Ադրբեջանի զինուժը կրակել է ՀՀ ՊՆ 3-րդ բանակային կորպուսի ուղղությամբ
Ադրբեջանի զինուժը սեպտեմբերի լույս 16-ի գիշերը, ընդհանուր առմամբ, կրակ է բացել ոչ թե Տավուշի մարզի Կոթի գյուղի, այլ ՀՀ պաշտպանության նախարարության 3-րդ բանակային կորպուսի ուղղությամբ։ Ադրբեջանական կողմը կրակել է հիմնականում հրաձգային զենքերով, նաև մեծ՝ մինչև 12,7 մմ տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներով։ Հայկական կողմն իր գործողություններով լռեցրել է հակառակորդին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ադրբեջանական կողմի կեսգիշերին, 40 րոպե տևած գնդակոծության հետևանքով ոտքի շրջանում թեթև վիրավորվել է Կոթիի բնակիչ Սուրեն Սեփխանյանը (ծնված՝ 1957թ.): Նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Ադրբեջանական զինուժը սեպտեմբերի 14-ին գնդակոծել էր Տավուշի մարզի Չինարի գյուղը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Չինարի համայնքի ղեկավար Սամվել Սաղոյանը հայտնել էր, որ սեպտեմբերի 14-ի առավոտից լարվածություն է եղել հենակետերում, այնուհետև 20:30-ից մեկ ժամ տևողությամբ կրակել են գյուղի ուղղությամբ:
«Կրակում էին խոշոր տրամաչափի գնդացիրներից: Երկու տուն է թեթևակի վնասվել, առանձնակի բան չկա: Սահմանին մինչև 00:30-01:00 շարունակել է լարված մնալ, որից հետո մինչ այս պահը իրավիճակը հանգիստ է»,- մանրամասնել էր Սաղոյանը:

Armenian Civilian Wounded as Azerbaijani Military Opens Heavy Cross-Border Gunfire at Border 5own and 3rd Army Corps
A civilian has suffered minor wounds as Azerbaijan kept an Armenian town under heavy cross-border gunfire for 40 minutes last night.
The victim, a 61 year old local of the town of Koti in Armenia’s Tavush province, was wounded in the lower limb.
Armenian defense ministry spokesperson Artsrun Hovhannisyan (pictured above) told ARMENPRESS that the Azerbaijani shooting overall targeted not the village itself, but the 3rd Army Corps of the Armenian Armed Forces.
He said that the Azerbaijani military used various firearms in the shooting: up to 12,7mm caliber machine guns.
The Armenian forces suppressed the gunfire attack, according to Hovhannisyan.
Two days ago the Azerbaijani military had again opened cross-border gunfire at Armenian civilian settlements. The September 14 shooting targeted the Chinari village in Tavush province.