Ի՞նչ են քննարկել ու Մերկելն ու Պուտինը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի բանակցությունները հանգամանալից եւ մանրամասն են եղել, հայտարարել է Դմիտրի Պեսկովը։ Նրա խոսքով՝ երկու երկրների առաջնորդներն իրենց առաջ  կոնկրետ պայմանավորվածությունների հասնելու նպատակ չէին դրել, փոխանցում է ՌԲԿ-ն։
«Բանակցությունները երկար են ձգվել, հանգամանալից են եղել, ընդհանուր առմամբ, հայտարարության մեջ նշված թեմաների շուրջ մանրամասն զրույց է ծավալվել»,-ասել է Պեսկովը։
Ինչպես եւ պլանավորվել էր, առաջնորդները քննարկել են Ուկրաինայի տարածքով գազի տարանցումը կապված «Հյուսիսային հոսք 2» գազատարի շինարարության հետ։ Պեսկովը շեշտել է, որ երկու երկրների առաջնորդներն էլ այդ նախագծի քաղաքականացման դեմ են հանդես եկել։ Նախագահը եւ կանցլերը նաեւ քննարկել են Ուկրաինայի տարածքով գազի տարանցման հեռանկարները: Հանդիպումից առաջ երկու երկրների ղեկավարները հայտարարել էին, որ «Հյուսիսային հոսք 2»-ի մեկնարկով Ուկրաինայի տարածքով ռուսական գազի տարանցումը դեպի Եվրոպա չի կասեցվի։
Պուտինն ու Մերկելը, Պեսկովի խոսքով, ափսոսանք են հայտնել մինսկյան համաձայնագրերի իրականացման «ամբողջական տեղապտույտի» համար: Բացի այդ, երկու երկրների ղեկավարները մտահոգված են «Դոնբասի հատուկ կարգավիճակի մասին օրենքի ժամկետի երկարաձգման ոչ հստակ հեռանկարների առնչությամբ, որը մինսկյան համաձայնագրերի բավականին կարեւոր բաղադրիչ է»:

Merkel and Putin Discuss Ukraine, Nord Stream-2 at ''Serious, Detailed'' talks
Saturday’s talks between Russian President Vladimir Putin and German Chancellor Angela Merkel, which lasted three hours, were serious and detailed, Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters after the meeting, TASS reported.
"The conversation was a lengthy one," he said, adding that it was also "very serious and detailed."
The issue of possible sanctions against the companies taking part in the Nord Stream-2 pipeline project has been raised during the talks, the Kremlin spokesman has said.
"The purely commercial nature of this project and its competitive advantages were underlined," he said. "Both Putin and Merkel agreed that it would be absolutely wrong to somehow politicize this project."
According to the Kremlin spokesman, Putin and Merkel also discussed "perspectives of continuing the gas transit via the territory of Ukraine."
The Kremlin spokesman also said Putin and Merkel exchanged opinions on international trade issues in general.