Վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու բողոքների քննությունը
Վերաքննիչ դատարանում շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ պաշտպանների վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ երկրորդ նախագահի խափանման միջոցը փոխելու վերաքննիչ բողոքի քննությունը սկսվել է օգոստոսի 9-ին: Շուրջ 8 ժամ տևած նիստից հետո դատավորի որոշմամբ նիստը հետաձգվել էր և կայացվել էր այն օգոստոսի 10-ին, ժամը 14:00-ին շարունակելու որոշում:
Նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ կարճ զրույց ունեցավ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը: Նա նշեց, որ նիստի ընթացքում ելույթ է ունենալու մեղադրական կողմը: Ալումյանը կարծիք հայտնեց, որ դատարանն օգոստոսի 10-ին կավարտի բողոքների քննությունը, սակայն հավելեց, որ որոշումը կարող է այսօր չհրապարակվել:
ՀՀ երկրորդ նախագահը մեղադրվում է մի խումբ անձանց հետ սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: ՀՀ երկրորդ նախագահի խափանման միջոցը փոխելու միջնորդություն էին ներկայացրել նաև Ազգային ժողովի 45 պատգամավորներ, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը մերժել է միջնորդությունը՝ ընդգծելով, որ ազատության մեջ Ռոբերտ Քոչարյանը կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը:

Court of Appeal Continues Examining Appeals of Kocharyan’s Attorneys
The Court of Appeal continues examining the appeals of attorneys to change the 1st instance court’s ruling to remand 2nd President of Armenia Robert Kocharyan in custody, reports Armenpress.
The examination of the appeal launched on August 9, but later the court suspended the hearing which lasted nearly 8 hours and made a decision to start it on August 10.
Robert Kocharyan has been charged on July 26 over the 2008 March 1 case, under the Article 300.1 part 1 of the Criminal Code for breaching the constitutional order of the Republic of Armenia. He is currently remanded into custody.
45 MPs signed a petition to change Kocharyan’s precautionary measure, but the Prosecutor General’s Office rejected it, stating that the grounds to keep Robert Kocharyan in custody are maintained and the selection of another precautionary measure not related to detention is still unable to guarantee the uninterrupted process of the investigation.