Վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու բողոքների քննությունը
Վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանների վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ երկրորդ նախագահի խափանման միջոցը փոխելու վերաքննիչ բողոքի քննությունը սկսվել է օգոստոսի 9-ին: Շուրջ 8 ժամ տևած նիստից հետո դատավորի որոշմամբ նիստը հետաձգվել էր և կայացվել էր այն օգոստոսի 10-ին, ժամը 14:00-ին շարունակելու որոշում:
Նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ կարճ զրույց ունեցավ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը: Նա նշեց, որ նիստի ընթացքում ելույթ է ունենալու մեղադրական կողմը: Ալումյանը կարծիք հայտնեց, որ դատարանն օգոստոսի 10-ին կավարտի բողոքների քննությունը, սակայն հավելեց, որ որոշումը կարող է այսօր չհրապարակվել:
ՀՀ երկրորդ նախագահը մեղադրվում է մի խումբ անձանց հետ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: ՀՀ երկրորդ նախագահի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն էին ներկայացրել նաև Ազգային ժողովի 45 պատգամավորներ, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը մերժել է միջնորդությունը՝ ընդգծելով, որ ազատության մեջ Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը:

Апелляционный суд Армении: отпустят ли Роберта Кочаряна под залог?
В Апелляционном суде продолжаются слушания по жалобе адвокатов Роберта Кочаряна, касающейся  обжалования  решения  суда первой инстанции о применении ареста в качестве  меры  пресечения в отношении второго президента.
Заседание Апелляционного суда по обжалованию меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна, согласно апелляционной жалобе адвокатов последнего, началось 9-го августа.
Адвокаты Роберта Кочаряна обжаловали решение суда первой инстанции Еревана, который утвердил меру пресечения в отношении Роберта Кочаряна – арест на 2 месяца.
Адвокат Роберта  Кочаряна Арам Орбелян отметил, что после длящегося  более   8 часов  заседания Апелляционный суд объявил перерыв до 14:00 часов 10 августа.
"Кочарян тоже выступил. Он продолжает утверждать, что предъявленное  ему  обвинение необоснованно", - сказал Орбелян, передает "Арменпресс". Других подробностей относительно обжалования  адвокат не  сообщил, подчеркнув, что это тайна следствия.
Вчера адвокат Кочарян заявил о том, что второй президент Армении на заседании выступил с блестящей речью.