Մոսկվայում կայացել է Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատանքային այցի շրջանակում Մոսկվայում հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ նախագահը քննարկել են Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցության օրակարգին և զարգացման հեռանկարներին՝ քաղաքական, ռազմատեխնիկական, տնտեսական, հումանիտար և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում:
«Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել:
Երևի թե կարիք չկա առանձնապես խորանալու մեր հարաբերությունների բնույթի մեջ. դրանք լրիվ առանձնահատուկ բնույթ են կրում: Եվ դա դրսևորվել է դարերի ընթացքում, այլ ոչ միայն մեր և ձեր համատեղ աշխատանքի ընթացքում:
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են բոլոր ուղղություններով: Դա վերաբերում է քաղաքական հարաբերությունների ոլորտին, ռազմական ոլորտին, անվտանգության հարցերին, տնտեսական համագործակցությանը:
Ռուսաստանը վստահորեն առաջին տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական գործընկերների շարքում: Մենք ամենախոշոր ներդրողն ենք Հայաստանի տնտեսությունում, և կարող ենք ասել, որ այս իմաստով հարաբերությունները բավական դիվերսիֆիկացված են: Դա էներգետիկայի ոլորտն է, այդ թվում` ածխաջրածնային էներգետիկան, գազի մատակարարումը, ընդ որում` ամենացածր գնով, որով «Գազպրոմն» աշխարհում գազ է վաճառում` 150 դոլար 1000 խմ դիմաց, ատոմային էներգետիկան, ջերմային էներգետիկան:
Մենք զարգացնում ենք հարաբերությունները և մետաղագործական արդյունաբերությունում, ընդ որում` տարբեր ուղղություններով, և մեքենաշինության ոլորտում: Մի խոսքով` մենք քննարկելու հարցեր ունենք:
Հատկապես ուրախալի է, որ նախորդ տարի ապրանքաշրջանառությունն աճել է գրեթե 30 տոկոսով, իսկ այս տարվա առաջին կիսամյակում աճն արդեն կազմել է 22.2 տոկոս, այսինքն` եթե այսպես շարունակվի, մենք կգերազանցենք նախորդ տարվա ցուցանիշները:
Մեր համագործակցության ծավալը մեծ է: Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել` քննարկելու մեր ընթացիկ փոխգործակցությունը և զարգացման միջնաժամկետ հեռանկարները»,- նշել է Վլադիմիր Պուտինը:
«Հարգելի Վլադիմիր Վլադիմիրի, նախ և առաջ թույլ տվեք շնորհավորել Ձեզ Մոսկվայի օրվա առթիվ: Ես արդեն զգացի, որ մեծ տոն է սպասվում, և ուրախ եմ, որ հենց այսպիսի մթնոլորտում եմ այցելել Մոսկվա:
Շատ ուրախ եմ մեր հերթական հանդիպման համար, ընդ որում` վերջին 4 ամսվա ընթացքում արդեն 3-րդ հանդիպման համար: Կարծում եմ, որ այսպիսի պարբերականությունն ընդգծում է մեր հարաբերությունների հատուկ բնույթը և, թույլ տվեք ասել, նաև մեր անձնական հարաբերությունների հատուկ բնույթը: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ ի հեճուկս որոշակի հոռետեսության, որ այսօր գոյություն ունի և հայաստանյան, և ռուսաստանյան լրատվական տիրույթում և սոցիալական ցանցերում, կարծում եմ, որ մեր հարաբերությունները զարգանում են շատ դինամիկ, շատ բնական, և գլխավոր խնդիրը, որը պետք է փորձենք լուծել, մեր հարաբերությունների զարգացման համար առկա ողջ ներուժի բացահայտումն է:
Բայց դա չի նշանակում, որ մեր հարաբերություններում չկան հարցեր. Աստված հեռու պահի այդպիսի իրավիճակից, երբ հարաբերություններում չկան հարցեր, քանի որ դա կնշանակեր, որ հարաբերություն ընդհանրապես գոյություն չունի: Վստահորեն կարող եմ ասել, որ մեր հարաբերությունններում չկան անլուծելի հարցեր, և մենք այսօր կքննարկենք հարցերի շատ լայն շրջանակ:
Վստահ եմ, որ այդ հարցերը կլուծվեն` մեր դաշնակցային հարաբերությունների շահերի նկատմամբ հարգանքի, մեր երկրների շահերի նկատմամբ հարգանքի, մեր երկրների սուվերենության նկատմամբ հարգանքի և միմյանց ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքի հիման վրա: Շատ ուրախ եմ, որ ռուսաստանյան ներկայացուցիները, ամեն անգամ խոսելով մեր հարաբերությունների մասին, ընդգծում են նաև այս առանցքային հարցերը: Կարծում եմ` գլխավոր խնդիրն իսկապես մեր հարաբերություններում առկա ողջ ներուժի բացահայտումն է:
Մենք, իհարկե, ունենք փայլուն հարաբերություններ, բայց, կարծում եմ, պետք չէ դրա վրա կանգ առնել. հատկապես մեծ ներուժ ունենք քաղաքական, տնտեսական, ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտներում և ընդհանրապես հումանիտար կապերի ամրապնդման առումով: Իհարկե, մենք շահագրգռված ենք մեր հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և սերտացմամբ. նկատի ունեմ ոչ միայն երկկողմ հարաբերությունները, այլև համագործակցությունը և՛ Եվրասիական տնտեսական միության, և՛ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակում, և՛ ընդհանրապես մյուս ոլորտներում:
Դուք, իհարկե, իրավացի եք. մեր ապրանքաշրջանառության աճն այս տարի կազմել է ավելի քան 20 տոկոս, և դա շատ լավ նորություն է: Կարծում եմ` մեր հարաբերություններում լավ նորություններ շատ կան. միայն պետք է ընդգծել և որոշումներ ընդունել որոշ ուղղություններով, և, իհարկե, պետք է մտածել` ի՞նչ անել, որպեսզի մեր հարաբերությունները հետագայում էլ ավելի դինամիկ զարգանան:
Եվս մեկ անգամ շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար: Վստահ եմ, որ կկարողանանք պահպանել այս պարբերականությունը, որովհետև ինձ համար հաճելի է շփվել Ձեզ հետ ոչ միայն միջպետական, այլև անձնական մակարդակում: Կարծում եմ` մեզ լավ զրույց է սպասվում»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Nikol Pashinyan Meets with Vladimir Putin in Moscow
Today, Prime Minister Nikol Pashinyan met with RF President Vladimir Putin as part of his working visit to Moscow.
The Armenian Prime Minister and the Russian President discussed a wide range of issues of strategic partnership between Armenia and Russia. They touched upon the cooperation agenda in bilateral and multilateral formats and the development prospects in political, military-technical, economic, humanitarian spheres and other areas of mutual interest.
“Dear Nikol Vovayevich, I am very pleased to see you. I think there is no need to qualify our relations: they are very special. It has been so for centuries, not just since you and I have started working together.
As of this point of time, the relations between Russia and Armenia have been developing at a steady pace in all areas, including politics, military and security matters, and the economy.
Russia is positively and definitely Armenia’s largest economic partner. Our country is Armenia’s biggest investor, and as I can point out, our investments are quite diverse. They include energy, such as hydrocarbons, with gas delivery standing at USD 150 for 1000 cubic meters, which is the lowest rate in the world for Gazprom. There is also nuclear and thermal energy. We are going forward in various fields in the metals industry, and machine building. So we have quite a lot to talk about here.
It is especially pleasing that bilateral trade grew by nearly 30 percent last year, with a 22.2 percent increase in the first six months of 2018. At this rate, we will surpass last year’s indicators. Our countries have a lot to work together on. I am very glad to see you to compare notes on our current and medium-term relations,” Vladimir Putin said.
“Dear Vladimir Vladimirovich, first, let me congratulate you on Moscow Day. I have felt already that it will be a huge holiday, and I am happy to be here in Moscow in this festive atmosphere.
I am pleased with today’s planned meeting, the third in the last four months. I think the regularity underscores the special nature of our bilateral relations. Let me point out that our personal relationship is special as well.
I want to stress that despite certain pessimism evident in both the Armenian and Russian media and in social networks, it is my belief that our relations are developing dynamically. I think that our priority is to try to tap the full potential of our bilateral relations.
But that does not mean at all that our relations face no issues. God forbid any relationship be free from outstanding issues because it means there are no relations. I can say with certainty that there are no insurmountable issues, and we are going to discuss a wide range of topics today.
I am sure that these issues will be resolved on the basis of our allied relations, which are anchored in mutual respect for our countries’ interests and sovereignty, and the principle of non-interference.
I am pleased to hear Russian representatives repeatedly underscore these pivotal principles each time they speak about our relations. I think that our priority is to develop the potential that lies therein.
We boast excellent relations indeed, but we should not stop there. Progress can be made in politics, the economy, technology, defense, and in humanitarian ties. Of course, we are committed to further strengthening our relations, and not only bilateral relations, but our joint work within the Eurasian Economic Union, the Collective Security Treaty Organization, and in other areas.
You were right to note that our trade has grown by over 20 percent this year. This is certainly great news. There is a lot of good news when it comes to our relations, so we just need to focus and decide on certain matters, and, naturally, see what we can do to make sure we continue forward together as energetically as we have.
Let me repeat that I am pleased to have this meeting with you. I am sure that we can maintain this regularity, because I enjoy talking to you both officially and personally, so I believe we can look forward to a good conversation,” Nikol Pashinyan stated.