Արցախի Աժ նախագահ. Ադրբեջանը փորձում է կոնֆլիկտի սրացումներ ձեռնարկել Հայաստանի հետ սահմանի տարբեր կետերում
Azatutyun
Արցախի Հանրապետության բանակցությունների չմասնակցելը խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում գնալ կարգավորման: «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում խոսելով Արցախի Հանրապետության բանակցային գործընթացին մասնակցելու վերաբերյալ, նման տեսակետ հայտնեց Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Բանակցային գործընթացում ցավոք ոչ այնքան լավ ժամանակներ են այս պահին: Մեզ մոտ փակուղային իրավիճակ է և շատ դժվար է կանխատեսել, թե ինչ լրացուցիչ իմպուլսներով կարելի է խթանել բանակցային գործընթացը: Մենք երկու հիմնական խնդիր ունենք, որոնցից մեկը խորքային է՝ բանակցային գործընթացում շատ վաղուց խախտվել է ձևաչափը: 1997-1998 թվականներից հետո բանակցային ձևաչափն աղճատված է, այսինքն Արցախի Հանրապետությունը չի մասնակցում բանակցություններին: Դրանից հետո բանակցություններն ընդհանրապես փոխել են իրենց ընդհանուր կառուցվածքը և, եթե մինչև այդ բանակցություններ տեղի են ունեցել ակտիվ երկխոսության ճանապարհով, ապա այսօր ամեն ինչ փոխվել է` անցել են մաքոքային դիվանագիտության, այսինքն` միջնորդներն են այցելում բոլոր կողմերին»,- նշեց Ղուլյանը:
Նա առանձնացրեց նաև մեկ այլ խնդիր, որը բանակցային գործընթացը չի խթանում, այն է` ամեն անգամ Ադրբեջանը փորձում է ինչ-որ կառուցակարգեր մտածել, որտեղ կոնֆլիկտը երևում է որպես հայ-ադրբեջանական: «Հենց այս պատճառաբանությամբ է, որ Ադրբեջանը փորձում է կոնֆլիկտի սրացումներ ձեռնարկել Հայաստանի հետ սահմանի տարբեր կետերում: Այս ամենը միջոցներ են` արդարացնելու ադրբեջանական այն կարծրատիպը, որով փորձում են ցույց տալ թե կոնֆլիկտը հայ-ադրբեջանական է: Բացի եռակողմ հանդիպումից, կարծում եմ, այլ տարբերակ չի կարող լինել, քանի որ շատ վաղուց ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացը պաշտոնապես հաստատված է փաստաթղթերով` ամենաբարձրը ԵԱՀԿ Բուդապեշտի գագաթնաժողովն է»,- նշեց Ղուլյանը:
Նա վստահեցրեց, որ կան փաստաթղթեր, և համաձայն դրանց՝ Արցախի Հանրապետության մասնակցությունը բանակցային գործընթացին անհերքելի է : ԱՀ Աժ նախագահի կարծիքով՝ բանակցություններին Արցախի մասնակցելու՝ Ադրբեջանի պատասխանից շատ պարզ կերևա, իրենք ցանկանում են իրական կարգավորում, թե խնդիր են դրել հետաձգել հիմնախնդրի կարգավորումը: «Չի կարող հակամարտության գլխավոր կողմը հեռացված կամ մի կողմ քաշված լինել բանակցությունների սեղանից»,- շեշտեց Աշոտ Ղուլյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսին Արցախում կայացած ասուլիսի ընթացքում ասել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար ամենակարևոր կոմպոնենտն է համարում ճիշտ ձևաչափով բանակցությունները, որոնց պետք է անպայման մասնակցություն ունենա նաև Արցախը:

Main Side of the Conflict Cannot be Withdrawn or Put Aside from Negotiation Table – Artsakh Parliament Speaker
The fact that the Republic of Artsakh is not participating in the negotiations shows that Azerbaijan is not ready for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, Ashot Ghoulyan – Speaker of the Parliament of Artsakh, told Armenpress.
"Unfortunately, now are not so good times in the negotiation process. We have a deadlock situation, and it’s very difficult to predict with what additional impulses the negotiation process can be promoted. We have two major problems, one of which is deep – the format in the negotiation process has long been violated. After 1997-1998 the negotiation format is distorted, in other words the Republic of Artsakh is not taking part in the negotiations. After that the negotiations have completely changed their overall structure, and if before that the negotiations were taking place through an active dialogue, today everything has changed, they have shifted to a shuttle diplomacy, in other words, mediators are visiting all sides", he said.
He also mentioned another major problem which undermines the negotiation process, it is the following: every time Azerbaijan tries to think of some mechanisms where the conflict is viewed as an Armenian-Azerbaijani conflict. "This is the reason that Azerbaijan is trying to launch escalation of the conflict in different sections of the border with Armenia. These are measures to justify the Azerbaijani stereotype through which they are trying to show that it’s an Armenian-Azerbaijani conflict. I think there is no other option than the trilateral meeting since the negotiation process over the NK conflict has long been officially approved by documents, the highest one is the OSCE Budapest summit", the Artsakh Parliament Speaker said.
He assured that there are documents, and according to them, the participation of the Republic of Artsakh to the negotiation process is undeniable. According to them, it will be clear from the Azerbaijani response to Artsakh’s participation in the negotiations whether they want a real settlement or have put a task to delay the conflict settlement. "The main side of the conflict cannot be withdrawn or put aside from the negotiation table", Ashot Ghoulyan said.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during a press conference in Artsakh in May stated that the most important component for the NK conflict settlement are the right format negotiations, and Artsakh must definitely participate in them.