Թրամփը խոստացել է «կրճատել ծախսերը» Թուրքիայի մասով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ոչինչ չի վճարելու Անկարային ամերիկացի քահանա Էնդրյու Բրոնսոնի ազատման համար եւ խոստացել է «կրճատել» ծախսերը Թուրքիայի մասով:
«Մենք ոչինչ չենք վճարելու անմեղ մարդուն ազատ արձակելու համար, բայց մենք կկրճատենք ծախսերը Թուրքիայի մասով»,- իր Twitter-ում գրել է Թրամփը՝ Թուրքիային մեղադրելով նրանում, որ այն երկար ժամանակ օգտագործել է ԱՄՆ-ին իր շահերի համար:
Վերջերս Վաշինգտոնի եւ Անկարայի միջեւ հարաբերությունները սրվել են, այդ թվում նաեւ՝ ամերիկացի քահանա Էնդրյու Բրանսոնի գործի պատճառով: Օգոստոսի սկզբին ԱՄՆ ֆիննախը պատժամիջոցներ էր կիրառել Թուրքիայի արդարադատության նախարար Աբդուլահմիթ Գյուլի եւ ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի նկատմամբ՝ նրանց մեղադրելով «մարդու իրավունքների լուրջ խախտումների» համար:

Трамп пообещал ''сократить расходы'' на Турцию
Президент США Дональд Трамп заявил, что ничего не заплатит Анкаре за освобождение американского пастора Эндрю Брансона, и пообещал ''сократить расходы'' на Турцию, передает РИА Новости
''Мы ничего не заплатим за освобождение невиновного человека, но мы сократим расходы на Турцию'', — написал президент в Twitter, обвинив Турцию в том, что долгое время использовала США в своих интересах.
В минувшую пятницу президент США Дональд Трамп заявил, что санкционировал повышение вдвое пошлин на алюминий и сталь из Турции — до 20% и 50% соответственно. Такое решение вызвало обвал турецкой лиры до исторического минимума — более семи лир за доллар. Турецкая валюта укрепилась в среду и четверг на 19% после сообщения о том, что Катар намерен инвестировать в турецкую экономику 15 миллиардов долларов.