Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախն ունակ են պաշտպանվելու, բայց սա մեր նպատակը չէ. Զոհրաբ Մնացականյան
Հայաստանը հավատարիմ է  մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային խաղաղ գործընթացին՝ ձևավորված և միջազգային հանրության կողմից ընդունված ձևաչափի շրջանակներում, որը կոչվում է Մինսկի խմբի համանախագահություն:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Արցախում լրատվամիջոցների հետ զրույցում այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ սպասվող հանդիպմանը:
«Այո՛, սա շարունակական գործընթաց է, այն լինելու է: Արդեն մեկ անգամ նշել եմ, կրկնեմ, որ հարգում եմ նման գործընթացի մեջ աշխատելու կանոնները, և այդ կանոններից մեկը նաև համաձայնեցված կերպով հայտարարելն է հանդիպման օրը, ժամը, վայրը: Վստահ եղեք, որ այդ ամենը կարվի հենց համաձայնեցված ձևով և բնականաբար հասանելի կլինի բոլորին»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժությունների մասին հարցին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է. «Մենք մշտապես ընգծում ենք այն կարևոր հանգամանքը, որ եթե մենք լրջորեն շարժվում ենք դեպի խաղաղ կարգավորում, իսկ բոլորիս համար դա բացառապես խաղաղ կարգավորում է, բացառապես բանակցությունների միջոցով և բացառապես Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում, այս կարևոր գործոնները պրակտիկ առումով ռեալ իրականացման են ենթակա, երբ մենք աշխատում ենք խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ: Այն, ինչ կատարվել է այս շրջանում, որևէ կերպ չի նպաստում նման միջավայրի ձևավորմանը՝ թե՛ հռետորաբանության առումով, թե՛, առավել ևս, գործողությունների առումով: Սա դատապարտելի է և անընդունելի, երբ մենք ունենք լարվածության նշաններ, ունենք խաղաղ բնակիչներին թիրախավորելու գործողություններ: Սա բնականաբար անընդունելի է:
Մենք հստակ նշել ենք, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախն ունակ են պաշտպանվելու, բայց սա մեր նպատակը չէ: Մենք պետք է ամեն կերպ խուսափենք ճգնաժամերից, խուսափենք այն իրավիճակից, որ պարզապես կարող է այս տարածաշրջանը բերել աղետի: Դրանից ոչ ոք ոչ հաղթելու է, ոչ պարտվելու: Սա պետք է շատ հստակ գիտակցել: Անընդունելի է, դատապարտելի և լրջորեն վնասում է խաղաղ գործընթացին»:

FM Mnatsakanyan: Armenia Remains Committed to Peaceful Settlement Process of NK Conflict
Armenia remains committed to the peaceful negotiations process of the Nagorno Karabakh conflict settlement, within the internationally accepted format, which is called Minsk Group Co-Chairmanship, Armenia’s foreign ministry Zohrab Mnatsakanyan told reporters in Artsakh, addressing his upcoming meeting with Azerbaijan’s foreign minister.
“Yes, this is a continuous process, it will happen. I have already mentioned once, let me repeat, that I respect the rules of work in similar processes, and one of these rules is announcing the date, hour and location of the meeting in an agreed manner. Be sure, that all this will be done in an agreed-upon manner and naturally it will be available to all,” the FM said.
Addressing a question about the ongoing military exercises in Azerbaijan, the Armenian FM said: “We are constantly emphasizing the important circumstance that if we are seriously moving towards peaceful settlement, and it is exclusively peaceful settlement for everyone, exclusively through negotiations and exclusively within the Minsk Group co-chairmanship, this important factors are subject to real implementation in terms of practice, when we are working in the direction of creating an atmosphere contributing to peace. What took place during this period doesn’t anyhow contribute to the formation of such an atmosphere, both in terms of rhetoric and moreover in terms of actions. This is condemnable and unacceptable, when we have signs of tension, when we have actions of targeting peaceful civilians. Naturally this is unacceptable.
We have clearly noted that both Armenia and Artsakh are capable of defending themselves, but this isn’t our goal. We must avoid crises with all cost, avoid the situation which can simply bring disaster to this region. No one will win or lose from this. This must be clearly realized. It is unacceptable, condemnable and is seriously damaging the peaceful process”.