Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի մարզում ծանոթացել է թեթև արդյունաբերության և անասնապահության ոլորտներում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ուղղված ծրագրերին
Տավուշի մարզ կատարած այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եղել է «Տավուշ տեքստիլ» ընկերության Բերդի արտադրամասում: Վարչապետն ընկերության ղեկավարների ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել արտադրամասում՝ ծանոթացել բանվորական ձեռնոցների արտադրության գործընթացին:
Տեղեկացվել է, որ ընդհանուր առմամբ մարզում «Տավուշ տեքստիլ»-ի արտադրամասերում աշխատում է 520 մարդ, որոնց միջին աշխատավարձը կազմում է 145 հազար դրամ: Ընկերությունը նախորդ տարվա ընթացքում իրականացրել է 2 մլրդ դրամի արտահանում՝ Ռուսաստան և Վրաստան: Ծրագրվում է 2018-ին արտահանման ծավալներն ավելացնել 40-50 տոկոսով: Քայլեր են իրականացվում նաև արտահանման ուղղություններն ընդլայնելու նպատակով: 2015 թվականից գործող ընկերությունում իրականացվել է շուրջ 10 մլն դոլարի ներդրում: Վերջերս մեկ մլն դոլարի ներդրման արդյունքում ընկերության հաստոցների թիվն ավելացվել է 600-ով, ինչի արդյունքում աշխատատեղերի թիվը կավելանա 150-200-ով: Ընդհանուր առմամբ, ընկերությունը նախատեսում է առաջիկա տարիներին ստեղծել 1000-1500 նոր աշխատատեղ:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Լուսաձոր համայնքում գործող «Հիմնատավուշ» զարգացման հիմնադրամի ծրագրով ստեղծված անասնապահական ֆերմա: Այն ունի բարձր կաթնատվությամբ 200 գլուխ կով: Ստացված կաթից արտադրվում են ֆրանսիական պանրի տարբեր տեսակներ. արտադրանքի հիմնական մասն արտահանվում է ռուսական շուկա: Ընկերության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ տարեկան ֆերմայում կատարվում է 800 հազար եվրոյի ներդրում: Միաժամանակ, նրանք նշել են, որ հարակից համայնքների գյուղացիական տնտեսություններից ևս կատարում են կաթի մթերումներ և ձեռք բերում անասնակեր:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է Տավուշի մարզում թեթև արդյունաբերության և ֆերմերային տնտեսությունների զարգացումը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում աջակցել բիզնես ծրագրերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը: Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ հաշվի առնելով էկոլոգիապես մաքուր սննդի արտադրությունը մեր երկրում, Հայաստանը պետք է միջազգային ասպարեզում ունենա էկո երկրի իմիջ: Վարչապետը հույս է հայտնել, որ վերը նշված ընկերություններն առաջիկայում իրենց արտադրություններով կհասնեն արդյունաբերական ծավալների և կստեղծեն նոր աշխատատեղեր:

Nikol Pashinyan Familiarized with Programs Aimed at creating new Jobs in Light Industry and Animal Husbandry in Tavush Marz of Armenia
In the frame of his visit to Tavush Marz, Prime Minister Nikol Pashinyan called at the Berd subsidiary of Tavush Textile Company.
Accompanied by the Company’s top executives, the Premier toured the facility to get acquainted with the production of working gloves. He was told that 520 people are currently employed at Tavush Textile’s local workshops with an average salary of 145,000 drams. The Company exported AMD 2 billion-worth output to Russia and Georgia last year. The exports are supposed to increase by 40-50% this year. Steps are being taken to extend the geographical coverage of exports.
Tavush Textile has invested about 10 million dollars since 2015. As a result of a 1 million dollar investment, the number of machine tools has been increased by 600 that will augment the number of jobs by 150-200. Overall, the Company is going to provide 1000-1500 new jobs over the next few years.
Nikol Pashinyan next visited a livestock farm established with funds available from Himnatavush Development Foundation in Lusadzor community. It has a high milk yield of 200 cows. Various types of French cheese are produced there. Most of the output is exported to Russia. The Company representatives advised that 800,000 euros are annually invested in the farm. At the same time, they noted that milk and forage are being purchased from neighboring farms.
Prime Minister Pashinyan attached importance to the development of light industry and farms in Tavush province, stressing that the Government is prepared to possibly support the development and expansion of business programs in the Marz. Highlighting the imperative of having ecologically clean food products produced in our country, the Premier said Armenia should boast an image of eco country in the international arena. Nikol Pashinyan expressed the hope that the aforementioned companies will soon reach industrial levels to generate new jobs.