Վարչապետն ընդունել է Գերմանիայի Բողոքական Եկեղեցիների խորհրդի պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի Բողոքական Եկեղեցիների խորհրդի պատվիրակությանը՝ խորհրդի նախագահ Նորին Սրբազնություն Հայնրիխ եպիսկոպոս Բեդֆորդ-Շտրոմի գլխավորությամբ: Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով, որն ուղղվել էր 2017 թ. հոկտեմբերին Եվրոպայում Ռեֆորմացիայի 500-ամյակի տոնակատարությունների առիթով Կաթողիկոսի՝ Գերմանիա կատարած այցի ընթացքում:
Վարչապետը ողջունել է Գերմանիայի Բողոքական Եկեղեցիների խորհրդի պատվիրակության այցը մեր երկիր և Հայ առաքելական եկեղեցու հետ կապերի ամրապնդումը, միջեկեղեցական համագործակցության խորացումը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է քրիստոնյա ժողովուրդների միասնականությունն ու համերաշխությունը խաղաղության և կայունության պահպանման գործում:
Հայնրիխ եպիսկոպոս Բեդֆորդ-Շտրոմի խոսքով՝ միջեկեղեցական երկխոսությունը հատկապես կարևոր է հակամարտությունները խաղաղ կարգավորելու և բռնությունները կանխարգելելու առումով: Նա նաև նշել է, որ ուշադրությամբ հետևել են Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացներին, ուրախ են դրանց խաղաղ հանգուցալուծմամբ և հաջողություն մաղթել կառավարությանը:
Հյուրերի խնդրանքով Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերում էին տնտեսական առաջընթացի ապահովման, սոցիալական արդարության հաստատման ուղղությամբ և տարբեր ոլորտներում ՀՀ կառավարության նախաձեռնած բարեփոխումներին, միգրացիոն քաղաքականությանը, տարածաշրջանային խաղաղությանը և այլն:

Пашинян принял делегацию Совета протестантских церквей Германии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию Совета протестантских церквей Германии во главе с председателем совета епископом Генрихом Бедфордом-Штромом. Делегация прибыла в Армению по приглашению Католикоса Всех Армян, которое было направлено в октябре 2017 года во время визита Его Святейшества в Германию по случаю 500-летия Реформации в Европе.
Премьер-министр поприветствовал визит делегации Совета протестантских церквей Германии в нашу страну и укрепление связей с Армянской Апостольской Церковью, углубление межцерковного сотрудничества. Никол Пашинян придал важность единству и солидарности христианских народов в деле поддержания мира и стабильности.
По словам епископа Генриха Бедфорда-Штрома, межцерковный диалог особенно важен в контексте мирного урегулирования конфликтов и предотвращения насилия. Он также отметил, что они внимательно следили за политическими процессами в Армении, рады их мирному урегулированию и желают успехов правительству.
По просьбе гостей Никол Пашинян ответил на ряд вопросов, которые касались реформ правительства Армении по обеспечению экономического прогресса, установлению социальной справедливости и различным сферам, а также миграционной политики, регионального мира и т.д.