Facebook-ը սկսել է ստուգել լուսանկարների և տեսանյութերի իսկությունը
Facebook սոցիալական ցանցը սկսել է ստուգել լուսանկարների և տեսանյութերի իսկությունը: Այս մասին ընկերության բլոգում հայտնել է ապրանքների հարցերով մենեջեր Անտոնյա Վուդֆորդը:
Նրա խոսքերով, այսօր արդեն ընկերությունն ընդլայնում է լուսանկարների և տեսանյութերի փաստերի ստուգումը 17 երկրների իր 27 գործընկերների համար:
«Դա կօգնի մեզ ավելի արագ բացահայտել և միջոցներ ձեռնարկել ապատեղեկավության մեծ քանակության դեմ», - նշել է Վուդֆորդը:
Նշվում է, որ ստեղծվել է ինքնուսուցանվող մոդել, որն օգտագործում է ներգրավվածության տարբեր ազդակներ պոտենցիալ սուտ բովանդակությունը բացահայտելու համար: Նախկինում նման ստուգումներ իրականացվել են միայն տեքստային հրապարակումների համար:

Facebook начал проверять фото и видео на подлинность
Крупнейшя социальная сеть в мире Facebook начала проверять фотографии и видео на достоверность. Об этом в корпоративном блоге сообщила менеджер компании по продуктам Антония Вудфорд, передает Корреспондент.
По ее словам, уже сегодня компания расширяет проверку фактов для фотографий и видео для всех своих 27 партнеров в 17 странах по всему миру.
"Это поможет нам быстрее выявить и принять меры против большего количества дезинформации", – отметила Вудфорд.
Отмечается, что создана самообучающаяся модель, которая использует различные сигналы вовлеченности для выявления потенциально ложного контента. К примеру, обратную связь от пользователей соцсети. Такие фото и видео материалы будут передаваться экспертам для проверки фактов подлинности.