Թուրքիան դյուրացրել է օտարերկրացիների համար քաղաքացիության ձեռքբերումը
Թուրքիան զգալիորեն դյուրացրել է օտարերկրացիների համար քաղաքացիության ձեռքբերումը, երկրի նախագահ Թայիփ Էրդողանի համապատասխան հրամանագիրը հրապարակվել է Resmi Gazete կառավարական տեղեկագրում:
Հրամանի համաձայն, քաղաքացիության ձեռքբերման համար նախատեսված կապիտալի ֆիքսված գումարը 2 միլիոնից նվազում է  մինչեւ 500 հազար դոլար: Օտարերկրացիների  քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ անշարժ գույքի նավազագույն արժեքը 1 մլն դոլարից կրճատվել է մինչեւ 250 հազար դոլար:
Փոփոխություններ են մտցվել նաեւ օտարերկրացու կողմից առնվազն 100 աշխատողներին աշխատատեղերով ապահովելու կետում. այժմ քաղաքացիության ձեռքբերման համար բավական է առնվազն 50 աշխատակիցներին աշխատանքով ապահովելը:
Դեպոզիտների գումարը, որը քաղաքացիության ստացման համար պետք է պահպանվի Թուրքիայի բանկերում, նույնպես նվազել է՝ 3 մլն-ից հասնելով մինչեւ 500 հազար դոլարի:

Турция упростила получение гражданства для иностранцев
Турция значительно упростила получение гражданства для иностранцев, соответствующий указ президента страны Тайипа Эрдогана опубликован в правительственном вестнике Resmi Gazete , передает РИА Новости.
Согласно указу, фиксированная сумма капитала, предусмотренная для получения права на гражданство Турции, снижается с 2 миллионов до 500 тысяч долларов. Минимальная стоимость недвижимого имущества, требуемая от иностранцев для перехода в гражданство Турции, снижена с 1 миллиона до 250 тысяч долларов.
Изменения внесены также в пункт о предоставлении иностранцем занятости не менее 100 работникам – сейчас для получения права на гражданство достаточно предоставить занятость не менее 50 работникам. Сумма депозитов, которые должны храниться в банках Турции, для получения гражданства также снизилась с 3 миллионов до 500 000 долларов.