Նիկոլ Փաշինյանի և Միկաել Ժանի մասնակցությամբ Երևանում բացվել է Ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ ֆորումը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանի մասնակցությամբ Երևանում բացվել է Ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների 11-րդ ֆորումը:
Իր ելույթում վարչապետը շնորհավորել է Միկաել Ժանին ֆորումի բացման կապակցությամբ և նշել, որ այսօր Երևանում նրա ներկայությունը նույնքան խորհրդանշական է, որքան կարևոր, քանի որ մեկ ամսից Հայաստանն ընդունելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթաժողովը: Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է ֆորումի մասնակից բոլոր հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին և հավելել, որ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունները բնութագրեցին քաղաքացիական շարժման ուժը: «Այդ իրադարձություններին երիտասարդների, կանանց և տղամարդկանց մասնակցությունը ցույց տվեց, թե որքան կարևոր է քաղաքացիական հասարակությունը, որքան կարևոր են մեր երկրում ժողովրդավարության, համերաշխության արժեքները, որ մենք ունենք և որոնք կիսում ենք Ֆրանկոֆոնիայի մեր բոլոր բարեկամների հետ: Հպարտությամբ եմ նշում, որ մեր երկիրը կարևոր գործ է ստանձնում և կարևոր հանգրվան է ապրում՝ ընդունելով Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը: Ցանկանում եմ վստահեցնել, որ մեր կառավարությունը, ինչպես և ամբողջ Հայաստանը, մոբիլիզացրել է իր ուժերը, որպեսզի հյուրընկալության լավագույն ավանդույթներով հյուրընկալի գագաթաժողովի մասնակիցներին: Հույս ունեմ, որ այս գագաթաժողովը կնպաստի Ֆրանկոֆոնիայի զարգացմանն ամբողջ աշխարհում, և Հայաստանը կդառնա Ֆրանկոֆոնիայի դիվանագիտական ակտիվ գործունեության կենտրոններից մեկը.կազմակերպության անդամ և դիտորդ 84 երկրի և կազմակերպությունների պատվիրակությունների մասնակցությունը գագաթաժողովին կտա մի նոր ուժ: Մասնակիցները նաև կկարողանան բացահայտել Հայաստանն ու նրա մշակութային արժեքները, որոնք կազմում են ֆրանկոֆոն տարածքի մասը: Համոզված եմ, որ գագաթաժողովը կլինի անմոռանալի, և մենք կարձանագրենք մեծ հաջողություններ»,- նշել է վարչապետը՝ ֆորումի մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանն իր հերթին նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովին հայ ժոդովուրդը պատրաստվում է իրեն բնորոշ հյուրընկալությամբ: «Մեզ համար մեծագույն պատիվ է գագաթաժողովն անցկացնել մի երկրում, որտեղ տեղի է ունեցել թավշյա հեղափոխություն, խաղաղ իշխանափոխություն»,-ասել է Միկաել Ժանը՝ հավելելով, որ Երևանում հնարավորություն է ունեցել հանդիպել երիտասարդների, ովքեր քաղաքացիական պատասխանատվություն են ստանձնել՝ առաջ տանելու թավշյա հեղափոխության ձեռքբերումները:
Ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների ֆորումին մասնակցում են շուրջ 200 ՀԿ ներկայացուցիչներ ֆրանկոֆոն երկրներից և գրեթե բոլոր մայրցամաքներից:

11th Forum of Francophone Organizations Opens in Yerevan, Attended by Nikol Pashinyan and Michaëlle Jean
Today, the 11th Forum of Francophone Organizations opened in Yerevan, attended by RA Prime Minister Nikol Pashinyan and Secretary General of the International Organization of La Francophonie Michaëlle Jean.
In his remarks, Prime Minister Pashinyan congratulated Michaëlle Jean on the opening of the forum and noted that her presence in Yerevan is both emblematic and important, since Armenia is going to host the 17th Summit of La Francophonie in a month. Welcoming the representatives of those non-governmental organizations attending the forum, Nikol Pashinyan said the recent events in Armenia characterized the real power of the civil rights movement.
“The participation of youth, women and men in these events showed how important civil society is and how important democratic values are in our country that we share with all our Francophone friends.
I can state proudly that our country is assuming an important task and position by hosting the Francophone Summit. I want to assure you that our government and the whole country have mobilized all forces to host the Summit participants with the best traditions of Armenian hospitality.
I hope the Summit will promote the development of Francophonie all over the world, and Armenia will become one of the centers of Francophonie’s diplomatic activity: the participation of delegations and observers from 84 member countries and organizations will give a new force to the Summit. The participants will be able to discover Armenia and its cultural values that make up part of the Francophone space. I am convinced that we are in for an unforgettable summit which will be a great success,” the Prime Minister said, wishing the forum fruitful proceedings.
Secretary General of the International Organization of La Francophonie Michaëlle Jean noted that the people of Armenia is preparing for the 17th Francophone Summit with their usual hospitality.
“It is a great honor for us to hold the Summit in a country where a velvet revolution, a peaceful change of power has taken place,” Michaëlle Jean said, adding that she had the opportunity to meet young people who took on civic responsibility to advance the achievements of the velvet revolution.
About 200 NGO representatives from Francophone countries and almost all continents are participating in the Forum of Francophone Organizations.