջելու տեղ չունենք և այս խնդիրը հստակ լուծենք: Մեր կառավարության առաքելությունն իրական փոփոխություններ բերելն է, ոչ թե փոփոխությունների իմիտացիա անելը, և մենք պետք է այդ ճանապարհին մեր ժողովրդի հետ ակտիվ երկխոսություն սկսենք ու այս օրակարգն առաջ մղենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ կարևորելով անտառների վերահսկողության ուղղությամբ գործառույթների կենտրոնացումը մեկ մարմնում:
Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներից պահանջել է բացառել առողջ ծառերի հատումն արդյունաբերական նպատակներով, լուրջ վերահսկողություն իրականացնել նաև Ճանապարհներին, սղոցարաններում հումքի ստացման օրինականությունը պահել խիստ վերահսկողության ներքո, հստակեցնել Երևանում վաճառվող և կահույքագործությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից օգտագործվող փայտանյութի ծագումը: «Այսինքն, այստեղ պետք է ունենանք ներմուծված փայտ, որովհետև Հայաստանում արդյունաբերական ծառահատում չի իրականացվում: Եթե փայտը ներմուծված չէ, ուրեմն ունենք խնդիր և պետք է այն լուծենք»,- ընդգծել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև ստեղծել մասնագիտական խումբ, որը կքննարկի էներգետիկ այլընտրանքային աղբյուրների հետ կապված, այդ թվում՝ պելետի արտադրության ծրագիրը, գնահատելու դրա տնտեսական էֆեկտիվությունն ու հեռանկարայնությունը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև որսագողության խնդրին: «Պետք է արձանագրենք, որ նույն տրամաբանությունը գործում է նաև ապօրինի որսի պարագայում: Այստեղ նույնպես պետք է լրջորեն զբաղվենք, որովհետև մեր բնությունը, կենդանական աշխարհը լուրջ սպառնալիքի տակ է: Այստեղ էլ մեխանիզմները նույնն են, «թաքուն որս» չի լինում, որսը հիմնականում օգտագործում են կոմերցիոն նպատակներով և պետք է բացառել որևէ տարբերակով որսագողությունը մեր անտառներում: Բնապահպանական այս երկու ուղղություններով էլ ինքնաոչնչացման դանդաղ մեխանիզմ է գործարկված և պետք է այն ուղղակի կանգնեցնել, ինչը մեր պարտավորությունն է»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ամփոփելով՝ գործադիրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջիկայում իրականացնել մոնիթորինգ՝ հասկանալու համար, թե կայացված որոշումների արդյունքում ինչ է փոխվել: «Պետք է հստակ և վստահ քայլերով գնանք առաջ: Կարևոր է նաև հանրության հետ երկխոսություն ունենալ, բացատրել, թե ինչի համար ենք այս ամենն անում, որովհետև պարզ է, որ այն, ինչ քննարկում ենք, առնչվում է շահերի հետ: Նրանց հետ, որոնք ունեն «մաֆիոզ շահեր», պետք է լինել չոր, կտրուկ, առանց կոմպրոմիսի, իսկ սոցիալական բնույթի շահերի վերաբերյալ պետք է մարդկանց հետ լուրջ երկխոսություն ունենանք և այս ուղղությամբ կարողանանք ստեղծել համագործակցության մթնոլորտ, որպեսզի ունենանք արդյունքներ»,- ասել է վարչապետը:

Nikol Pashinyan: "A Delayed Action Bomb is Set in two Environmental Areas that Needs to be Stopped"
Prime Minister Nikol Pashinyan held a consultation to discuss and find ways of addressing challenges in the sphere of forestry management. The Premier noted that illegal logging has been a common practice for many decades now, and a large group of specialized people are engaged in that field.
"It appears to be clear that specific welfare bottlenecks are being tackled this way. Unfortunately, alternative employment has not been offered to the residents of forest-rich regions for a long time, and sometimes it was simply inexistent. I believe that things have changed over time in a way that we can often see people cut down trees just because there is a forest nearby which can be used as a merchandise in order to get income. They are unaware of the strategic consequences of this process, and sometimes it is not even considered and discussed.
We have had several discussions on this subject recently, and the following two tasks were identified: Firstly, we need to implement a policy conducive to normal forestry development; secondly, we must provide jobs in forest-rich settlements in order to help people solve the problem of employment, especially as today we can witness increased tourist flows to our forested regions.
We should invite our fellow countrymen for an in-depth discussion because every time we cut down a tree full of life, we are causing great damage to the environment, our country’s economic development, including the prosperous future of its inhabitants. The problem is not that simple indeed, but the political record should be consistent with the solution of this problem," Nikol Pashinyan underscored.
Reporting on the current status of forests in Armenia, the responsible officials came up with proposals and recommendations. In particular, the possibility of providing for 24-hour monitoring in forests was considered in order to prevent the State from suffering large losses every year due to illegal logging.
28 thousand trees were illegally cut in 2017-2018 alone, leading to a damage of AMD 2.2 billion. The importance of coordinated, interrelated and effective activities of relevant agencies, as well as the need for implementing socio-economic activities in the provinces was stressed during the meeting.
It was reported that various grant programs for forestry communities, establishment of greenhouses, provision of citizens with income sources, development of ecotourism and other directions have already been approved. It was also mentioned that the issue of submitting legislative initiatives for toughening the responsibility for illegal logging is currently under discussion.
In this context, the Prime Minister emphasized the importance of showing political will: "Every time specific action was needed, it would turn out that, for instance, upcoming elections or something else could be an impediment. I do believe that the situation has changed in that respect and, as the classic has put it, we should think about the next generations rather than about future elections. Time has come and we must address all of these problems seriously and radically, because our country’s ecological situation is bad.
We have been stating this for a long time now, but nothing has changed so far. Of course, we should be able to start a dialogue with our compatriots. The problem here is not only in poor administration, but also in the lack of a general content acceptable to everyone.
As a native of Tavush Marz, I know that nowadays people understand that even the most ill-favored village can become a tourist hub and realize that this way of old thinking is obsolete. Political will is badly needed in this matter. We must understand that there is no room to take a step back here, and we must solve this issue once and for all. Our government has the mission of making real changes instead of imitating a change, and we must engage in active dialogue with the population in order to push ahead with this agenda," Nikol Pashinyan said, highlighting the concentration of forestry monitoring functions in a single agency.
The Head of Government instructed the responsible officials to rule out the felling of healthy trees for industrial purposes, ensure strict control over the roads, keep the legality of getting raw materials in sawdust, clarify the origin of timber used by companies engaged in furniture industry and so on.
"In other words, we should have imported timber in this sphere, because industrial logging is not allowed in Armenia. If timber is not imported, then we have a problem that should be tackled," the Prime Minister emphasized.
Nikol Pashinyan instructed to set up an expert task force to discuss the alternative energy opportunities, including the pellet production program, as well as to assess its economic efficiency and prospects. The problem of poaching was also touched upon during the meeting.
"We must state that the same logic goes in the case of illegal hunting. Here, too, we have to deal seriously because wildlife is in serious danger. The mechanisms are the same: there is no "hidden hunting," hunting is mainly used for commercial purposes and should be ruled out at any cost. A delayed-action bomb has been triggered in the above two environmental areas, which needs to be stopped," Nikol Pashinyan emphasized.
In conclusion, the Prime Minister told the responsible persons to carry out monitoring in the near future in order to see what has changed following today’s decisions.
"We must go forward with clear-cut and confident steps. It is also important to engage in dialogue with the public at large, explain the reasons behind what we are doing, because it seems to be obvious that the common interest is at stake here. We must cut it short with those advocating "mafia interests," while a substantiated dialogue is to be initiated on the furtherance of public interests in order to foster an atmosphere of cooperation in the country," - the Prime Minister said.