Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծումը Բաքվի ոչ կառուցողական գործողությունների անմիջական հետևանքն է. Տիգրան Բալայան
24news
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծումը Բաքվի ոչ կառուցողական գործողությունների անմիջական հետևանքն է: Այս մասին  NEWS.am-ին ասել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը` մեկնաբանելով հայկական խաղաղ բնակավայրերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի հերթական դրսևորումը:
«Սա Վիեննայում, Սանկտ-Պետերբուրգում և Ժնևում կայացած հանդիպումներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններից Ադրբեջանի հրաժարվելու անմիջական հետևանքն է և կրկին ցույց է տալիս Ադրբեջանի ապակառուցողական մոտեցումը բանակցային գործընթացին և խաղաղություն պահպանման համար ստանձնած պարտավորություններին», - ընդգծեց Տիգրան Բալայանը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, երեկ ադրբեջանական զինված ուժերը գնդակոծել են սահմանամերձ Չինարի գյուղը: Վնասվել  են մի քանի տների և մանկապարտեզների պատերը, տանիքները, ջրատար խողովակները և բաքերը:
Սա վերջին օրերին Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի և ճանապարհների գնդակոծման առաջին դեպքը չէ: Ավելի վաղ ռմբակոծվել էին Բաղանիս և Կոթի գյուղերը:

Тигран Балаян: обстрел армянских приграничных сел – прямое последствие неконструктивных действий Баку
24news
Обстрел армянских приграничных сел вооруженными силами Азербайджана – прямое последствие неконструктивных действий Баку. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя по просьбе Новости Армении – NEWS.am очередное проявление агрессии со стороны Азербайджана в отношении мирных армянских населенных пунктов.
«Это прямое последствие отказа Азербайджана от выполнения договоренностей, достигнутых на встречах в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве, и еще раз демонстрирует неконструктивный подход Азербайджана к переговорному процессу и взятым на себя обязательствам по поддержанию мира», - подчеркнул Тигран Балаян.
Как сообщалось ранее, вчера азербайджанские ВС обстреляли приграничное село Чинари. Повреждены стены, крыши, водопроводные трубы и баки нескольких жилых домов и детского садика.
Это далеко не первый случай обстрела армянских приграничных сел и дорог за последние дни. Ранее обстрелу подверглось села Баганис и Коти.