ՀԱԿ-ը կոչ է անում միահամուռ մասնակցել օգոստոսի 17-ի հանրահավաքին
«Հայ ազգային կոնգրեսը» Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքից ազատ արձակելու կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում նշված է․
«Ինչպես հայտնի է երեկ Վերաքննիչ դատարանը, ինչ-ինչ ուժերի ազդեցության տակ, ապօրինի որոշում կայացրեց՝ բեկանելով Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորման մասին 1-ին ատյանի դատարանի որոշումը։ Դրան նախորդել են 46 պատգամավորների միջնորդությունը՝ ի պաշտպանություն Ռոբերտ Քոչարյանի, ինչպես նաև վերջինիս վերահսկողության տակ գտնվող լրատվամիջոցների կատաղի քարոզչությունը ներկայիս իշխանությունների դեմ։
Այս ամենը մենք դիտում ենք ոչ այլ ինչ, քան նախկին ավազակապետական ռեժիմի ներկայացուցիչների, այլ կերպ ասած՝ հակահեղափոխական ուժերի կոնսոլիդացիայի արտահայտություն և հակապետական դավադրություն ժողովրդի դեմ։ Ուստի, հակահեղափոխական ուժերի ռևանշը խափանելու նպատակով կոչ ենք անում Հայ Ազգային Կոնգրեսի բոլոր անդամներին և համակիրներին՝ միահամուռ մասնակցել օգոստոսի 17-ին Հանրապետության հրապարակում հրավիրված հանրահավաքին»:
Երկուշաբթի օրը վերաքննիչը վերացրեց առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և բավարարեց Քոչարյանի պաշտպանների ներկայացրած՝ խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունը:
Քոչարյանը 2008 թվականի «մարտի 1-ի» քրեական գործով մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու մեջ: Հուլիսի 27-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրել կալանավորումը:

Сторонники Левона Тер-Петросяна выступили против освобождения Роберта Кочаряна
Партия первого президента Армении Левона Тер-Петросяна "Армянский национальный конгресс" (АНК) выступила с заявлением в связи с освобождением второго президента Армении Роберта Кочаряна из-под ареста.
"Как известно, вчера Апелляционный суд под влиянием неких сил принял незаконное решение, отменив решение суда первой инстанции об аресте Роберта Кочаряна. Этому предшествовали ходатайство 46 депутатов в защиту Роберта Кочаряна, а также яростная пропаганда контролируемых Кочаряном СМИ против нынешних властей.
Все это - ничто иное, как проявление консолидации представителей бывшего бандократического режима, иначе говоря, контрреволюционных сил и антигосударственный заговор против народа. Поэтому с целью недопущения реванша контрреволюционных сил мы призываем всех членов и сторонников "Армянского национального конгресса" принять участие в митинге, запланированном на площади Республики 17 августа", передает Azatutyun.
Напомним, что Апелляционный суд 13 августа удовлетворил ходатайство адвокатов Роберта Кочаряна, отменив решение суда первой инстанции и освободив экс-президента из-под стражи.