ՌԴ մեր գործընկերներն ու մենք պետք է ադապտացվենք. Փաշինյանը՝ Լավրովի հայտարարության մասին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր՝ օգոստոսի 10-ին, լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունն այն մասին, որ հայաստանյան վերջին իրադարձությունները հակասում են երկրի նոր ղեկավարների հայտարարություններին։
«Սա նոր իրավիճակ է, այդ նոր իրավիճակին պետք է մենք բոլորս ադապտացվենք, այդ թվում՝ ՌԴ մեր գործընկերները եւ մենք։ Այնպես որ ամեն ինչ նորմալ է»,– նշել է Փաշինյանը։
Մեկնաբանելով այն դիտարկումները, որ օգոստոսի 17-ի հանրահավաքը կապված է Լավրովի հայտարարության հետ, Փաշինյանը հավաստիացրեց՝ հանրահավաքը կապված է 100 օրվա հետ։
Հիշեցնենք, որ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, մասնավորապես, հայտարարել էր. «Վերջին օրերի իրադարձություններն ակնհայտորեն խախտում են այդ դրական մթնոլորտը, հակասում են Հայաստանի նոր ղեկավարների հայտարարություններին այն մասին, որ քաղաքական հետապնդումներ չեն լինելու»։

Пашинян призвал руководство России адаптироваться к новой ситуации в Армении
Это новая ситуация, и мы все должны адаптироваться к ней, включая наших российских партнеров. Об этом в беседе с журналистами 10 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя недавнее резкое заявление министра иностранных дел России Сергея Лаврова.
Комментируя оценки, что запланированный на 17 августа митинг в Ереване связан с заявлением Лаврова, Пашинян заверил, что инициировал массовую акцию лишь в связи со 100 днями своего нахождения у власти.
Ранее глава МИД России Сергей Лавров заявил о том, что события, происходящие в Армении, идут вразрез с заявлениями нового руководства страны об отказе от преследования своих политических предшественников. Данное заявление неоднократно было показано в эфире федеральных телеканалов ("Россия 1""Россия 24""Первый канал"). Пространную статью с критикой политики руководства Армении разместила на своих страницах правительственная "Российская газета". На следующий же день после заявления Лаврова Пашинян 17 августа созвал митинг в свою поддержку.