Հյուսիսային ու Հարավային Կորեաները բացել են կապի համատեղ բաժանմունք
Հյուսիսային եւ Հարավային Կորեաները բացել են կապի համատեղ բաժանմունք հյուսիսկորեական Քեսոն քաղաքում, փոխանցում է AFP–ն։
«Պատմության նոր գլուխ է այսօր բացվում այստեղ։ Կապի այս բաժանմունքը Հարավի ու Հյուսիսի միջեւ խաղաղության եւս մեկ խորհրդանիշ է»,–ասել է Հարավային Կորեայի միավորման հարցերով նախարար Չո Մյոն–գյոնը։
Սեուլն ու Փհենյանը ձգտում են համատեղ նախագծեր իրականացնել երկու Կորեաների առաջնորդների ապրիլյան գագաթնաժողովից հետո։
Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժեինը հաջորդ շաբաթ կայցելի Փհենյան, որտեղ կհանդիպի Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հետ։
Նրա խոսքով՝ Հյուսիսը պատրաստ է եղել ապամիջուկայնացման, եթե ԱՄՆ–ն պատրաստ լիներ դադարեցնել թշնամական հարաբերությունները եւ անվտանգության երաշխիքներ ապահովեր, սակայն երկու կողմերն էլ պահանջում են, որ մյուս կողմն անի առաջին քայլը, ինչն արգելակում է գործընթացը։

Северная и Южная Кореи открыли совместное отделение связи
Северная и Южная Кореи открыли совместное отделение связи в северокорейском городе Кэсон, передает AFP.
''Новая глава в истории открыта здесь сегодня'', -  заявил южнокорейский  министр по вопросам объединения Чо Мён-гьон, выступая на церемонии. ''Это отделение связи является еще одним символом мира между Югом и Севером''.
Сеул и Пхеньян стремятся  осуществлять совместные проекты в нескольких областях  после апрельского саммита лидеров двух Корей.
Президент Южной Кореи Мун Чжэин посетит на следующей неделе Пхеньян, где встретится с северокорейским лидером Ким Чен Ыном. По его словам, Север  был готов к денуклеаризации, если бы США были готовы «прекратить враждебные отношения» и обеспечить гарантии безопасности, однако обе стороны требуют, чтобы каждая из них сделала первый шаг, что тормозит процесс.