Ցույցեր Մոլդովայի մայրաքաղաքում
Մոլդովայի անկախության օրվա նախօրեին` օգոստոսի 26-ին երկրի մայրաքաղաք Քիշնևում միաժամանակ երկու ընդդիմադիր ցույցեր են ընթացել, որոնք կազմակերպվել են աջ «Գործողություն և համախմբում» և «Արժանապատվության և ճշմարտության հարթակ» կուսակցությունների կողմից, փոխանցում է Euronews-ը: Մոլդովայի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով ցույցերին մասնակցություն է ունեցել ավելի, քան հինգ հազար հոգի:
Ձախ ուժերի կողմից կազմակերպված ցույցերին, որոնք ներկաայցված էին «Շոռ» կուսակցության կողմից, գրեթե նույնքան ցուցարար է մասնակցել: Աջերի ցույցերի մասնակիցները պահանջել են վարչապետ Պավել Ֆիլիպի հրաժարականը, ինչպես նաև անվավեր համարել հարկային ամնիստիայի մասին օրենքն ու դադարեցնել ընդդիմության քաղաքական հետապնդումը:
«Ներկայիս իշխանությունները փոձում են համոզել եվրոպացիներին, ամերիկացիներին և այլ գործընկերներին, որ իրենք հանդարտություն ու կայունություն են բերել երկիր: Այո, խաղաղություն է, բայց դա գերեզմանային լռություն է: Մարդիկ մահանում են, մարդիկ հանում են, մարդիկ ապրում են խավարի ու վախի մեջ: Մարդիկ երեխաներ չեն ծնում, քանի որ մարդ չկա: Ահա սա է այս ռեժիմի իրական դեմքը, որին մենք պետք է ասենք հաջողություն», - ասել է աջերի կողմնակից Օկտավիան Ցիկուն:
Իսկ ձախերի կողմնակիցները մեղադրել են աջերին ԵՄ-ին ինտեգրացիայի կուրսը վտանգելու մեջ: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը դատապարտել է եվրոպամետ ընդդիմադիրների գործողություններն ու մտահոգություն հայտնել հնարավոր բռնության էսկալացիայի հարցում:
Աջ ուժերի կողմից հանդես եկող ցուցարարներից հարյուրավորները վրանային ճամբար են կազմակերպել Քիշնևի կենտրոնական հրապարակում: Իսկ առավոտյան ոստիկանությունը էվակուացրել է ցուցարարներին:

Оппозиционные манифестации в Кишиневе
В Кишинёве накануне Дня независимости одновременно прошли две массовые оппозиционные манифестации, организованные правыми партиями "Действие и солидарность", "Платформа Достоинство и Правда" и ЛДПМ, перeдает Euronews. По данным МВД Молдовы, в митинге приняли участие более 5 тысяч человек. На акцию протеста левых сил, представленных партией "Шор", участвовало примерно столько же  демонстрантов. Митингующие от правых потребовали отставки премьера Павла Филипа, аннулирования закона о налоговой амнистии и прекращения политического преследования оппозиции.
"Нынешние власти пытаются убедить европейцев, американцев и других партнеров в том, что они принесли спокойствие и стабильность в страну. Да, мир есть, но это - кладбищенская тишина. Люди умирают, люди уходят, люди живут во тьме и в страхе. Люди не рожают детей, потому что их нет. Вот истинное лицо этого режима, которому мы должны сказать - "прощай", - говорит сторонник правых Октавиан Цыку.
Сторонники левых обвинили правых в том, что они компрометируют курс на интеграцию в ЕС. Президент Молдавии Игорь Додон осудил действия проевропейской оппозиции и выразил опасение возможной эскалацией насилия.
"Чаша нашего терпения переполнилась, мы требуем справедливости, мы хотим жить здесь хорошо, быть обеспеченными рабочими местами. Мы хотим жить так же хорошо, как люди в Европе. Мы не хотим уезжать в поисках работы в Европу, мы хотим жить и работать здесь", - говорит эта женщина.
Сегодня Молдова отмечает День независимости. Накануне около сотни правых демонстрантов разбили на центральной площади Кишинева палаточный лагерь. Утром манифестанты были эвакуированы полицией.