Միջազգային հարաբերությունների համակարգը քաոսի ժամանակաշրջանում է ապրում. Մոգերինի
Միջազգային հարաբերությունների համակարգը քաոսի ժամանակաշրջանում է ապրում։ Այս մասին հայտարարել է Եվրամիության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ամբողջ աշխարհը քաոսի ժամանակաշրջան է ապրում։ Հարցն այն է, թե արդյո՞ք այն ժամանակավոր երևո՞ւյթ է, թե՞ երկարաժամկետ միտում»,– ասել է նա։
Մոգերինիի խոսքով՝ այն իրավիճակում, երբ միջազգային հարաբերություններում դիտարկվում է մուլտիլատերալիզմից հեռացում դեպի երկրների ու դրանց առաջնորդների երկկողմ հարաբերություններ, ԵՄ խնդիրը հավաքական համագործակցության պրակտիկայի սատարումն է, բազմաբևեռ համակարգի և արդարացի աշխարհի պահպանումը. «Մեր խնդիրն է լինել հիմնական գլոբալ խաղացող։ Մենք պատրաստ ենք դրան»,- ասել է նա։

Международные отношения переживают период хаоса, заявили в Евросоюзе
Система международных отношений переживает период хаоса, заявила в понедельник глава дипломатии ЕС Федерика Могерини, передает ''РИА Новости''.
"Весь мир переживает период хаоса. Вопрос в том, является ли это временным явлением или долгосрочной тенденцией", - сказала она, выступая на конференции послов стран ЕС.
По словам Могерини, в ситуации, когда в международных отношениях наблюдается тенденция отхода от мультилатерализма в направлении двухсторонних отношений между странами и их лидерами, задача ЕС состоит в поддержке практики коллективного сотрудничества, сохранении многополярного и справедливого мира, который сегодня оказался "расколот на сферы влияния".