Բնապահպանական երկու ուղղություններով գործարկված է ինքնաոչնչացման դանդաղ մեխանիզմ և պետք է այն կանգնեցնել. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են անտառային տնտեսության կառավարման հետ կապված առկա խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:
Վարչապետը նշել է, որ երկրում անտառհատումներն երկար տարիներ շարունակում են մնալ մեծ ծավալների և մարդկանց մեծ խումբ մասնագիտացել է այդ ուղղությամբ: «Իհարկե, հասկանալի է, որ այստեղ սոցիալական որոշակի խնդիրներ են լուծվում և, ցավոք, երկար ժամանակ զբաղվածության այլընտրանք անտառով հարուստ տարածքների բնակիչների համար չի դիտարկվել, երբեմն նույնիսկ չի եղել: Կարծում եմ՝ ժամանակի հետ իրավիճակը բացասական փոփոխություն է կրել այն առումով, որ շատ դեպքերում բախվում ենք իրավիճակի, երբ ուղղակի մարդկանց մտքի վեկտորն այլ ուղղություն չի ունենում, քանի որ կա անտառ, կարելի է անտառը հատել, վաճառել, դրանով եկամուտ ստանալ, շատ թե քիչ՝ էական չէ, իսկ թե ռազմավարական ի՞նչ հետևանքներ է ունենում այդ գործընթացը, երբեմն նույնիսկ չի դիտարկվում ու չի քննարկվում: Մենք վերջին շրջանում այս թեմայով մի քանի քննարկումներ ենք ունեցել և ձևակերպել երկու այսպիսի խնդիր. առաջինը՝ իրագործել այնպիսի քաղաքականություն, որը մեր անտառային տնտեսության բնականոն զարգացման համար կլինի նպաստավոր, երկրորդը՝ անտառաշատ տարածքների բնակիչներին առաջարկել այլընտրանքներ, որպեսզի աջակցենք լուծել աշխատանք՝ եկամուտ ունենալու հարցում: Մանավանդ, որ անտառաշատ մարզերում այսօր նաև զբոսաշրջության զարգացում է նկատվում և կարծես կարող ենք ասել, որ կան որոշակի հեռանկարներ: Պետք է մեր հայրենակիցներին հրավիրենք քննարկման, որովհետև ամեն անգամ կյանքով լեցուն ծառը կտրելիս մեծ վնաս ենք հասցնում մեզ, մեր միջավայրին, մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում՝ շրջանների բնակիչների բարեկեցիկ ապագային: Իհարկե, պարզ է, որ սա հեշտ և պարզ լուծումներ չունեցող խնդիր է, բայց մեր քաղաքական արձանագրումը պետք է լինի այն, որ մենք հետևողական պետք է զբաղվենք այս խնդրի լուծմամբ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Պատասախանատուները կառավարության ղեկավարին զեկուցել են անտառային ֆոնդի ներկա վիճակի մասին և անտառների կառավարման կատարելագործման ուղղությամբ ներկայացրել տարբեր առաջարկություններ: Մասնավորապես, նշվել է, որ դիտարկվում է անտառներում 24-ժամյա հսկողություն իրականացնելու հնարավորություն, քանի որ ապօրինի անտառհատումների հետևանքով յուրաքանչյուր տարի պետությանը պատճառվում են մեծ ծավալների վնասներ: Միայն 2017-2018 թվականների ընթացքում ապօրինի հատվել է 28 հազար ծառ և պատճառվել 2 մլրդ 200 մլն դրամի վնաս: Խնդրի կարգավորման առումով կարևորվել է պատկան մարմինների համակարգված, փոխկապակցված և արդյունավետ գործունեությունը, զուգահեռ նաև մարզերում սոցիալտնտեսական միջոցառումների իրականացումը: Տեղեկացվել է, որ արդեն իսկ հաստատվել են անտառամերձ համայնքներում իրականացվելիք դրամաշնորհային տարբեր ծրագրեր՝ ջերմոցային տնտեսությունների հիմնման, քաղաքացիներին եկամտային աղբյուրներով ապահովելու, էկոտուրիզմի զարգացման և այլ ուղղություններով: Նշվել է նաև, որ այժմ քննարկվում է ապօրինի անտառհատումների պատասխանատվության խստացման հետ կապված օրենսդրական նախաձեռնությունների ներկայացման հարցը:
Վարչապետը խնդիրների լուծման առումով կարևորել է քաղաքական կամքի դրսևորումը և հավելել. «Ամեն անգամ, երբ թեմաները հասել են կոնկրետ խնդիրների, իրականությունը բախվել է նրան, որ առաջիկայում ընտրություններ են, այսինչ գյուղում նա է առաջադրված, մյուսում՝ նա, եթե ոչ պոպուլյար քայլերի գնանք՝ ի՞նչ կլինի և այլն, և այլն: Կարծում եմ, հիմա այդ առումով էլ իրավիճակը փոխվել է, որովհետև ինչպես դասականն է ասել՝ պետք է մտածենք ոչ թե հաջորդ ընտրությունների մասին, այլ հաջորդ սերունդների: Եկել է ժամանակը և մենք այս բոլոր հարցերին պետք է լուրջ և արմատական լուծումներ տանք, որովհետև մեր երկրի բնապահպանական վիճակը վատ է: Մենք արդեն երկար ժամանակ սա արձանագրում ենք և ոչինչ տեղից չի շարժվում: Իհարկե, պետք է կարողանանք մեր հայրենակիցների հետ երկխոսություն սկսել: Այստեղ խնդիրը միայն վարչական որոշումները չեն, խնդիրը նաև ընդհանուր բովանդակություն ստեղծելն է, որն ընդունելի կլինի բոլորի համար: Լինելով Տավուշի մարզից՝ գիտեմ, որ այդ գիտակցումն արդեն կա, քանի որ մարդիկ տեսնում են, որ «ամենաանհեռանկարային» գյուղը հանրապետության մասշտաբով դառնում է զբոսաշրջային կենտրոն, հասկանում են, որ հին մտածողության այդ կերպն արդեն տեղ չունի: Այս առումով, քաղաքական կամքը կա, որը պետք է իրագործել: Պետք է հասկանանք, որ այստեղ նահանջելու տեղ չունենք և այս խնդիրը հստակ լուծենք: Մեր կառավարության առաքելությունն իրական փոփոխություններ բերելն է, ոչ թե փոփոխությունների իմիտացիա անելը, և մենք պետք է այդ ճանապարհին մեր ժողովրդի հետ ակտիվ երկխոսություն սկսենք ու այս օրակարգն առաջ մղենք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ կարևորելով անտառների վերահսկողության ուղղությամբ գործառույթների կենտրոնացումը մեկ մարմնում:
Կառավարության ղեկավարը պատասխանատուներից պահանջել է բացառել առողջ ծառերի հատումն արդյունաբերական նպատակներով, լուրջ վերահսկողություն իրականացնել նաև Ճանապարհներին, սղոցարաններում հումքի ստացման օրինականությունը պահել խիստ վերահսկողության ներքո, հստակեցնել Երևանում վաճառվող և կահույքագործությամբ զբաղվող ընկերությունների կողմից օգտագործվող փայտանյութի ծագումը: «Այսինքն, այստեղ պետք է ունենանք ներմուծված փայտ, որովհետև Հայաստանում արդյունաբերական ծառահատում չի իրականացվում: Եթե փայտը ներմուծված չէ, ուրեմն ունենք խնդիր և պետք է այն լուծենք»,- ընդգծել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է նաև ստեղծել մասնագիտական խումբ, որը կքննարկի էներգետիկ այլընտրանքային աղբյուրների հետ կապված, այդ թվում՝ պելետի արտադրության ծրագիրը, գնահատելու դրա տնտեսական էֆեկտիվությունն ու հեռանկարայնությունը:
Խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև որսագողության խնդրին: «Պետք է արձանագրենք, որ նույն տրամաբանությունը գործում է նաև ապօրինի որսի պարագայում: Այստեղ նույնպես պետք է լրջորեն զբաղվենք, որովհետև մեր բնությունը, կենդանական աշխարհը լուրջ սպառնալիքի տակ է: Այստեղ էլ մեխանիզմները նույնն են, «թաքուն որս» չի լինում, որսը հիմնականում օգտագործում են կոմերցիոն նպատակներով և պետք է բացառել որևէ տարբերակով որսագողությունը մեր անտառներում: Բնապահպանական այս երկու ուղղություններով էլ ինքնաոչնչացման դանդաղ մեխանիզմ է գործարկված և պետք է այն ուղղակի կանգնեցնել, ինչը մեր պարտավորությունն է»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ամփոփելով՝ գործադիրի ղեկավարը պատասխանատուներին հանձնարարել է առաջիկայում իրականացնել մոնիթորինգ՝ հասկանալու համար, թե կայացված որոշումների արդյունքում ինչ է փոխվել: «Պետք է հստակ և վստահ քայլերով գնանք առաջ: Կարևոր է նաև հանրության հետ երկխոսություն ունենալ, բացատրել, թե ինչի համար ենք այս ամենն անում, որովհետև պարզ է, որ այն, ինչ քննարկում ենք, առնչվում է շահերի հետ: Նրանց հետ, որոնք ունեն «մաֆիոզ շահեր», պետք է լինել չոր, կտրուկ, առանց կոմպրոմիսի, իսկ սոցիալական բնույթի շահերի վերաբերյալ պետք է մարդկանց հետ լուրջ երկխոսություն ունենանք և այս ուղղությամբ կարողանանք ստեղծել համագործակցության մթնոլորտ, որպեսզի ունենանք արդյունքներ»,- ասել է վարչապետը:

"С теми, у кого есть "мафиозные интересы", нужно быть сухими, резкими, бекомпромисссными": Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 8 августа провел совещание, в ходе которого были обсуждены проблемы управления лесным хозяйством и возможности их решения.
Премьер-министр отметил, что долгие годы в больших объемах проводится вырубка леса, и большая группа людей специализировалась в этом направлении. "Конечно, понятно, что здесь решаются определенные социальные проблемы и, к сожалению, в течение долгого времени альтернатив в плане занятости жителей богатых лесами областей не рассматривалось, иногда и вовсе не было. Думаю, со временем ситуация изменилась в худшую сторону в том смысле, что во многих случаях мы сталкиваемся с ситуацией, когда вектор мысли человека просто не имеет другого направления, потому что есть лес, можно его обрубить, продать, получить от этого доход, мало или много - не важно, и иногда даже не рассматриваются и не обсуждаются стратегические последствия этого процесса. Недавно мы провели несколько дискуссий по этому вопросу и сформулировали две задачи. Во-первых, вести такую политику, которая будет благоприятна для естественного развития нашего лесного хозяйства. Во-вторых, предложить жителям богатых лесами районов альтернативы, чтобы помочь решить проблему занятости, получения доходов. Тем более, что в богатых лесами регионах сегодня также развивается туризм, и мы можем сказать, что есть определенные перспективы. Мы должны пригласить наших соотечественников на обсуждение, потому что каждый раз, когда вырубаем полное жизни дерево, наносим большой ущерб себе, своей окружающей среде и экономическому развитию нашей страны, в том числе благополучному будущему жителей регионов. Конечно, ясно, что это нелегкая и не имеющая простого решения задача, но наша политическое решение должно заключаться в том, что мы должны быть последовательны в решении этой проблемы", - подчеркнул Никол Пашинян.
Ответственные сферы доложили главе правительства о текущем состоянии лесного фонда и представили различные предложения по улучшению управления лесами. В частности, было отмечено, что рассматривается возможность проведения 24-часового мониторинга в лесах, поскольку в результате незаконных вырубок государству ежегодно наносится большой ущерб. Только в 2017-2018 годах незаконно было вырублено 28 тысяч деревьев, нанесен ущерб в размере 2 млрд 200 млн драмов. В плане регулирования проблемы была отмечена важность согласованной, взаимосвязанной и эффективной деятельности соответствующих органов, а также осуществление социально-экономических мероприятий в регионах. Было отмечено, что уже одобрены различные грантовые проекты, которые будут реализованы в приграничных общинах, - создание тепличных хозяйств, обеспечение граждан источниками дохода, развитие экотуризма и др. Было также отмечено, что сейчас обсуждается вопрос о представлении законодательных инициатив по ужесточению ответственности за незаконные вырубки.
В плане решения проблем премьер-министр подчеркнул важность проявления политической воли и добавил: "Каждый раз, когда тема доходит до конкретных проблем, действительность сталкивается с тем, что в ближайшем будущем будут выборы, в такой-то деревне баллотируется этот человек, а в том селе - другой, что будет, если сделаем непопулярные шаги, и т.д. Думаю, теперь ситуация изменилась и в этом отношении, потому что, как сказал классик, мы должны думать не о будущих выборах, а о будущих поколениях. Настало время, и мы должны найти серьезные и кардинальные решения всех проблем, потому что экологическая ситуация в нашей стране плохая. Мы уже давно констатируем этот факт, и ничего не меняется. Конечно, мы должны суметь начать диалог с нашими соотечественниками. Задача заключается не только в административных решениях, но и в создании общего контента, который будет приемлемым для всех. Будучи из Тавушской области, я знаю, что это осознание уже есть, потому что люди видят, что "самая неперспективная" деревня становится туристическим центром всей республики, и понимают, что старое мышление уже неактуально. В этом плане есть политическая воля, которую нужно реализовать. Мы должны понять, что у нас нет места для отступления, и мы должны четко решить эту проблему. Миссия нашего правительства - внести реальные изменения, а не создавать имитацию изменений, и на этом пути мы должны начать активный диалог с нашим народом и продвигать эту повестку", - сказал Никол Пашинян, подчеркнув важность концентрации функций по контролю за лесами в одном органе.
Глава правительства потребовал от ответственных должностных лиц исключить вырубку здоровых деревьев в промышленных целях, осуществлять строгий надзор на дорогах, держать под контролем законность получения сырья в лесопилках, уточнить происхождение древесины, используемой занимающимися продажей и изготовлением мебели в Ереване компаниями. "Здесь у нас должна быть импортированная древесина, поскольку в Армении не осуществляется промышленная вырубка лесов. Если древесина не импортированная, то у нас есть проблема, и мы должны ее решить",- подчеркнул премьер-министр. Никол Пашинян также поручил создать профессиональную группу, которая обсудит альтернативные источники энергии, в том числе программу производства топливных гранул, оценит ее экономическую эффективность и перспективность.
В ходе совещания была затронута также проблема браконьерства. "Мы должны констатировать, что та же логика действует в случае незаконной охоты. Здесь тоже мы должны принять серьезные меры, потому что наша природа и животный мир находятся под серьезной угрозой. Здесь механизмы одинаковы, "скрытой охоты" не бывает, охота в основном используется в коммерческих целях, и должно быть исключено наличие браконьерства в наших лесах. По этим двум экологическим направлениям запущен механизм медленного самоуничтожения, и его нужно просто остановить, что является нашей обязанностью", - подчеркнул Никол Пашинян.
Подводя итоги, глава правительства поручил ответственным лицам в ближайшем будущем провести мониторинг, чтобы понять, что изменилось в результате принятых решений. "Мы должны идти вперед четкими и уверенными шагами. Также важно вести диалог с общественностью, объяснять, почему мы делаем все это, потому что ясно, что то, что мы обсуждаем, связано с интересами. С теми, у кого есть "мафиозные интересы", нужно быть сухими, резкими, бекомпромисссными, а с точки зрения социальных интересов - нам нужно провести серьезный диалог с людьми и создать атмосферу сотрудничества в этом направлении, чтобы добиться результатов", - сказал премьер-министр.