Գերմանիա-Հայաստան հարաբերությունների մեջ կանցլերի այցն աննախադեպ է
Оգոստոսի 24-25-ը պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելը: Կանցլերի այցին ընդառաջ «Արմենպրես»-ն ամփոփել է Հայաստանի և Գերմանիայի երկկողմ հարաբերությունների 26 տարին:
Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. հունվարին: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայկական կողմը 26 պաշտոնական այց է կատարել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն՝ նախագահի, վարչապետի և ԱԳ նախարարի մակարդակով: 1995թ.-ից պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԳԴՀ պաշտոնյաների մեջ կանցլերի այցն իր տեսակով աննախադեպ է: Մինչ այս, այցեր են եղել Բունդեսթագի նախագահի, փոխվարչապետի և ԱԳ դաշնային նախարարի մակարդակով:
Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության միջև, դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր, կնքվել է տնտեսական, կրթական, մշակութային և առևտրային ոլորտի 45 համաձայնագիր: Կազմվել է 4 արձանագրություն, կնքվել՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության 5 հուշագիր:
Երկու երկրները երկու անգամ հանդես են եկել համատեղ հայտարարություններով: Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարությունների միջև 26 տարիների ընթացքում ստորագրվել է 4 հայտագիր:
Հայաստանից Գերմանիայի արտահանված ապրանքաշրջանառության ծավալը 2017թ. կազել է 132 483.5 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումը` (ըստ ապրանքի ծագման երկրի) 206 523.3 հազար ԱՄՆ դոլար:
2005թ. հունիսի 15-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության խորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ որոշում է ընդունել: 2015թ.-ի ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ԳԴՀ նախագահ Յոախիմ Գաուկին, իսկ 2016թ. հունիսի 2-ին ԳԴՀ Բունդեսթագն ընդունել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևը:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի պաշտոնական այցի շրջանակներում կայանալու են հայ-գերմանական բարձր մակարդակի բանակցություններ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորությամբ: Հայաստանի վարչապետը և Գերմանիայի կանցլերը բանակցությունների արդյունքները կամփոփեն համատեղ մամուլի ասուլիսում:
Այցելության շրջանակներում կանցլեր Անգելա Մերկելը հանդիպում կունենա նաև ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ:
Գերմանիայի կանցլերը կայցելի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

Chancellor Merkel’s Visit is Unprecedented in 26-year-old Diplomatic Relations between Germany and Armenia
German Chancellor Angela Merkel will arrive in Armenia on an official visit on August 24-25.
ARMENPRESS has summed up the 26 years of the bilateral relations between Armenia and Germany ahead of the Chancellor’s visit.
Armenia and Germany have established diplomatic relations in January 1992. Since the establishment of diplomatic relations the Armenian side has conducted 26 official visits to Germany at the president, prime minister and foreign minister level. The Chancellor’s visit among the German officials who paid official visits to Armenia since 1995 is unprecedented. Before this, there have been visits from Germany at the Bundestag president, deputy prime minister and the federal foreign minister level.
Since the establishment of diplomatic ties Armenia and Germany have signed 45 agreements in economic, educational, cultural and commercial sectors. 5 memorandums of cooperation in different areas have been signed.
The trade turnover volume from Armenia to Germany in 2017 comprised 132 483.5 USD, and the import - 206 523.3 USD.
On June 15, 2005 the German Parliament adopted a decision on the recognition of the Armenian Genocide. On April 23, 2015 German President Joachim Gauck issued a statement on the Armenian Genocide, and on June 2, 2016 the Bundestag adopted a resolution on the Genocide.
On the sidelines of Merkel’s visit to Armenia, Armenian-German high-level talks will be held led by Prime Minister Nikol Pashinyan and Chancellor Angela Merkel. They will sum up the results of talks during a joint press conference.