Brexit-ի համաձայնագրի "deadline"-ը խախտվու՞մ է
Եվրամիության և Միացյալ Թագավորության միջև Brexit-ի շրջանակներում համաձայնագրի կնքման վերջնաժամկետը կարող է տեղափոխվել հոկտեմբերից նոյեմբեր: Ինչպես փոխանցում են Bloomberg գործակալության անանուն աղբյուրները, երկու կողմերն էլ քիչ հավանական են համարում համաձայնությունների ձեռքբերումը ավելի վաղ նախանշված ժամկետներում:
ԵՄ-ի` հոկտեմբերի 18-ին նախանշված գագաթաժողովը համարվում էր որպես «deadline», որի ընթացքում կողմերը պետք է ներկայացնեին Մեծ Բրիտանիայի` ԵՄ-ից դուրս գալու պայմանների վերաբերյալ արդեն պատրաստի համաձայնագիրը, որպեսզի կողմերը հասցնեին ստորագրել և վավերացնել այն մինչև Brexit-ի պաշտոնական ժամկետը` 2019թ. մարտի 29-ը:
Bloomberg գործակալությունը չի բացառում, որ կողմերը կոմպրոմիսին հասնելու դանդաղ ընթացքի ֆոնիին կարող են տեղափոխել վերջնական համաձայնագրի ներկայացումը մինչև դեկտեմբեր, նույնիսկ 2019թ. հունվար: Սակայն այս դեպքում կաճի հետագա բանակցություններից հրաժարվելու ռիսկը:

The Brexit Deal Deadline is Likely To Be Cancelled
The U.K. and the European Union still state they want a Brexit deal wrapped up in the next seven weeks. However, behind the scenes senior officials on both sides admit this is unlikely, Bloomberg reported.
They now aim to finalize divorce terms by the middle of November at the latest, according to people familiar with the British and European positions, who spoke with Bllomberg on condition of anonymity as the discussions are private.
The longer timeframe is another indication that negotiators are struggling to make headway, and the risk is that the closer talks run to the U.K.’s exit on March 29, the greater the chance that there won’t be a deal. The EU summit beginning Oct. 18 had been earmarked as the deadline, after earlier hopes of resolving the divorce by June faded away.
If the deadline is pushed back again into December or January, both sides would face perilous choices over whether to give ground or give up on talks.