ԱՄՆ. Իսրայելը պաշտպանվելու իրավունք ունի
ԱՄՆ-ն ուշադիր հետեւում է Գազայի հատվածում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Իրավիճակը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում,  սակայն Վաշինգթոնը, այնուամենայնիվ, կարծում է, որ Իսրայելն իրավունք ունի իրեն պաշտպանելու: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Հիզեր Նաուերթը, հաղորդում է Reuters-ը:
«Ընդհանուր առմամբ մենք դատապարտում ենք Իսրայելի վրա հրթիռների արձակումը եւ կոչ ենք անում վերջ դնել ավերիչ բռնությանը», - ասել է  նա:
Իսրայելական ռազմաօդային ուժերը վերջին երկու օրերին Գազայի հատվածում հարվածել են ավելի քան 150 օբյեկտների,  պաղեստինցիները նույնպես բազմաթիվ հրթիռներ են արձակել Իսրայելի ուղղությամբ:

US: Israel Has Right to Defend Itself
The United States is watching developments in Gaza closely and believes the situation is very concerning, but Israel has a right to defend itself, the State Department said on Thursday, reported Reuters.
“Overall, we condemn the launching of missile attacks into Israel and call for an end to the destructive violence,” State Department Spokesperson Heather Nauert said at a news briefing.
The Israeli Air Force struck more than 150 targets in the Gaza Strip on Wednesday night and early Thursday, and Palestinian militants fired scores of rockets toward Israel.