Հայաստանն ու Ռուսաստանը Սիրիայում հումանիտար ծրագիր կիրականացնեն. Փաշինյան
Հայաստանը Սիրիայում, մասնավորապես՝ Հալեպում, մարդասիրական առաքելություն կիրականացնի: Այս մասին լրագրողներին ասել  է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մոսկվա կատարած այցից հետո, հաղորդում է news.am-ը:
«Ես արդեն կարող եմ այդ մասին  պաշտոնապես ասել: Ծրագրի հիմնական նպատակը Հալեպի հայկական համայնքին եւ Սիրիային օգնելն է: Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր երկրներն ընդունեցին այս համատեղ որոշումը, և Հայաստանի պաշտպանության նախարարության մարդասիրական առաքելության ներկայացուցիչները կգործեն Հայաստանի դրոշի ներքո»,- ասել է Փաշինյանը:
«Հայաստանն այդ հարցում հատուկ հետաքրքրություն ունի, քանի որ Սիրիայում հայկական համայնք կա, հատկապես  Հալեպում է այն մեծ: Մենք կարեւոր ենք համարում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելը: Տվյալ դեպքում խոսքն ականազերծման և բժշկական օգնության տրամադրման մասին է»,- բացատրել է Փաշինյանը:
Նա նշել է նաև, որ այդ մարդասիրական առաքելությունն անցկացվելու է Ռուսաստանի հետ համատեղ և ընդգծել, որ այն ամբողջությամբ  հումանիտար ծրագիր է, ոչ մի ռազմական տարր այն չի պարունակում:

Армения и Россия будут проводить гуманитарную миссию в Сирии: Пашинян
Армения будет проводить в Сирии, в частности в Алеппо, гуманитарную миссию. Об этом заявил журналистам по итогам визита в Москву премьер-министр Никол Пашинян, передает news.am.
"Уже могу заявить об этом официально. Основная цель этой программы - оказать помощь армянской общине в Алеппо, и Сирии, в целом. Я очень рад, что наши страны приняли это совместное решение, и представители гуманитарной миссии Минобороны Армении будут действовать под флагом Армении", - отметил  Пашинян.
"Армения имеет особый интерес в этом вопросе, потому что в Сирии есть армянская община, особенно многочисленна она в Алеппо. Мы считаем важным оказать гуманитарную помощь. В данном случае речь идет о разминировании и оказании медицинской помощи", - сказал Пашинян.
Он добавил, что эта гуманитарная миссия будет проводиться совместно с Россией и выразил надежду, что в процесс будут вовлечены и другие представители международного сообщества.
Пашинян также подчеркнул, что это полностью гуманитарная программа, никакого военного элемента она не содержит.