Ի՞նչ է նշանակում խորհրդարանն ինքնալուծարվի` Փաշինյանը գնում է աթոռը պահելու ճանապարհով. Շարմազանով
Ազգային ժողովը թույլ չի տա, որ որևէ մեկը՝ լինի դատական իշխանություն, թե գործադիր իշխանություն, մատ թափ տա Ազգային ժողովի վրա: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 28-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ԱԺ փոխախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, փոխանցում է News.am-ը:
Անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի նախօրեին կայացած հանդիպմանը նա ասել է. «Ամենակարևորը՝ ֆիքսվեց շատ կարևոր բան. Նախ, Հայաստանում բազմակարծությունը, այլակարծությունն ու խոսքի ազատությունն աներկբա փաստ է, երկրորդ, դատական համակարգը, օրենսդիր և գործադիր համակարգերը իշխանության առանձին ճյուղեր են և որևէ մեկը չի կարող մտնել մյուսի ֆունկցիայի մեջ: Սա Սահմանադրությամբ է սահմանված: Երրորդ, սահմանադրական փոփոխությունների հարցը կքննարկենք, կխոսենք, և եթե պետք է դա լինի, կարելի է քննարկել նաև հանրաքվեով գնալու տարբերակը: Սրանք տարբերակներ են, ես միշտ էլ մտածել եմ, որ իմ կարծիքը չպետք է բոլորի համար դոգմա լինի»,-ասել է Շարմազանովը:
Հարցին, թե ԱԺ-ն կհամաձայնի՞ վարչապետի առաջարկած սահմանադրական փոփոխություններին, որից հետո կգնա ինքնալուծարման, ՀՀԿ խոսնակը պատասխանել է. «Ես Փաշինյանի ելույթին արձագանքել եմ և շատ խիստ քննադատել եմ, որ այն ամենը, որի համար Փաշինյանը քննադատում էր նախկին իշխանություններին, որ մենք իշխանությունը պահելու, աթոռը պահելու համար սահմանադրական փոփոխությունների ենք գնում, հիմա ինքը գնում է նույն ճանապարհով: Ի՞նչ է նշանակում խորհրդարանն ինքնալուծարվի: Մենք կուսակցությունում չենք քննարկել: Ես իմ դիրքորոշումը հայտնել եմ, որ դեմ եմ դրան, բայց կքննարկենք: Այնպես չէ, որ իմ կարծիքը ՀՀԿ-ում միակն է»:
Նշենք, որ օգոստոսի 17-ին Հանրապետության հրապարակում հանրահավաքի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ իրենք կարող են սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնել, որը թույլ կտա, որ առանց վարչապետի հրաժարականի հնարավոր լինի ցրել Ազգային ժողովը և անցկացնել արտահերթ ընտրությունները:

Шармазанов: "Пашинян желает удержать кресло премьер-министра"
Пашинян обвинял прежнее правительство в "мании власти", а теперь сам любой ценой хочет удержать кресло премьер-министра. Об этом заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Армении, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
"Пашинян заявлял, что наша партия инициировала реформы в Конституции, чтобы удержаться у власти, когда закончится второй срок Сержа Саргсяна. А теперь он сам во что бы то ни стало хочет удержать кресло премьера. И требует, чтобы мы изменили Конституцию, лишь бы было так, как он хочет и видит", - заявил Шармазанов.
Напомним, Пашинян заявил о необходимости самороспуска парламента, если премьер-министр уйдет в отставку накануне внеочередных парламентских выборов. В отсутствие премьер-министра и без согласования с ним парламент не должен избрать удобного ему кандидата, заявил Пашинян. "Это противоречит логике Конституции и контролю парламента над исполнительной властью. И лично я против этого. Но мое мнение - отнюдь не единственное в партии", - добавил Шармазанов, пишет Sputnik-Armenia.
Вице-спикер парламента также выступает против внеочередных выборов как таковых. В нынешних условиях непредвиденные события, способные круто изменить общественные настроения, могут произойти в любой момент. "Тогда получится, что каждые полгода нужно проводить внеочередные выборы", - заявил Шармазанов.
Напомним, политические силы страны ведут переговоры о реформах в Избирательный кодекс. Их целью сторонники Пашиняна называют внеочередные выборы. РПА пока не заявляет о принципиальном отказе от них.