ԱՄՆ-ը սպառնում է պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի հետ համագործացկության համար
ԱՄՆ պատժամիջոցներ է պատրաստում այն երկրների նկատմամբ, որոնք կշարունակեն առևտրային հարաբերություններ պահպանել Իրանի հետ: Այս մասին պետդեպարտամենտում ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Իրանի հարցերով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Բրայան Հուկը:
Նրա խոսքերով, ամերիկյան ուժերն ակնկալում են, որ Իրանի առևտրային ակտիվությունը մինչև ընթացիկ տարվա նոյեմբեր պետք է հասցվի զրոյի:
«Մենք հույս ունենք, որ մեր գործընկերները կհետևեն պատժամիջոցների ռեժիմին, և ես կարծում եմ, չարժե հիշեցնել, որ հակառակ դեպքում ԱՄՆ պատրաստ է երկրորդային պատժամիջոցներ սահմանել», - ասել է Հուկը:

США грозят санкциями за сотрудничество с Ираном
США готовы ввести санкции в отношении стран, которые продолжат поддерживать торговые отношения с Ираном. Об этом на брифинге в Государственном департаменте заявил спецпредставитель США по Ирану Брайан Хук, передает Корреспондент
По его словам, американские власти ожидают, что торговая активность Ирана к ноябрю текущего года будет сведена к нулю.
"Мы надеемся, что наши партнеры будут соблюдать режим санкций, и, я думаю, не стоит напоминать о готовности США в противном случае вводить вторичные санкции", – сказал Хук, отвечая на вопрос, как власти страны собираются ограничить торговое сотрудничество Ирана и Китая.