Արցախի Աժ նախագահ. Ադրբեջանը փորձում է կոնֆլիկտի սրացումներ ձեռնարկել Հայաստանի հետ սահմանի տարբեր կետերում
Azatutyun
Արցախի Հանրապետության բանակցությունների չմասնակցելը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում գնալ կարգավորման: «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում խոսելով Արցախի Հանրապետության բանակցային գործընթացին մասնակցելու վերաբերյալ, նման տեսակետ հայտնեց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Բանակցային գործընթացում ցավոք ոչ այնքան լավ ժամանակներ են այս պահին: Մեզ մոտ փակուղային իրավիճակ է և շատ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ լրացուցիչ իմպուլսներով կարելի է խթանել բանակցային գործընթացը: Մենք երկու հիմնական խնդիր ունենք, որոնցից մեկը խորքային է՝ բանակցային գործընթացում շատ վաղուց խախտվել է ձևաչափը: 1997-1998 թվականներից հետո բանակցային ձևաչափն աղճատված է, այսինքն Արցախի Հանրապետությունը չի մասնակցում բանակցություններին: Դրանից հետո բանակցություններն ընդհանրապես փոխել են իրենց ընդհանուր կառուցվածքը և, եթե մինչև այդ բանակցություններ տեղի են ունեցել ակտիվ երկխոսության ճանապարհով, ապա այսօր ամեն ինչ փոխվել է` անցել են մաքոքային դիվանագիտության, այսինքն` միջնորդներն են այցելում բոլոր կողմերին»,- նշեց Ղուլյանը:
Նա առանձնացրեց նաև մեկ այլ խնդիր, որը բանակցային գործընթացը չի խթանում, այն է` ամեն անգամ Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ կառուցակարգեր մտածել, որտեղ կոնֆլիկտը երևում է որպես հայ-ադրբեջանական: «Հենց այս պատճառաբանությամբ է, որ Ադրբեջանը փորձում է կոնֆլիկտի սրացումներ ձեռնարկել Հայաստանի հետ սահմանի տարբեր կետերում: Այս ամենը միջոցներ են` արդարացնելու ադրբեջանական այն կարծրատիպը, որով փորձում են ցույց տալ թե կոնֆլիկտը հայ-ադրբեջանական է: Բացի եռակողմ հանդիպումից, կարծում եմ, այլ տարբերակ չի կարող լինել, քանի որ շատ վաղուց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացը պաշտոնապես հաստատված է փաստաթղթերով` ամենաբարձրը ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովն է»,- նշեց Ղուլյանը:
Նա վստահեցրեց, որ կան փաստաթղթեր, և համաձայն դրանց՝ Արցախի Հանրապետության մասնակցությունը բանակցային գործընթացին անհերքելի է : ԱՀ Աժ նախագահի կարծիքով՝ բանակցություններին Արցախի մասնակցելու՝ Ադրբեջանի պատասխանից շատ պարզ կերևա, իրենք ցանկանում են իրական կարգավորում, թե խնդիր են դրել հետաձգել հիմնախնդրի կարգավորումը: «Չի կարող հակամարտության գլխավոր կողմը հեռացված կամ մի կողմ քաշված լինել բանակցությունների սեղանից»,- շեշտեց Աշոտ Ղուլյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսին Արցախում կայացած ասուլիսի ընթացքում ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար ամենակարևոր կոմպոնենտն է համարում ճիշտ ձևաչափով բանակցությունները, որոնց պետք է անպայման մասնակցություն ունենա նաև Արցախը:

Спикер парламента Арцаха: "Азербайджан не готов идти на урегулирование в вопросе карабахской проблемы"
Неучастие Арцаха в переговорах говорит о том, что Азербайджан не готов идти на урегулирование в вопросе карабахской проблемы. Об этом в беседе с "Арменпресс" сказал председатель карабахского парламента Ашот Гулян.
"К сожалению, сейчас в переговорном процессе не лучшие времена. У нас – тупиковая ситуация, и трудно предугадать, какими дополнительными импульсами можно стимулировать переговорный процесс. Мы имеем 2 основные проблемы, одна из которых глубинная – очень давно в переговорном процессе нарушился формат. После 1997-1998 годов переговорный процесс нарушен тем, что Арцах в нем не участвует. После этого переговоры вообще изменили свою структуру, и если до этого они проходили путем активного диалога, то сейчас перешли в форму макоковской дипломатии, а именно – посредники навещают все стороны",- сказал он.
Он выделил еще одну проблему, которая не способствует переговорам – Азербайджан каждый раз измышляет какие-то системы, в которых конфликт предстает как армяно-азербайджанский. "Под этим предлогом Азербайджан пытается обострять ситуацию на границах с Арменией. Все это является средствами, призванными оправдать  те азербайджанские стереотипы, которыми они пытаются показать, якобы конфликт является армяно-азербайджанским. Думаю, что не может быть иного формата – кроме 3-стороннего, поскольку еще очень давно переговорный процесс подтвержден документально, и самым высоким уровнем был Будапештский саммит ОБСЕ",- сказал он.
Он уверил, что есть документы, которые неоспоримо подтверждают участие Арцаха в переговорах. По словам Гуляна, из ответа Азербайджана на предложение об участии Арцаха в переговорах станет ясно – желает ли Азербайджан реального урегулирования, или же он поставил своей задачей отложить урегулирование проблемы. "Не может основная сторона конфликта быть удалена или отстранена от стола переговоров",- подчеркнул  председатель НС Арцаха Ашот Гулян.
Во время майской пресс-конференции в Арцахе премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что считает самым важным компонентом в урегулировании карабахской проблемы переговоры в правильном формате, в которых обязательно должен принимать участие и Арцах.