ԱՄՆ-ն խստացնում է երկրի ընտրություններում միջամտության դեմ միջոցները
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հիմնվելով հետախուզության արդյունքների վրա ստորագրել է մի փաստաթուղթ, որը ենթադրում է պատժամիջոցների կիրառում ցանկացած օտարերկրյա ընկերությունների կամ անձանց դեմ, որոնք ներգրավված են ԱՄՆ ընտրությունների միջամտության մեջ, գրում է Reuters-ը:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ դա տեղի է ունենում այն ֆոնին, երբ Թրամփը ծաղրում է 2016 ընտրություններում Ռուսաստանի միջամտության վերաբերյալ հատուկ հետաքննությունը:
Նախագահի աշխատակազմի անվտանգության վերաբերյալ դիրքորոշոմը խստացնելու փորձերը տեղի են ունենում  նոյեմբերին կայանալիք քվեարկության նախօրեին, երբ պարզ կլինի՝ կկարողանա արդյոք Հանրապետական կուսակցությունը Ներկայացուցիչների պալատում եւ Սենատում պահպանել մեծամասնությունը:
Պատժամիջոցները կարող են կիրառվել ԱՄՆ-ում ընտրություններին միջամտելու համար մեղադրվող անհատների կամ ամբողջական ընկերությունների նկատմամբ: «Աշխատակազմը փորձում է նոր անվտանգության համակարգ ստեղծել կիբեր տարածությունում», - ասել է նա:

США ужесточают меры против вмешательства в выборы страны
Президент Дональд Трамп, основываясь на результатах разведки, подписал документ, который предполагает введение санкций в отношении каких-либо иностранных компаний или людей, замешанных во вмешательство  в выборы  США, пишет Reuters.
Агентство напоминает, что это происходит на фоне, когда Трамп высмеивает специальное расследование в отношении вмешательства России в выборы 2016 года.
Попытки администрации президента продемонстрировать жесткую позицию в отношении безопасности выборов происходят  в преддверии голосования в ноябре, когда станет ясно, сможет ли Республиканская партия сохранить большинство в Палате представителей США и в Сенате.
Под санкции могут быть подпасть отдельные люди или целые компании, обвиняемые во вмешательстве в выборы в США через кибератаки или иными способами, сообщил официальный представитель США.