Հայաստանն ու Ռուսաստանը Սիրիայում հումանիտար ծրագիր կիրականացնեն. Փաշինյան
Հայաստանը Սիրիայում, մասնավորապես՝ Հալեպում, մարդասիրական առաքելություն կիրականացնի: Այս մասին լրագրողներին ասել  է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվա կատարած այցից հետո, հաղորդում է news.am-ը:
«Ես արդեն կարող եմ այդ մասին  պաշտոնապես ասել: Ծրագրի հիմնական նպատակը Հալեպի հայկական համայնքին եւ Սիրիային օգնելն է: Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր երկրներն ընդունեցին այս համատեղ որոշումը, և Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մարդասիրական առաքելության ներկայացուցիչները կգործեն Հայաստանի դրոշի ներքո»,- ասել է Փաշինյանը:
«Հայաստանն այդ հարցում հատուկ հետաքրքրություն ունի, քանի որ Սիրիայում հայկական համայնք կա, հատկապես  Հալեպում է այն մեծ: Մենք կարեւոր ենք համարում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելը: Տվյալ դեպքում խոսքն ականազերծման և բժշկական օգնության տրամադրման մասին է»,- բացատրել է Փաշինյանը:
Նա նշել է նաև, որ այդ մարդասիրական առաքելությունն անցկացվելու է Ռուսաստանի հետ համատեղ և ընդգծել, որ այն ամբողջությամբ  հումանիտար ծրագիր է, ոչ մի ռազմական տարր այն չի պարունակում:

Pashinyan: Armenia and Russia To Implement a Joint Humanitarian Program in Aleppo
Armenia and Russia will soon implement a joint humanitarian program in Aleppo, Syria, Armenian Prime Minister Nikol Pashinian told journalists after the meeting with Russian President Vladimir Putin in Moscow on September 8, news.am reported.
"The main goal of the project is to help the Armenian community of Aleppo and Syria. I am very happy that our countries adopted this joint decision, and representatives of the Armenian Defense Ministry's humanitarian mission will act under the flag of Armenia, " Pashinyan said.
Pashinyan stressed that the program will be a completely humanitarian one and will not contain any military component. Also, Pashinyan expressed hope that other representatives of the international community will be involved in the process, as well.