ՆԱՏՕ-ն պատրաստ է պատասխանել Ռուսաստանի կիբեռհարձակումներին
Ռուսաստանի կողմից կիբեռհարձակումների դեպքում ՆԱՏՕ-ն կարող է կիրառել իր Կանոնադրության 5-րդ հոդվածի դրույթները: Այս մասին Axios պորտալին տված հարցազրույցում հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը, փոխանցում է DW-ն:
Գլխավոր քարտուղարը շեշտել է, որ ՆԱՏՕ-ի համատեղ պատասխանի մասին որոշումը չի ընդունվի ավտոմատ: «Ավտոմատ կերպով չի ընդունվի: Դա կախված է կիբեռհարձակման բնույթից»,- պարզաբանել է նա: Ընդ որում՝ Ստոլտենբերգը հրաժարվել է հստակեցնել, թե հատկապես ինչպիսի պայմաններում է հնարավոր 5-րդ հոդվածի գործարկումը: «Կարծում եմ, որ մենք այդ առավելությունը չպետք է տանք ոչ մի պոտենցիալ հակառակորդի»,- ասել է նա:
ՆԱՏՕ-ի Կանոնադրության 5-րդ հոդվածում նշված է, որ դաշինքի մեկ կամ մի քանի երկրների վրա հարձակումը, ընդ որում՝ ոչ միայն զինված, այլեւ կիբեռհարձակման միջոցով, կդիտարկվի որպես «իրենց բոլորի վրա հարձակում»: Նման հարձակման դեպքում դաշինքի երկրներից յուրաքանչյուրը կարող է օգնություն ցույց տալ այնպիսի անհատական կամ համատեղ գործողության անհապաղ իրականացման ճանապարհով, որն անհրաժեշտ կհամարի, ներառյալ զինված ուժի կիրառումը:

NATO Secretary General Jens Stoltenberg said in an interview released on Monday that the bloc might invoke Article 5 on collective defense if it decides that Russia has carried out a cyberattack against one of its members, Sputnik News reports.
"Not automatically. It depends on the character of the cyberattack… We will never be specific on when we trigger Article 5," Stoltenberg told Axios news portal, answering a question about if the article would be invoked in the event of a hypothetical Russian cyberattack.
It should be noted that the Article 5 of the Washington Treaty established the principle of collective defense among the bloc's member states in the event of an attack against one of the allies, which would then be considered an attack against all the allies.