Անկախության հռչակագրով դրվեց Արցախի պետականաշինության հիմքը. ՀՀ նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության տոնի առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության 27-ամյակի կապակցությամբ:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, 1991թվականին ընդունված պատմական փաստաթղթով հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Անցած ավելի քան քառորդ դարը փորձության, հաղթանակների ու պետականաշինության հագեցած ժամանակահատված էր: Այս ողջ ընթացքում ձեզ մշտապես պահպանել եւ ոգեւորել է ազատ ապրելու, պայքարելու եւ հաղթելու կամքի ուժը, որը համահայկական երազանքը դարձրեց իրականություն:
Անկախության հռչակագրով դրվեց Արցախի պետականաշինության հիմքը: Այսօրվա տոնական մթնոլորտում երախտագիտությամբ վերստին հիշում ենք նրանց, ովքեր ձեւավորեցին այն, ովքեր կռեցին պետականությունը, ովքեր հանուն նրա կյանք, առողջություն զոհաբերեցին:
Նրանց մասին մտածելով, նրանց հարգանքի տուրք մատուցելով, նրանց մեծարելով՝ մենք զգում ենք ժամանակի միջից հղվող պատգամը Արցախի այսօրվա քաղաքացուն, այսօրվա զինվորին, մեր ողջ ժողովրդին՝ պաշտպանել ու հզորացնել երկիրը, պետությունը, լինել միասնական Հայաստան, Արցախ եւ Սփյուռք:
Այդ միասնականության լավագույն վկայությունն Արցախի այսօրվա անկախ հանրապետությունն է, որը վստահորեն առաջ է ընթանում ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով՝ շարունակական հաջողություններ արձանագրելով պետականաշինության գործընթացում:
Շնորհավորելով համահայկական տոնի՝ Արցախի անկախության հռչակման 27-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն եւ հաստատուն հավատ ապագայի հանդեպ»:

Президент Армении направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики Арцах.
Принятым в 1991 году историческим документом была провозглашена Нагорно-Карабахская Республика. Прошедшие более чем четверть века были насыщенным периодом испытаний, побед и государственного строительства. Всё это время вас постоянно оберегала и воодушевляла сила воли свободно жить, бороться и победит, которая всеармянскую мечту превратила в реальность.
Декларацией Независимости был заложен фундамент государственного строительства Арцаха. В сегодняшней праздничной атмосфере мы с благодарностью вновь вспоминаем тех, кто сформировал его, кто создал государственность, кто пожертвовал жизнью и здоровьем ради этого.
Думая о них, воздавая им дань уважения, чествуя их, мы чувствуем идущий из времен завет сегодняшнему гражданину Арцаха, сегодняшнему солдату, всему нашему народу – защищать и укреплять страну, государство, сохранять единство Армении, Арцаха и Диаспоры.
Наилучшим свидетельством этого единства является сегодняшняя независимая Республика Арцах, которая уверенно движется вперёд по пути свободы и демократии, постоянно фиксируя достижения в процессе государственного строительства.
Поздравляя со всеармянским праздником – 27-ой годовщиной провозглашения независимости Арцаха, желаю мира, благополучия и твердой веры в будущее".