Պուտինն ու Մերկելը քննարկել են Սիրիայում տիրող իրավիճակը
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ քննարկել են Սիրիայում տեղի ունեցող իրավիճակը:
Կրեմլի մամուլի ծառայության փոխանցմամբ` Ռուսաստանի նախագահը տեղեկացրել է սեպտեմբերի 17-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններում Իդլիբի դեէսկալացիայի գոտու կայունացման վերաբերյալ ձեռք բերված ռուս-թուրքական համաձայնությունների մասին:
Կողմերը հաստատել են իրենց փոխադարձ պատրաստակամությունը Ուկրաինայի ներքին հակամարտության հետագա աջակցության վերաբերյալ, այդ թվում` «նորմանդական ձևաչափի» շրջանակներում: Վլադիմիր Պուտինը մտահոգություն է հայտնել Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության ղեկավար Ալեքսանդր Զախարչենկոյի սպանության արդյունքում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:

Путин и Меркель обсудили ситуацию в Сирии
По инициативе германской стороны состоялся телефонный разговор Владимира Путина с Федеральным канцлером Федеративной Республики Германия Ангелой Меркель.
Как сообщает пресс-служба Кремля, обсуждалась проблематика сирийского урегулирования. Президент России информировал о российско-турецких договорённостях по стабилизации в зоне деэскалации Идлиб, достигнутых на переговорах с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом в Сочи 17 сентября 2018 года.
Подтверждён обоюдный настрой на дальнейшее содействие урегулированию внутриукраинского конфликта, в том числе в рамках ''нормандского формата''. Владимир Путин выразил озабоченность ситуацией, сложившейся в результате убийства Главы ДНР Александра Захарченко. Вновь акцентирована необходимость полного выполнения минского Комплекса мер 2015 года, включая законодательное закрепление Киевом особого статуса региона.
Кроме того, затронуты некоторые вопросы, касающиеся преодоления негативных тенденций на мировых финансовых рынках.