Brexit-ի համաձայնագրի "deadline"-ը խախտվու՞մ է
Եվրամիության և Միացյալ Թագավորության միջև Brexit-ի շրջանակներում համաձայնագրի կնքման վերջնաժամկետը կարող է տեղափոխվել հոկտեմբերից նոյեմբեր: Ինչպես փոխանցում են Bloomberg գործակալության անանուն աղբյուրները, երկու կողմերն էլ քիչ հավանական են համարում համաձայնությունների ձեռքբերումը ավելի վաղ նախանշված ժամկետներում:
ԵՄ-ի` հոկտեմբերի 18-ին նախանշված գագաթաժողովը համարվում էր որպես «deadline», որի ընթացքում կողմերը պետք է ներկայացնեին Մեծ Բրիտանիայի` ԵՄ-ից դուրս գալու պայմանների վերաբերյալ արդեն պատրաստի համաձայնագիրը, որպեսզի կողմերը հասցնեին ստորագրել և վավերացնել այն մինչև Brexit-ի պաշտոնական ժամկետը` 2019թ. մարտի 29-ը:
Bloomberg գործակալությունը չի բացառում, որ կողմերը կոմպրոմիսին հասնելու դանդաղ ընթացքի ֆոնիին կարող են տեղափոխել վերջնական համաձայնագրի ներկայացումը մինչև դեկտեմբեր, նույնիսկ 2019թ. հունվար: Սակայն այս դեպքում կաճի հետագա բանակցություններից հրաժարվելու ռիսկը:

Крайний срок заключения сделки в рамках Brexit может быть перенесен
Крайний срок заключения сделки в рамках Brexit между Соединенным Королевством и Евросоюзом (ЕС) может сдвинуться с октября на ноябрь. Как сообщаютисточники агентства Bloomberg, обе стороны признают маловероятным достижение договоренностей в ранее обозначенных временных рамках, передает агентство ТАСС.
Намеченный на 18 октября саммит ЕС обозначался как "дедлайн", к которому стороны должны представить готовое соглашение по условиям выхода Великобритании из ЕС, чтобы успеть подписать и ратифицировать его к официальной дате Brexit - 29 марта 2019 года. Агентство  Bloomberg допускает, что на фоне медленного продвижения к компромиссу стороны могут перенести презентацию итогового соглашения на декабрь или даже на январь 2019 года, однако в этом случае возрастает риск отказа от дальнейших переговоров.