Սենոր Հասրաթյան. Ադրբեջանական բանակն արդեն այն չէ, ինչ եղել է 25 տարի առաջ
Չթերագնահատելով թշնամական բանակի հնարավորությունը, այդուհանդերձ, արժե Բաքվի տաքգլուխներին զգուշացնել, որ մարտական կարողությունների գնահատականը որոշվում է խրամատում, այլ ոչ թե բարձրագոչ հայտարարություններով:
Այս մասին ֆեյսբուքյան գրառմամբ ասել է Արցախի Հանրապետության ՊՆ խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը՝ անդրադառնալով ադրբեջանական զորամիավորման հրամանատար Խագանի Ջաբրայիլովի հայտարարությանը, թե ադրբեջանական բանակի բարոյահոգեբանական վիճակը հիմա ավելի բարձր է և սպասում է գլխավոր հրամանատարի հրամանին:
Սենոր Հասրաթյանը, մասնավորապես, գրել է.
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից պարբերաբար ձեռնարկվող անհաջող նախահարձակ գործողություններին զուգահեռ ընդգծված ակտիվություն է նկատվում նաև քարոզչական ճակատում: Հատկանշական է, որ այդ գործընթացին ներգրավվում են ոչ միայն հարևան երկրի պետական ու ոչ պետական տեղեկատվաքարոզչական ոլորտի ներկայացուցիչները, այլև շատ հաճախ բանակի ղեկավարությունն ու ենթակա զորամիավորումների հրամանատարները:
Ավելին, ծավալվող քարոզչության առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ վերջիններիս կողմից միտումնավոր կերպով փորձ է արվում շփման գծում նախ՝պարբերաբար իրենց իսկ սադրած սրացումների մեղքը բարդել հայկական կողմի վրա, իսկ այնուհետև հանրությանը մատուցել, թե ինչպես է այդ ամենին «հերոսաբար» դիմագրավում իրենց «փառավոր» բանակը: Բոլորովին վերջերս ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում զորամիավորման հրամանատար Խագանի Ջաբրայիլովը, նույն ոճով մեղադրանք ներկայացնելով հայկական կողմին, գնաց ավելի հեռուն և ոչ ավել, ոչ պակաս կատարեց հետևյալ ամպագորգոռ հայտարարությունը.
«Բնականաբար առայսօր մեր ոխերիմ թշնամին չի կարողացել որևէ անգամ հասնել իր նպատակին: Ադրբեջանական բանակն արդեն այն չէ, ինչ եղել է 25 տարի առաջ.... Ներկա պահին մեր զինանձնակազմի բարոյահոգեբանական ոգին անչափ բարձր է և սպասում է Գերագույն գլխավոր հրամանատարի մարտական հրամանին...»:
Չթերագնահատելով թշնամական բանակի հնարավորությունը, այդուհանդերձ, արժե Բաքվի տաքգլուխներին զգուշացնել, որ մարտական կարողությունների գնահատականը որոշվում է խրամատում, այլ ոչ թե բարձրագոչ հայտարարություններով... Իսկ առայսօր խրամատում կատարվածը չկրկնվելու համար առնվազն ձեզ պետք է ունենալ հիշողություն և եղածը չգերագնահատելու խոհեմություն: Հակառակ դեպքում պ-րն Ջաբրայիլով հավանականությունը շատ մեծ է, որ կրկին կարող է հայտնվես նույն այն վիճակում, ինչպիսինն անձամբ քո մաշկի վրա զգացել ես և 1992-ից 94 թվականներին և դրանից հետո ընկած ժամանակահատվածում»:

Сенор Асратян: "Следует предупредить горячие головы из Баку"
На арцахско-азербайджанской границе противник проявляет значительную активность. Наряду с периодической реализацией атакующих действий, азербайджанская сторона активизировала и свою пропаганду. Как передает News.am, об этом на своей страничке в социальной сети Facebook написал пресс-секретарь Минобороны Арцаха Сенор Асратян.
"Примечательно, что в этот процесс вовлекаются не только представители государственной и негосударственной информационно-пропагандистской сферы соседней страны, но и зачастую руководство армии и командиры военных подразделений. Особенность проводимой пропаганды заключается в том, что последние  для начала пытаются перевалить ответственность за собственные провокации на линии соприкосновения на армянскую сторону, а затем представляют своей общественности, как всему этому "героически" противостоит их "великая" армия. Совершенно недавно в своем интервью одному из  азербайджанских СМИ командир военного подразделения Хаган Джабраилов пошел дальше, обвинив армянскую сторону и сделав следующее заявление: "Естественно врагу по сей день не удавалось достичь поставленной цели. Азербайджанская армия сегодня не та, что была 25 лет назад...На данный момент дух наших военнослужащих высок и ждет военного приказа Верховного главнокомандующего..."
Отнюдь не пытаясь недооценить возможности армии противника, тем не менее, следует предупредить горячие головы из Баку, что оценку боевых возможностей противника дают в окопах, а не посредством высокопарных заявлений... А для того, чтобы не допустить повторения происходящего в окопах до сего дня следует иметь хорошую память и достаточно мудрости, для того, чтобы не переоценить собственные возможности. В противном случае, господин Джабраилов, велика вероятного того, что ты окажешься в том же положении, что и в 1992-94 гг", - отметил Сенор Асратян.