Սերգեյ Լավրովը կայցելի Թուրքիա
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը օգոստոսի 13-14-ը կայցելի Անկարա Թուրքիայի դեսպանների եւ մշտական ներկայացուցիչների հավաքին մասնակցելու համար։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, փոխանցում է ՏԱՍՍ–ը։
Լավրովը կմասնակցի Թուրքիայի դեսպանների եւ միջազգային կազմակերպություններում մշտական ներկայացուցիչների հավաքին: Այս այցի շրջանակում նախատեսվում է Ռուսաստանի արտգործնախարարի ելույթը դեսպանների հավաքին, ինչպես նաեւ հանդիպում Թուրքիայի արտգործնախարարի հետ:
«Բանակցություններին հիմնականում ուշադրություն կդարձվեն միջազգային օրակարգի արդիական հարցերին, իրերի դրությանը Սիրիայի կարգավորման հարցում, Մերձավոր Արեւելքում, Անդրկովկասում, Կենտրոնական Ասիայում, Ուկրաինայում, Սեւծովյան տարածաշրջանում:

Lavrov to Visit Turkey
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov is expected to visit Ankara on August 13-14 to take part in a conference of Turkey’s ambassadors and permanent representatives, the Russian Foreign Ministry’s official spokesperson Maria Zakharova told a news briefing on Thursday, TASS reported.
"Foreign Minister Sergei Lavrov will visit Turkey on August 13-14 at the invitation of the country’s Foreign Minister [Mevlut Cavusoglu]," she said. "He will take part in a conference of Turkish ambassadors and permanent representatives at international organizations."
"He will address the ambassadorial conference and will have talks with Turkish Foreign Minister," Zakharova said.
"The two sides will give the main focus to the pressing issues on the international agenda - the status of the efforts to untangle the Syrian conflict, peace settlement in the Middle East, South Caucasus, Central Asia, Ukraine, and the Black Sea littoral region," she went on.