Ադրբեջանի «սև ցուցակում» հայտնված գերմանացի պատգամավորը հրավիրվում է կրկին այցելելու Արցախ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի՝ Ադրբեջան մուտք գործելու արգելքի կապակցությամբ:  Հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Ադրբեջանի ԱԳՆ կողմից պատրաստվող՝ Արցախ այցելած օտարերկրացիների «սև ցուցակը» կոպտորեն խախտում է ազատ տեղաշարժի և հավաստի տեղեկատվություն ստանալու իրավունքը, որի միջոցով ադրբեջանական կողմը փորձում է միջազգային հանրությանը պարտադրել իր միակողմանի և խեղաթյուրված տեսակետը։ Անթույլատրելի ենք համարում Ադրբեջանի նման գործողությունները և կարծում ենք, որ եթե դրանք հետագայում ևս պատշաճ գնահատականի չարժանանան միջազգային հանրության կողմից, ապա ժամանակի ընթացքում ավելի բարդ է լինելու Բաքվին վերադարձնել կառուցողական դաշտ։ Հասունացել է Ադրբեջանի ապակառուցողական քայլերը զսպելու միջազգային մեխանիզմների մշակման ժամանակը։
Այս կապակցությամբ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հրավեր է ուղարկել Ալբերտ Վայլերին՝ կրկին այցելելու Արցախ իրեն հարմար ցանկացած ժամանակ` «Գերմանիա-Հարավային Կովկաս» խորհրդարանական խմբի հետ համագործակցությանն առնչվող հարցերը քննարկելու համար։ Վստահ ենք, որ խորհրդարանականների և այլ պաշտոնյաների այցերն Արցախ, ի հեճուկս Բաքվի «սև ցուցակի», դառնալու են կարևոր ազդակ՝ առճակատումն ու մեկուսացումը որպես տարածաշրջանային խնդիրների լուծման միջոց օգտագործելու անթույլատրելիության մասին»։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արգելել են Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի «Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն» կուսակցությունից ընտրված պատգամավոր, «սև ցուցակում» ընդգրկված Ալբերտ Վայլերի մուտքը երկիր, ով Ադրբեջան պիտի ժամաներ տիկին Մերկելի՝ առաջիկայում նախատեսվող Հարավային Կովկասի երկրներ այցի շրջանակներում։

German MP, Who Is Included in Azerbaijan's "Black List", Is Invited to Visit Artsakh Again
Ministry of Foreign Affairs of Artsakh Republic has issued a statement on banning German Bundestag member Albert Weiler’s entry into Azerbaijan. The statement reads:
''Azerbaijani Foreign Ministry՛s blacklisting of foreign citizens visiting Artsakh is a gross violation of the rights to free movement and to getting reliable information and is an attempt to impose its one-sided and distorted viewpoint on the international community. We consider such actions of Azerbaijan unacceptable and believe that if they remain without the due assessment by the international community, it will be increasingly difficult to return Baku to a constructive track. The time has come to establish international mechanisms to deter Azerbaijan from destructive steps.
In this regard, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian has invited Albert Weiler to visit Artsakh again at his convenience to discuss the issues of cooperation with the Germany-South Caucasus Parliamentary Group of the German Bundestag. We are convinced that the visits of MPs and other officials to Artsakh, regardless of Baku՛s "black list", will become an important signal on the inadmissibility of using confrontation and isolation as a means for solving regional problems''.
To remind, the Azerbaijani authorities have banned the entry into the country of blacklisted Member of German Chancellor Angela Merkel՛s ‘Christian Democratic Union’ Party, Albert Weiler, in the framework of the forthcoming visit of Mrs. Merkel to the South Caucasus states.