Թուրքիայում Գերմանիայի քաղաքացի է ձերբակալվել. նա քննադատում էր թուրքական իշխանություններին
Թուրքիայում ձերբակալվել է Գերմանիայի եւս մեկ քաղաքացի, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրը Գերմանիայի ԱԳՆ-ում: Գերմանական ARD հեռուստաընկերության հաղորդմամբ՝ նրան մեղադրել են «ահաբեկչական քարոզչության» այն բանից հետո, երբ նա քննադատել է Թուրքիայի կառավարությանը: Քրդական արմատներով 46-ամյա Իլհամի Ա.-ն, այցելում էր մորն իր հայրենի Սարիբասաք քաղաքում: Նա Համբուրգում աշխատում է որպես տաքսիի վարորդ:
Գերմանիայում նա բնակվում է 1992 թվականից ի վեր: Նրա թուրք փաստաբան Էրքան Յըլդիրիմը հայտնել է, որ իր պաշտպանյալը մեղադրվում է «ահաբեկչական քարոզչության» համար, քանի որ սոցիալական ցանցերում քննադատել է թուրքական կառավարությանը:
«Մենք գիտենք այս գործի մասին: Գերմանիայի դեսպանությունն Անկարայում հյուպատոսական օջակցություն կսկսի»,- ասել է աղբյուրն ԱԳՆ-ում:

В Турции арестован еще один гражданин Германии: он критиковал турецкие власти
В Турции арестован еще один гражданин Германии, сообщает Reuters со ссылкой на источник в министерстве иностранных дел Германии.
По данным немецкой  телекомпании ARD заявила, что его обвинили в «террористической пропаганде» после того, как он раскритиковал правительство Турции. 46-летний Ильхами А., имеющий курдские корни, навещал мать в своем родном городе Сарибасак. Он работает водителем такси в Гамбурге, сообщает ARD.
В Германии он проживает  с 1992 года. Его турецкий адвокат Эркан Йилдирим сообщил,  его клиента обвинили в «террористической пропаганде», потому что он раскритиковал правительство Турции в соцсетях.