Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախն ունակ են պաշտպանվելու, բայց սա մեր նպատակը չէ. Զոհրաբ Մնացականյան
Հայաստանը հավատարիմ է  մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային խաղաղ գործընթացին՝ ձևավորված և միջազգային հանրության կողմից ընդունված ձևաչափի շրջանակներում, որը կոչվում է Մինսկի խմբի համանախագահություն:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Արցախում լրատվամիջոցների հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ սպասվող հանդիպմանը:
«Այո՛, սա շարունակական գործընթաց է, այն լինելու է: Արդեն մեկ անգամ նշել եմ, կրկնեմ, որ հարգում եմ նման գործընթացի մեջ աշխատելու կանոնները, և այդ կանոններից մեկը նաև համաձայնեցված կերպով հայտարարելն է հանդիպման օրը, ժամը, վայրը: Վստահ եղեք, որ այդ ամենը կարվի հենց համաձայնեցված ձևով և բնականաբար հասանելի կլինի բոլորին»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժությունների մասին հարցին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է. «Մենք մշտապես ընգծում ենք այն կարևոր հանգամանքը, որ եթե մենք լրջորեն շարժվում ենք դեպի խաղաղ կարգավորում, իսկ բոլորիս համար դա բացառապես խաղաղ կարգավորում է, բացառապես բանակցությունների միջոցով և բացառապես Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, այս կարևոր գործոնները պրակտիկ առումով ռեալ իրականացման են ենթակա, երբ մենք աշխատում ենք խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ: Այն, ինչ կատարվել է այս շրջանում, որևէ կերպ չի նպաստում նման միջավայրի ձևավորմանը՝ թե՛ հռետորաբանության առումով, թե՛, առավել ևս, գործողությունների առումով: Սա դատապարտելի է և անընդունելի, երբ մենք ունենք լարվածության նշաններ, ունենք խաղաղ բնակիչներին թիրախավորելու գործողություններ: Սա բնականաբար անընդունելի է:
Մենք հստակ նշել ենք, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախն ունակ են պաշտպանվելու, բայց սա մեր նպատակը չէ: Մենք պետք է ամեն կերպ խուսափենք ճգնաժամերից, խուսափենք այն իրավիճակից, որ պարզապես կարող է այս տարածաշրջանը բերել աղետի: Դրանից ոչ ոք ոչ հաղթելու է, ոչ պարտվելու: Սա պետք է շատ հստակ գիտակցել: Անընդունելի է, դատապարտելի և լրջորեն վնասում է խաղաղ գործընթացին»:

Глава МИД РА: "И Армения, и Арцах способны защитить себя, однако не в этом наша цель"
Армения остается верной процессу мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках сформировавшегося формата, принятого международным сообществом,- сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Как сообщают из управления по информации и связям с общественностью МИД Армении, об этом в беседе с журналистами сказал глава МИД Армении Зограб Мнацаканян, комментируя предстоящую встречу с министром иностранных дел Азербайджана.
"Да, процесс продолжается, это будет. Уже говорил – и повторю, я уважаю правила работы в подобном формате, одно из этих правил – согласованное объявление о дате, месте предстоящей встречи. Будьте уверены, что все это будет сделано именно так, о чем вы и узнаете",- сказал он.
На вопрос о проходящих в Азербайджане учениях министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян ответил, что они неоднократо заявляли о том, что движутся в сторону мирного процесса, исключительно в рамках сформировавшегося формата, принятого международным сообществом, - сопредседательства Минской группы ОБСЕ, пишет Арменпресс. В этих условиях для практической реализации мирного процесса важно работать в направлении установления атмосферы, способствующей установлению мира.  То, что происходило за это время, никак не способствует установлению подобной атмосферы – ни риторикой, ни действиями. "Это достойно осуждения и неприемлемо, когда мы имеем случаи обстрела мирных жителей. Это, естественно, неприемлемо. Мы четко отметили, что и Армения, и Арцах способны защитить себя, однако не в этом наша цель. Мы должны всячески избегать кризисов, избегать ситуаций, которые могут привести к катастрофе в регионе. В них никто не победит и никто не проиграет. Это надо четко осознать. Это неприемлемо, достойно осуждения и серьезно вредит мирному процессу",- сказал он.