Հնարավոր է Թրամփը հայտարարի Չինաստանից ներմուծման նոր սակագներ սահմանելու մասին
Երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 17-ին, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հնարավոր է, եւս 200 մլրդ դոլարի մաքսատուրքեր սահմանի ԱՄՆ ներմուծվող չինական ապրանքների համար, հայտնում է The Wall Street Journal-ը:
Պարբերականը նշում է, որ մաքսատուրքերը, հավանաբար, կսահմանվեն 10, այլ ոչ թե 25 տոկոսի չափով, ինչի մասին Թրամփը զգուշացրել էր ավելի վաղ:
Պարբերականը հայտնում է, որ այս մասին, հնարավոր է, կհայտարարվի, չնայած կողմերը պայմանավորվել էին առեւտրային հակասությունների շուրջ բանակցություններ վարել, որոնք առաջացել էին ԱՄՆ-ի կողմից չինական արտահանման սակագների բարձրացմամբ:
Միացյալ Նահանգներն ավելի վաղ չինական ապրանքների համար արդեն սահմանել էր 50 մլրդ դոլար գումարի մաքսատուրքեր, Պեկինը պատասխանել էր ամերիկյան ապրանքների համար հայելային սակագներով:

Трамп может в понедельник объявить о введении новых тарифов на импорт из Китая
В понедельник, 17 сентября, американский президент Дональд Трамп может ввести пошлины на ввозимые в США китайские товары еще на сумму в $200 млрд, сообщает Интерфакс со ссылкой на газету The Wall Street Journal.
Издание отмечает, что, вероятно, пошлины будут ведены в размере 10%, а не 25%, о чем Трамп предупреждал ранее.
Оно обращает внимание, что об этом может быть объявлено, несмотря на то, что стороны договорились провести переговоры по торговым противоречиям, вызванных повышением США тарифов на китайский экспорт.
Ранее Соединенные Штаты уже обложили пошлинами китайские товары на сумму $50 миллиардов, Пекин ответил зеркальными тарифами на американские товары.