Մելանյա Թրամփի ծնողներին ԱՄՆ քաղաքացիություն է շնորհվել
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի կնոջ՝ Մելանյա Թրամփի ծնողներին շնորհվել է ԱՄՆ քաղաքացիություն, այս մասին տեղեկացրել է NBC հեռուստաալիքի թղթակից Քելլի Օ'Դոննելը Twitter-ի իր պաշտոնական էջում, փոխանցում է Tert.am-ը։
Նշենք, որ այս տարվա փետրվարին հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ առաջին տիկնոջ ծնողները ստացել են երկրի մշտական բնակիչների կարգավիճակ, այսինքն՝ ստացել են «Գրին քարտ»։ Այս լուրը բուռն քննադատությունների տեղիք տվեց ԱՄՆ նախագահի դեմ, որը հայտնի է ներգաղթյալների հանդեպ իր բավականին կոշտ քաղաքականությամբ։
Ըստ ԱՄՆ գործող օրենքների՝ օրինական ներգաղթյալներն իրավունք ունեն դիմում ներկայացնելու իրենց հարազատների՝ ԱՄՆ մուտք գործելու համար։ Այդ ցանկի մեջ մտնում են երեխաները, ամուսինները, քույրերն ու եղբայրները, ինչպես նաև ծնողները։ Հայտնի է, որ գործող օրենսդրության հենց այս նորմերից են օգտվել Մելանյա Թրամփի հայրն ու մայրը։
Ըստ տեղեկությունը տարածած լրագրողի՝ Սպիտակ տունը դեռևս հրաժարվում է որևէ կերպ մեկնաբանել վերոնշյալ լուրը։

Melania Trump's Parents Given Citizenship Under Rules their Son-in-Law Wants to Eliminate
Viktor and Amalija Knavs, both in their 70s, took the citizenship oath on Thursday at a private ceremony in New York City. The Slovenian immigrants, a former car dealer and textile factory worker, had been living in the US as permanent residents, abc.net.au reports.
The Knavses slipped in and out of a side entrance at a Manhattan federal building flanked by Department of Homeland Security police. Some workers inside didn't know what was going on. The couple said little, other than Viktor telling a reporter "thank you" when asked how they felt about becoming Americans.
Lawyer Michael Wildes said the Knavses applied for citizenship on their own and didn't get any special treatment. He confirmed that Ms Trump sponsored their green cards. Her husband, US President Donald Trump, has proposed ending most family-based immigration, which he refers to as "chain migration."